Gabriel Bugnar

Gabriel Bugnar - vreau să construiesc o rulotă!

32 postări în acest subiect de discuţie despre Gabriel Bugnar - vreau să construiesc o rulotă!

Gabriel Bugnar - vreau să construiesc o rulotă!

Costica V.

Visul tau este mare!!
Astept cu f.mare interes realizarea visului tau maret !!
Mult succes !!  
Bine ai venit in mijlocul nostru !!  nay

Distribuie această postare


Link către postare

Thomas

Mi se pare o super-idee. Mult succes in proiectul tau! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Gabriel Bugnar

Domnule Giurumea,

Cum spuneați, la Salonta numai rulotă nu se fabrica.
Nu am orgolii, știu de Felicia, dar ce vreau eu să fac este, într-adevăr, o rulotă. În curând voi publica planurile și vă veți convinge.
Slovenia nu se consideră a fi în Sud-Estul Europei ci în Europa Centrală.
Dar n-are sens o dispută pe teme geografice.
Mai degrabă mă aștept să mi se spună despre ”Freedom”, rulota fabricată în Polonia.
Însă dacă aș spune ”prima rulotă fabricată în partea asta de lume” n-ar mai fi nicio problemă.
Ce-i drept,  nu sună tocmai elegant. Dacă o voi fabrica, fără să spun nimic, sunt sigur că mulți o vor percepe ca fiind prima rulotă românească și din (Sud-)Estul Europei fără ca eu să mai menționez ceva.
Cred, mai degrabă, că asta e o problemă de terminologie și de marketing. 
Nu știu care este fabrica de rulote din Ungaria.
Cine nu-l cunoaște pe domnul Peti? Îl voi întreba și vă mulțumesc pentru informație. 
E drept că internetul ne apropie, dar geografia rămâne geografie și distanțele fizice nu se modifică prin internet.
Corespondentul lui Peti la București este Bogdan Dobrovăț dar mai sunt și alții. Vă mulțumesc, oricum, pentur sugestie.

Știu încercările care s-au mai făcut și mai știu că nu sunt primul din România care se gândește să fabrice o rulotă.
Ba, chiar, m-aș bucura dacă la noi ar fi nu o fabrică ci două sau mai multe și dacă rulotismul ar lua o amploare și mai mare decât a luat în ultimii ani. M-aș mai bucura ca oamenii să aibă, toți, bani doar pentru rulote noi. Totul ar fi în avantajul rulotiștilor.
Am învățat, în timp, că sub soare e loc pentru toată lumea și am mai învățat să nu număr banii altora că atunci nu voi mai avea timp să-i număr pe ai mei, oricât de puțini aș avea.

Tot timpul cineva dă faliment și cineva apare așa cum unul se naște și altul moare.
Asta nu mă sperie. Așa e viața, din câte am observat. În ultimii 3-5 ani, cum spuneți, inclusiv statisticile  ECF arată creșterea numărului de rulote noi înmatriculate în Europa.
Rar s-a petrecut câte o scădere. Sigur, nu sunt explozii de creșteri dar piața e stabilă, deocamdată.
Am căutat acele mai multe cluburi despre care vorbiți și, în general, e adevărat că sunt cluburi multinaționale, în special în țările scandinave.
Însă ar fi bine să comparați și numărul de rulote/rulotiști din Europa civilizată (cum îi spuneți) și din Europa noastră (necivilizată, adică?) și vedeți că la ei de multe ori într-un singur club sunt mai mulți membri decât la noi în toată țara.
În Danemarca (de exemplu) există un singur club ”național” danez, în rest sunt asocieri cu diverse alte nații (tot din nord).
La câți suntem de puțini deocamdată (la poliție apar aprox. 20.000 de rulote înmatriculate la noi, ceea ce mi se pare extrem de puțin)  dacă ne mai și divizăm/risipim în multe cluburi, raportat la populația țării... mă rog, mai nou putem face un partid și doar cu 3 membri, așa că un club precum acest forum, vă dați seama câte partide ar putea face?

Vă mulțumesc pentru urări și cât de curând voi face public proiectul.
Va fi timp suficient pentru dezbateri pentru că acum caut finanțare pentru fabrică și nu-i ușor de găsit.
Ca mulți alții sunt doar pasionat și entuziast.
Uneori, nu-i destul să vrei să faci o rulotă. Sunt convins că și pe acest forum, și pe altele, sunt mulți cei care au cunoștințe mai multe decât am eu și tocmai de aceea vreau să pun proiectul în dezbatere pentru că orice observație îmi va folosi, va folosi produsului și în final le va folosi celor care vor fi interesați de produsul meu.

Numai bine și un an bun vă doresc!

Modificat de MARIUSGEORGE

Distribuie această postare


Link către postare
Viorel C.

Eu unul nu pot sa-ti urez succes in acest proiect, asa cum ti-am mai urat.

Sunt convins ca vei intampina destule greutati, intr-o tara in care se pare ca nu se doreste eliminarea birocratiei, iar pasii pe care-i vei face pentru a realiza ceea ce doresti, nu vor fi asa de usori.

 

Referitor la cele enuntate de tine pentru "afara", intradevar asa este, dar totusi, sa tinem cont de faptul ca toate au un inceput si in Romania, iar eu sunt dintre cei care cred in realizarile pe care le facem fiecare, pentru a schimba si a aduce ceva nou in tara asta.

 

Succes si multa bafta!

 

P.S. sunt mandru ca faci parte din aceasta comunitate!

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

Si eu iti doresc inca o data succes in realizarea proiectului tau !!!superok

Pe langa o fabrica de rulote mi-as dori sa avem in tara si mai multe site-uri, magazine, care comercializeaza piese si accesorii de rulote, sau sa se organizeze si la noi targuri, expozitii de profil, asa cum am vazut ca se desfasoara acum in Ungaria ( 3-6 martie )...Cred ca as sta toata ziua, de dimineata pana seara intr-un astfel de targ si cu siguranta n-as pleca cu mana goala   :laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Lucianistrate
în urmă cu 10 ore, Daniel-P a scris:

Pe langa o fabrica de rulote mi-as dori sa avem in tara si mai multe site-uri, magazine, care comercializeaza piese si accesorii de rulote

 

Corect spus, in afara de Exis care este un business relativ mic si care se misca greoi,  este Motorhome,  care nu prea este pentru noi, mai mult pentru cei cu barci. Eu unul as face un magazin online gen Exis,  dar nu am cunostinte in domeniu (eu ma cunosc cu online-ul).

Poate ne poate ajuta @Viorel cu diverse informatii.

 

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Viorel C.

Sa nu continuam acest subiect de prezentare,  prin transformarea lui in altceva.

:-)

 

 

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.