Ionut Calugaru

Sistem de frânare

16 postări în acest subiect de discuţie despre Sistem de frânare

Sistem de frânare

Ionut Calugaru

Salut,
Sunt cu rulota la RAR Brașov și vor sa o respingă pe motiv ca am un cablu de dreapta de la frana de mana care rămâne mai tensionat după folosirea acesteia și mi-au zis ca trebuie refăcut sistemul de frânare. Menționez ca am ținut rulota cu frana de mana trasa vreo 2 luni plus multe altele cat o fi stat înainte sa o cumpăr.
Ati mai avut astfel de probleme când ați fost la RAR?
Ceva sfaturi pentru remediere???

Mulțumesc,
Ionut

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Salut Ionut! Opinia mea este ca indiferent ca te va respinge sau nu la RAR, problema trebuie musai rezolvata dupa ce pleci de acolo, pentru ca un cablu tensionat inseamna ca sabotii de frana vor freca pe tambur in timpul mersului...Acesta se va incalzi, se va topi vaselina si se va sparge rulmentul, nemaiavand ungere...O zi buna si succes ! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Calugaru

Multumesc. Asa aveam și de gând pentru ca mai presus de ce spun ei pun pe primul plan siguranța mea. 

Sper sa iau actele si pe urma sa remediez problema.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Daca n-ai cabluri noi sa le inlocuiesti, una din solutii ar fi sa injectezi putin lichid de frana cu ajutorul unei seringi in camasa prin care culiseaza cablul, , , tragi si impingi de catava ori cablul pana va merge usor, apoi il lasi un pic sa se scurga mizeria din el, dupa care il montezi...daca tot umbli la tamburi, inlocuiesti ferodourile daca sunt uzate, gresezi rulmentul sau il inlocuiesti daca e cazul, reglezi frana de mana si e ca noua...Bafta !!! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Calugaru

Salut,
Problema s-a rezolvat după ce am mers  un mașină vreo 20 de minute, timp în care am folosit intens frana. Tamburii funcționează ok, am rezolvat și la RAR. Voi urma și sfaturile voastre, care par foarte utile, în primăvara.

Multumesc de ajutor.
Ionut

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Bine c-ai rezolvat la RAR... SARBATORI FERICITE !!! /.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Salutare ! Se spune ca de obicei o problema nu vine niciodata singura...ADEVARAT...ce problema am: la rulota mea Chateau 380 cablul de frana de la roata din dreapta nu functioneaza. S-a rupt , a iesit din locasul lui, ma rog.

Cablul din stanga functioneaza deci inseamna ca merg cam paliu cu ea.

La drum nu se cunoaste cand franez, vreo deviatie sau altceva sau sa o simt infranata. Acum intrebarea este...cablurile de frana sunt individuale pe fiecare marca in parte sau se mai potrivesc de la unele la altele si se regleaza din teul ce exista pe mijlocul cablului principal de franare. Recunosc inca nu i-am verificat sabotii dar acum asta este. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Se poate adapta de la o rulota la alta, poate diferă un pic lungimea...așa ca poți găsi unul mai lung din care sa mai tai pana obtii lungimea care trebuie la rulota ta.../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Acum o sa vin asa cu ea,  joi si o sa profit de vrema frumoasa dupa  aceea sa bag un mecanic sub ea.

Caut acum pe net cablul de frana . Cam am idee cum trebuie sa arate. Daca stii ceva despre acest lucru si ai fost patit, indica unde sa ma orientez, nu de alta dar nu vreau sa lipsesc de la petrecere .xll sunt dator pana in gat pa-pa

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Ori o faci zilele astea, ori vii așa cu ea, pentru ca joi ninge si avem alta treaba...xll

Nu stiu unde găsești, pe la dezmembrari cred .../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Vin cu ea asa, incet incet. Nu cred ca am timp pana joi.

Luni stau sa-mi puna garnitura la masina; azi au adus alta si am ramas cu ea desfacuta . Marti si miercuri ma pun la punct cu ultimele cumparaturi pentru ca as  vrea ,  nu promit sa vin prin Ramnicu Sarat - Plescoi de Buzau sa iau carnati si altele si dupa care Mizil - Busteni . Sa vad cum ii scol pe musterii din somn. Cel mic este si racit cobza puslamaua tamp

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Acum mi-a venit ideea...:ascratch: Găsești cablu la magazinele de piese auto care comercializează si piese de remorci...un cablu de frâna pentru remorca mica sau platforma cred ca ar merge la fix.../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Asa o sa fac Daniel hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Multumesc @Adrian V.! Cred ca cel mai bine maine  dau cablul jos , vad sistemul de prindere si lungimea lui si ma uit pe site-urile  indicate  si comand unul sau doua.

Acum cand scriu aceste randuri ma gandesc ca cel mai bine  dupa mini vacanta ce urmeaza dau rotile jos si schimb totul si am terminat povestea cu sistemul de rulare si franare  pentru o perioada mai mare de timp. Eu merg cu 70-80 km la ora asa ca nu cred ca o sa fie gaura in cer, daca situatia impune merg si putin mai incet ca tot acolo ajug, ideea sa fim in siguranta.;)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Gata @Adrian V. mi-am luat masuri de prevedere si azi in 2 ore am verificat tot sistemul de rulare si tractiune  , desfacut , strans, uns, pus la loc , facut proba totul este  OK.

AMR 2 zile si ()|

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.