Stefan P

Apuseni-Poiana Glavoi

15 postări în acest subiect de discuţie despre Apuseni-Poiana Glavoi

Apuseni-Poiana Glavoi

Stefan P

 Glavoi fara gunoi! Off camping-cel mai drag loc este in Apuseni, de 4 ani merg aici,  anul trecut am stat 2 saptamani in poiana Glăvoi. Un loc mirific cu foarte multe corturi in poiana, rulote mai putine, apa de baut se gaseste la o cismea in poiana. Mi-ar fi placut sa fie mai mare paraul care trece prin poiana dar e multumitor si asa. Celor care ajung pe acolo sfatuiesc sa-i faca o vizita lui Nea Costi, un om minunat de nota o mie....Cat am stat acolo am facut foarte multe trasee pe munte, destul de usoare ex. Cheile Galbenei, Focul viu, Avenurile, vf. Glavoaia, Lumea pierduta, Izbucul galbenei, Sorburile, Cetatile Radesei, Cheile Somesului cald, Padisul, si nu in ultimul rand Cetatile Ponorului si Balcoanele....

Cea mai tare experienta am avut-o anul trecut in Glavoi cu inundatia,  a plouat mult dar a fost super. Dupa multe zile de ploaie, m-am trezit intr-o dimineata si am iesit din rulota sa vad cum mai este debitul la apa ca seara era crescut. Totul era perfect, m-am mai pus la o portie de somn si dupa o jumatate de ora aud...e plin cortul cu apa, eu prin somn intreb, unde in cort? Cand am realizat ca de fapt era vorba de cortul de la rulota, nici nu stiu cum am sarit ca ars, si surprizaaaatamp, apa mai avea 10cm si intra in rulota, ce imagine....toate pluteau: castroane, rosii, ardei,  vase, ceaunul cu friptura ramasa de seara, incaltaminte si etc...cand am tras de fusta de la cort sa dus apa pe sub rulota cu tot cu sandale si papuci, un papuc l-am gasit dupa vrea 4 zile. Ce sa mai, frumoasa experienta, mi-a placut la nebunie, as mai vrea!
Pentru cei care sunt interesati sa mearga le spun ca din Pietrosa e asfalt nou nout pana sus la iesirea din padure pana unde se face bifurcatia spre Glavoi si de aici mai sunt 3 km de drum pietruit dar acceptabil, daca am tras eu rulota cu VW Passat break din 2001 care este destul de jos inseamna ca se poate merge linistit. Un dezavantaj e drumul de la Deva la Brad unde se lucra destul de binisor, si cel mai naspa de la Brad la Pietroasa. Sunt multe semafoare dar daca ajungi sera mai tarziu e ok, numai ca drumul e mai prost. Ar mai fi multe de povestit dar...nu vreau sa plictisesc! Las marturie cateva poze!

1901135_834676866542397_1345100876443442024_n.jpg

1970447_834674463209304_6575626039471827690_n.jpg

10177238_834675619875855_7280077090642558027_n.jpg

10518655_834674883209262_93870954392002884_n.jpg

10576948_834674329875984_1200750748061069841_n.jpg

DSC09397.jpg

DSC09417.jpg

DSC09428.jpg

DSC09435.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Frumoasa locatia...:clapping:Sper sa ajung si eu anul viitor, poate mergem impreuna.../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Ramane cum am stabilit!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Haideti, haideti! Luna iulie 2016

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

in a doua jumatate a lui iulie am concediu 2 saptamani, deci dupa 15 pana pe 2 august...Oricum pana atunci trebuie sa mai facem 3-4 iesiri...()|

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
22 minute în urmă, lungu marin a scris:

Poate ne alaturam si noi depinde de perioada.xll

De acord, insa cu o conditie! tamp

Sa vina iarasi "viitura" de apa! :clapping:

Cine garanteaza? :ascratch:

Numai de bine! Glumeam desigur!:laughing:

Modificat de Eugen.D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Stefan P, poti sa ma treci si pe mine pe lista celor interesati de o ieseala in aceasta zona. superok
@lungu marin, nu mai topai atata ca deja mi-ai facut pofta de plecare la drum si pana la vara mai este ceva vreme:laughing:hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Eugen D, poate avem noroc sa mai vina viitura si la anul, anul asta era cat pe ce sa vina conform pozelor de mai jos in luna august,  dar de data asta o incasam rau, eram cu, cortul!:laughing:

PS. Anul asta am fost de doua ori in apuseni, in iulie o saptamana cu rulota si in august cateva zile cu, cortul.

download(2).jpg

download(3).jpg

download.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

 Frumoasa zona! Aprope aceleasi trasee le-am facut si noi. Au fost minunate.

 Daca se va face vreo iesre la vara, vom incerca sa ajungem si noi;)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Superba poienita, cu siguranta o sa vin si eu la vara cu familia. Poate ne strangem m-ai multi din Bucuresti si venim.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea
în urmă cu 14 ore, MIHAI DURA a scris:

siguranta o sa vin si eu la vara cu familia

Imi place siguranta ta. Vom gasi o perioada convenabila si vom realiza un convoi care va pleca din Bucuresti spre Apuseni. Si pentruca a venit momentul, propun sa confectionam niste steaguri care sa aiba inscriptionata sigla forumului. Va dati seama ce impact ar avea un convoi cu rulote si cu multe steaguri care sa falfaie in vant?:ascratch:hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Deja ma gandesc, cum si unde sa pun steagul? :ascratch:  Poate sa inlocuiesc existentul! tamp

Ma-ntreb cum da mai bine?

12336156_956252914427761_1092159098_n.jp12319281_956252927761093_1960484657_n.jp

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Eugen, hai sa ne vedem si unde sa pui steagul sa fie ultima noastră grija ...superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Cu dar si fara steag, sunt intru totul de acord! Vreau ca anul asta nemaifiind singur acasa, sa cam fiu cu sotia peste tot! 

Glumeam desigur cand in postarea anterioara ziceam de steag, sta foarte bine acolo unde este pus! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Ii găsim noi loc... Eu mi-am făcut un suport special dintr-o teava subțire de inox si steguletele le cumpăr din Jumbo la 4 sau 5 lei...il dau jos pe timpul deplasării ca se destramă in timpul mersului si al montez după ce campez...scuze pentru Off topic  nevazut

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.