Eugen David

Pro sau contra?

80 postări în acest subiect de discuţie despre Pro sau contra?

Pro sau contra?

Eugen David


Va salut dragi colegi! hi

Cum am mai spus/scris pe aici doresc sa-mi cumpar o alta masina, dar nu neaparat s-o si schimb deocamdata, cel putin pana ma lamuresc indeajuns daca ce cumpar este destul de ok!

Eu se vede si dupa masina ce-o am, sunt "fan Audi"! As fi vrut tot un Audi A4, b7, TDi de 140 cp, af 2005-2008! Problema "spinoasa" este ca sunt destul de nereusite motoarele ce le echipeaza, ba cad, injectoarele, ba actionarea pompelor de ulei ce sunt angrenate printr-un ax hexagonal cam subdimensionat, dar si chiuloasele, implicit axele cu came in cazul celor cu 2 axe, mai putin in cazul celor cu un singur ax!

Am cam tot citit /intrebat si unul dintre codurile de motor mai fiabil cu un ax cu came ar fi BPW, DE 140 cp, cilindree 1968 cc, ori BRB din 2007 de 116 cp si cilindree doar de 1896 cc!

De evitat insa BLB de 140 cp, 2 axe cu came!

Fiind E4 taxa pentru 2008 intre 7-8 ani este 1194 de euro! Cilindree 1968 cc, CO2-162, pentru 2005, 11-12 ani taxa ar fi 540 de euro!

Si unde mai pui caci cum spuneam si aseara, km reali "ii stie doar cine-i stie"! tamp

Sunt probleme ce se rezolva, dar costa!

Macar de nu te-ar "lasa-n drum" dintr-o data! Dar in jurul a 200 000 km tot trebuiesc schimbate!

Foarte bune insa sunt motoarele b6 mai ales cele de 131 cp, 1896 cc, coduri de motor AVF, cutie de viteze 6+1,  dar si AWX cv 5+1!

Partea proasta ca sunt cu E3, 1896 cc, CO2 157,  timbrul de mediu pentru 2003,  12-13 ani, circa 1235 de euro, iar pentru 2004,  11-12 ani 1620 euro! Calculate pe calculatorul ANAF-ului!

Din pacate nu vrea sotia, spune ca schimb "mere tot cu mere", af 2000 cu 2003 ori 2004!

Asa ca am hotarat intr-un final sa optam pentru "Hyundai Tucson" tot intre anii 2005-2008, motoare diesel de 1991 cc si 140 cp, 6+1 viteze, 4x4.

Si astea au probleme cu ambreiajele, dar "lucrand cu grija" cu el fara bruscari, fortari, sa speram ca v-a fi bine!superok

N-or fi ele la fel de bune ca cele japoneze, dar sa speram! Pana la urma in cazul celor japoneze mai platesti si "blendul" de firma!

Asadar am gasit multe Tucsonuri de vanzare pe net la preturi si km diferiti!

M-am hotarat insa pentru urmatoarea masina "Hyundai Tucson" din 2006, prima inmatriculare septembrie dupa cum vad pe CI-ul ei, 4x4 de 140 cp, E4!

Aici este anuntul cu masina dar si o copie a CI!

Proprietarul nascut in "51,  unic in carte, binenteles al 2-lea dupa firma de "lising"! Trecut pe numele lui dupa achitarea "lisingului" in 2013!

Si aici taxa este mare 9-10 ani 1682 euro, 10-11 ani 1335 euro! SUV-urile de regula au CO2-ul mare, in cazul de fata 187!

Are 120 000 de km! Sper sa fie reali!

Masina inscrisa cu hotarare judecatoreasca, nu s-a platit taxa, dar circul o perioada cu "contract de comodat", urmand ca la anul sa rezolv cu schimbarea de proprietar!

Pretul, destul de bun, imi convine, daca o sa-mi convina si masina voi venii cu ea acasa saptamana viitoare! Dumineca seara voi pleca s-o vad!

Sper sa fie ce trebuie! DOAMNE AJUTA!

 

12431393_968436376542748_799839925_n.jpg

12404217_968436369876082_909301039_n.jpg

 

Este o alta masina cu care "am cochetat"! Dar aici chiar este mare taxa avand prima inmatriculare in 2009, circa 2500 de euro!

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

 Trebuie vazuta, ca una e ce se vede in poze si altfel arata cu ochiul liber...tamp

 Sa ai bafta si sa fie asa cum iti doresti tu Eugen !!! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Multumesc Daniel-P! hi

Scuze!

Am uitat, conform cu subiectul; va cer parerea "vis a vis" de typul, modelul, nu neaparat masina gasita, care poate sa nu ma multumesca?tamp

Vedem!:ascratch:

Pe fb am mai primit de la colegi informatii/sfaturi!

Multumesc!

Modificat de Eugen.D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Urmatoarea masina pe care mi-o voi lua va fi neaparat un 4x4, datorita rulotei...Nu stiu inca pe ce mi se va pune pata, dar va fi nu SUV mai mic,  ceva din gama; Nissan Qashqai, Mitsubishi ASX sau Outlander, Land Rover Freelander 2, Ford Kuga, VW Tiguan,  Dacia Duster...Dar asta peste vreo  2-3 ani cred, pana atunci mai trag de "leutzul"  meu...hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Daniel, credema ca am tot studiat si piata de masini dar si posibilitatile mele financiare!

Despre ce vorbesti tu , depasesc de departe posibilitatile mele financiare actuale! Nu crede ca nu le-am luat in calcul! :ascratch:

Asa ca doar la atat ma pot limita, deocamdata!

Asta e! Alti colegi pot mai mult!  superok

CIinste lor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Nu vreau sa dau nici eu mai mult de 7-8000 de euro, maxim...:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Momentan pe "piata" preturile sunt mai mari! tamp

Este un Qashcai la Turda la 7500 de euro, cel mai mic pret de pe "piata"!  Dar chiar nu l-am sunat!
Incerc Tusonul, deocamdata! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

OK, sa fie cu noroc maine| xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

La categoria 2.0 tdi 140 CP mai adaug si eu un cod fara probleme la injectoare sau pompa de ulei chiar daca e 16v : BKD.

Cu vechiul Tucson nu am nici o experienta, dar cu cel nou ( ix35) are tatal meu unul si este foarte slab ca si calitate. Portbagaj mic, ambreaj cazut prematur, ornamente interioare cromate ce s-au exfoliat, optiuni de piese aftermarket destul de putine.
Nu am agatat rulota de el, desi cica ar putea duce conform cartii 2000 kg, dar imi e frica sa nu ii mai pice ceva.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Salut , pentru rulota Dacia Duster este o masina ideeala  si ieftina la intretinere , nu contest ca nu sint bune ai alte masini dar trebuie sa ne gandim si la intretinerea lor . Cand am scris despre Subaru am detaliat si ceva preturi , eu unul am tras rulota cu Subaru , Logan , Caddy si Mazda cx5 model 2014 . 

Masina 4x4 este ideala pentru rulota , aceasta discutie am avut-o si cu Adi despre masini 4x4 cand a vandut KIA , si tot la 4x4 a ajuns . Concluzie daca ai rulota cumpara-ti 4x4  dar trebuie sa ai selector de tractiune , fara asa ceva vei avea 4x4 permanent indiferent de timpul si de vremea de afara . Sa mergi la in timpul verii 40 grade afara cu 4x4 este o nebunie sa consume mult , asa daca ai selector o treci pe 4x2 si gata este turism ..

Bafta la achizitie..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Am un coleg care nu era multumit de cum functoneaza transmisia 4x4 in offroad la un Santa Fe din 2004!
A vandut-o acu 3 ani apoi si-a luat un Suzuki Jimny pe care la tinut vreo 2 ani (era prea mic) si acum are o Dacia Duster de care este foarte multumit! Zicea ca a ramas uimit de cum urca panta abrupta fara reductor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Intre cele doua SUV-uri e vorba de alt consum, de alt motor, de alta transmisie, de alta masa, alt impozit, iar poate la pret de achizitie secondhand sunt la fel.

Modificat de Drinovan Ovidiu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Exista si un Tucson pe benzina, de 2 litri,  4x2, pe care nu l-as recomanda pentru rulota...Asta toamna am avut o experienta cu unul la munte; n-a reusit sa iasa cu rulota dint-o poienita cu iarba uda, a patinat de a omorat ambreiajul pana l-am agatat eu de Peugeot-ul meu si l-am scos...Deci pentru rulota si eu recomand 4x4, pentru ca te ajuta si vara pe iarba uda si iarna daca da un pic de zapada...superok 
Despre Duster si eu am auzit numai lucruri bune, n-am auzit pe nimeni sa fie nemultumit si cred ca raportul pret-calitate-intretinere e unul foarte bun...hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

 Dupa parerea mea o masina buna pentru tras o rulota mai usoara si care sa fie ca si costuri mici , este din categoria autoturisme si cu tractiune integrala, iar pentru rulote ce depasesc 1000kg este de preferat de la SUV-uri in sus. Dar aici intervin alte cheltuieli.

 Acum cate o masina second-hand din aceste categorii care sa fie fiabila, nu cunosc! Sunt curios poate aflam de la uni dintre noi pareri in acest sens.

Ce pot spune despre un Nissan Navara II 2, 5l de la firma la care am lucrat e ca nu a au fost probleme de ordin tehnic la cei 120000 de km, dar la capitolul confort nu excela: loc mic in spate si scutura, daca bena era goala.

Tot la firma mai era un VW Touareg luat de nou si care dupa un a an avut probleme parca la ambreaj si o Skoda Scout 4x4 la care nu imi placea ca nu aveam vizibilitate buna din cauza montaului fata stanga, iar transmisia se auzea ca si cum mergi cu trenul, cand acesta incetineste in  rest mergea bine putand urca pante inzepezite cu usurinta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Asa e, pentru rulota ai nevoie musai de un 4x4...si de aici fiecare alege, in functie de buget si preferinte...

Am ramas si eu de multe ori, patinand pe iarba uda si zapada, pana mi-am dotat masina cu lanturi de zapada pe care le folosesc si vara si iarna si un cric crocodil de 2 T ca sa le montez repede...Asa am rezolvat problema pana mi-oi lua si eu un 4x4 si i-am ajutat si pe cei aflati in dificultate, pentru ca si pe mine m-au ajutat altii...hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

 Merge si cu ce avem noi sa o tragem din gropi sau pe iarba uda cu un troliu mobil!
Tot am zis ca imi cumpar unul manual de vreo 15m, dar nu am mai ajuns.:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Va multumesc pentru sfaturi si ideei!

Cum am spus nu doresc o masina cu motor peste 2 litri cc, sotia vrea sa fie neagra neaparat! tamp

Deci nici contra ei nu ma pot pune!

Am gasit si la Severin Tucsonul asta: Hyundai Tucson Impecabil

Este nemaipomenit de "fain" cel putin la interior, pretul lui de vanzare 5500 de euro, fara pretentii de a face acum schimbare de propritar! Fiind din 2009 taxa este peste 2500 de euro acum!

Astazi am vb din nou la Mamaia si am ramas de comun acord pentru Ianuarie, desii eu doream sa merg dumineca seara, sa fiu acolo luni dimineata!

Sarbatori fericite la toata lumea va doresc!  :MerryChristmas:  xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

De la 7100 Euro il lasa la 5500? sau in cei 7100 e inclusa si taxa de 2500 ? :ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Da Daniel, datorita faptului ca a fost inscrisa in perioada cand pentru masinile noi comercializate in RO, nu se platea taxa, dar si pentru cele ce erau inscrise tot nu se platea, difernta este pentru taxa! Acum nu-i echivalentul 100/100 dar este convenabil!

Masina arata bine, este de an bun, si cum spuneam fara pretentii de schimbare proprietar urgenta! Normal poate fi cumparata de oricine!

I-am oferit 5000 dar nu vrea ; 5500 ultimul pret! La kilometri desi este mai noua are mai multi decat cea de la Constanta , dar nu cu multi!
Am mai fost in tratative pentru un Nisan X-Travel din 2007 dar inmatriculat tot in 2009, taxa tot peste 2500, dar tot fara obligatia de ai schimba acum proprietarul!
Pret fix 7500 de euro, acum 2 saptamani era 8500!

Nissan X trail

Totusi am optat pentru cel de la Constanta, are 120 000 km, persoane in varsta care nu si-au batut joc de ea, n-a avut carlig, nu are nici acum, cauciucurile pe fata noi din toamna asta cu garantie, incalzire in scaunele fata, pilot automat, toate geamurile electrice, cartea servis la Hyundai si mai multe pe acolo!

In anunt chiar au facut o prezentare sumara!

12434281_968430599876659_84362088_n.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
On 24.12.2015 at 21:39, Eugen.D a scris:

 

Am gasit si la Severin Tucsonul asta: Hyundai Tucson Impecabil

 

Scuze, "luat de val" n-am fost foarte atent la detalii!

Nu este 4x4!    tamp

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Naghi

Eugen, sunt prins cam in aceeasi dilema ca si tine. Am in vedere doua modele: Santa Fe 1 si WV Passat b5.5 sau 6 dar ambele 4x4.
Ce parere ai despre ele? Vreau sa dau cu tot cu taxe maxim 5000 Euro.

Stimahi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Da, pana-n 2004 anul de fabricatie,  inclusiv , te cam incadrezi la 5000 de Euro!

Si la Santa Fe dar si la Pasat, b5 ori  b6 este cu E3,  Santa Fe tot E3 pana-n 2004 din 2000 cam ambele cazuri! Diesel vorbesc!

Atentie mare insa la 2004 neinscris, este "mare rau" pentru pretul ei!

Peste 1600 de euro, 6800 de lei mi-a spus persoana cu masina asta inmatriculata recent! Dar atat da si in calculatorul ANAF-ului!

Audi A4 2004

Acum depinde si in ce luna este prima-nmatriculare? Nu se considera an calendaristic incepand din ianuarie ci de cand este "prima inmatriculare"! tamp

Atentiesi la gazele de emisie trecute de vanzatori, nu intotdeauna sunt corecti! 

Verifica aici gazele pentru orice tip, marca de masina ; dati click pe Calculator emisii

Dar si acolo si aici verifica taxa ; click pe Taxa timbru mediu

Cat despre 4x4 este super-OK. 
Am avut o data un A4 din "98, benzinar dar cu GPL, montat in Germania! Nu se cunostea la drum desi era 4x4 permanent!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Emil, Passat am vazut mai putine 4x4, in schimb Audi mai des!

Unul destul de fain, in schimb cu multi km! Normal, pentru un b6 n-ar fi asa de multi!

Audi a4 b6 quattro 1, 9

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

isor 

  ()|  Astazi in sfarsit, am pus "punctul pe i", deci am retinut masina de care vorbeam!

Hyundai Tucson

Cu ajutorul lui Dumnezeu in 18.01, voi fi la Constanta dupa ea!

Placerea sotiei, si cadou de ziua mea ca schimb prefixul "acus, acus" SUV negru, asa un pic mai modest dupa posibilitatile noastre!

Sper ca la fata locului sa nu fie ceva care-ar putea sa-mi schimbe parerea, dar din si dupa convorbirile avute sunt persoane de "prim rang"!

N-a acceptat sa trimit avans, spunand ca daca-au spus/promis ceva asa va fi!

Nu merg mai repede deoarece imi lipsea "ceva malai", trebuia sa "umblu la banca", scadenta/termen nu aveam acum, am spus ca imprumut diferenta ori imi tine masina pana in 18, intre timp ia sotia "leafa" si nu mai sunt nevoit nici sa imprumut dar nici sa mai "ciuntesc contul"!

ANUL CARE VINE SA NE-ADUCA NUMAI BUCURII SI IMPLINIRI, SANATATE SI FERICIRE!  hi     lma

 

1017647_453364104860795_2087424852740257

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.