Pop Vasile

Vreau rulota OK

36 postări în acest subiect de discuţie despre Vreau rulota OK

Vreau rulota OK

Pop Vasile

Gabriel, spune-mi te rog care sunt "elementele importante " in alegerea unei rulote ?

Am Subaru Forester 2000 cmc, 150 CP pe motorina, vreau sa fie pentru 2 persoane, spatii mari de depozitare ( sunt pescar; barci, motoare, baterii, canistre cu benzina, multe betze, momeli......scaune si masa camping....)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

TEODOR

Tuturor ne place sa dormim comod! Eu cred ca tu trebuie mai intai sa-ti cumperi o saltea ok si apoi sa-ti cauti o rulota care sa se plieze la ea.Sfatul meu este sa mai deschizi un topic , , vreau saltea ok"

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Vasile ,  saltele de pat sunt de cumparat in toata Romania, la orice dimensiuni, grosimi diferite, cu memorie sau fara.Daca dai bani multi pe o rulota , peste 7000 euro, cauta sa fie full.Sa ai tot confortul interior, ca si cum ai fi acasa la tine, astfel incat dupa ce ai calat si pus apa se apasa pe un buton si toate functioneaza.Dar trebuie sa te gandesti ca atunci cand ajungi la locul de campare trebuie sa misti rulota cat mai repede si eficient, asa ca-ti trebuie un mover montat pe ea.Deasemeni la o rulota trebuie si independenta energetica(panouri solare, acumulator, controller , invertor cu sinus pur )si multe spatii de depozitare(eu acum am refuzat sa cumpar un camper ca nu avea un dulap unde sa pun umerasele).Vezi sa aiba cort, covor pentru cort, cale, butelii, husa pentru rulota.

 

Modificat de CIPROSCA

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Drumea

Vasile, am ajutat un coleg sa aduca o rulota din Olanda luna trecuta. La banii astia gasesti ce model vrei.

Cred ca ti-ar trebui o rulota cu ''french bed'', pat matrimonial, baie mare cu dus si loc de luat masa....la aceasta asezare rulota are intre 1200-1500 kg MMA ( ceea ce nu este o problema pentru masina ta ) si ca an de fabricatie dupa 2003...deci, bafta la cautari!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster
10 hours ago, Pop Vasile said:

Gabriel, spune-mi te rog care sunt "elementele importante " in aegerea unei rulote ?

Am Subaru Forester 2000 cmc, 150 CP pe motorina, vreau sa fie pentru 2 persoane, spatii mari de depozitare ( sunt pescar; barci, motoare, baterii, canistre cu benzina, mute bete, momeli......scaune si masa camping....)

Vasile, prima mea rulota am luat-o pentru pescuit. Era mica ( Chateau Delta 3500), usoara si puteam sa intru cu ea peste tot. Cand sotia mea a inceput sa iasa cu rulota ne-am dat seama ca pentru concedii este mica, in primul rand era nevoie si de spatiu pt luat masa, citit, etc. Asa ca am schimbat rulota cu una mai mare, mai noua si cu compartimentarea potrivita ( TEC Travel King 450). De exemplu, pozitia patului este pentru mine un element important, as alege longitudinal, astfel incat cine coboara din pat sa nu deranjeze partenerul. Baia este alt element important, sa fie spatioasa si , daca se poate, sa aiba cabina de dus separata. Vei vedea ca nu vei face des dus in rulota, dar sunt situatii cand mai ales sotia va aprecia un dus intr-o  baie incalzita. Masina ta poate trage o rulota mai mare si implicit mai grea, dar sa fii atent la categoria carnetului, B-ul iti permite o greutate maxima de 3500 kg a ansamblului. Daca vrei sa folosesti rulota la pescuit, sa tii cont de posibilitatea rulotei de a intra in zone off-road, ca cat este mai mare cu atat este mai greu sa intrii. Foarte important este rezervorul de apa, sa alegi unul cu o capacitate destul de mare  ( 50-80 l) astfel incat , odata umplut dupa ce ai parcat sa-ti asigure o autonomie de minim doua -trei zile ( chestie de comoditate). Dar , sa nu uit, asa cum ai fost sfatuit anterior, pentru o astfel de rulota ai nevoie de mover pentru o parcare facila si fara dureri de spate.
Cred ca, in general, am expus aici sfatul meu pentru tine in alegerea unei rulote. Nu vorbesc despre celelalte dotari , aici fiecare poate sa-si dea frau liber imaginatiei.

PS si eu sunt pescar impatimit. Ca ultima sugestie, in afara de betele de crap, toate celelalte le poti cara in portbagaj ( barca pneumatica, motor , baterii si mai ales canistrele de benzina pe care le-ai specificat anterior). Este mai bine sa tragi o rulota usoara cu o masina grea decat invers.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
14 minute în urmă, Gabriel Schuster a scris:

 De exemplu, pozitia patului este pentru mine un element important, as alege longitudinal, astfel incat cine coboara din pat sa nu deranjeze partenerul. 

Ei colegule, cu asta nu sunt de acord, prefer un pat matrimonial in detrimentul celor separate! Imi asum riscul de a fi deranjat dar si de a deranja "partenerul de pat"! superok

Daca nici acum "pe ultimile sute de metri" atunci cand?  :ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Pop Vasile
On 12/16/2015 at 20:37, Fugulin Cristian a scris:

Si eu ti-am dat un sfat, pe care vad ca l-ai luat ca si cum ti-am dat un medicament acru. 

 

Te rog sa nu te superi, dar chiar asa l-am simtit.

Am sa explic : In weekend m-am hotarat ce vreau in anul urmator - o rulota. Nu am fost niciodata intr-o rulota. ( e... a fost si intrebarea: rulota sau autorulota ?) Am discutat in familie, am calculat, am facut planuri,  am citit, am citit, am cautat si iar am citit....si raspuns nu am gasit. ( am avut si mici dureri de cap!) Dupa care m-am hotarat sa intreb pe acest site. De la tine am primit sfatul : citeste !

Desigur ca solutia este sa ma duc la un importator ( sau doi) sa spun ce vreau si voi primi variante. Eu am vrut sa nu ma duc complet nepregatit la o astfel de discutie, vreau sa stiu cat de cat ce vreau, ce se poate si ce nu se poate, unde sa insist ( ex.la doatari) si unde nu.

Datorita sfaturilor primite ( pentru care multumesc inca odata!) am o lista cu ce vreau.
Rog daca mai aveti si alte sfaturi - sunt bine primite.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Pop Vasile
On 12/17/2015 at 16:05, Fugulin Cristian a scris:

poate asa incepem sa ne imprietenim :)

Multumesc ! ( si pentru sfaturi)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
în urmă cu 2 ore, Adrian H a scris:

Nu sunt eu mare expert in rulote, dar e o joaca de copii sa scoti pernele si sa pui o saltea. Asa ca mare branza aici nu ar fi. Daca e cu pat fix, ar trebui inca o zona unde sa poti bea cafeaua daca ploua si nu ai pus cortul. Baie cu dus separat, apa calda, panou solar. 

Da cine-a spus ca a scos pernele rulotei? Colegu, daca te si uiti la pozele postate de mine nu numai aici dar si in alte topicuri, poate ai sa vezi ca sunt sub salteaua suplimentara! Deci pat fix! Dar oricand pot sa-l fac si un al 2-lea spatiu de servit masa, etc,  binenteles ca mai am in rulota o zona de "living"! A fost una din optiunile mele obligatorii pentru achizitionarea rulotei!

Asa ca si cafeaua si orice altceva pot servii linistit 6 persoane! Iar cu ambele spatii fara pat pot sta linistit 12 persoane in ambele spatii! Problema este ca trebuie atunci scoasa salteaua si restul lenjeriei, iar pe sub banchete nu cam incap, sunt destul de pline spatiile!

In timpul deplasarilor pot pune si pe patul fix diferite obiecte, iar sub este locul ce-l folosesc pentru cort!

Salteaua implicit patul este de 200/120 cm, atat am si acasa in dormitor patul matrimonial! Salteaua am avut-o/folosit-o inainte in dormitor acasa! Pernele din rulota au cam 7-8 cm grosime, simteam tot timpul "in coaste" placajul de dedesupt, asa ca acum chiar este odihnitorsa dorm in rulota! superok

Nu am dorit a fi mai mare, si asa de multe ori "imi pierd sotia" prin pat! Pe vremuri paturile era mai mici, ca latime vorbesc!

Chiar ai compatimesc, sincer pe cei ce nu au decat o zona de dormit! Ma-ntreb unde depoziteaza lenjeria, paturi, plapoma etc atunci cand au nevoie doar de servit oarece in rulota? Stiu eu, poate-ntr-o pauza, ori dupa o noapte in care esti nevoit sa si dormi in rulota, in trafic pe undeva printr-o parcare, nu in timpul vreunei stationari de mai multe zile in care ai montat cortul! :ascratch: 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
în urmă cu 2 ore, Fugulin Cristian a scris:

Un alt lucru pe care nu l-ai citit e ca Eugen a facut pat la el in rulota, se poate face, e joaca de copil cum zicea cineva mai sus, e un lucru atat de facil de facut incat chiar nu merita sa iti bati capul cu el, nu asta trebuie sa fie criteriul dupa care sa iei rulota, si aici intervin alte aspecte, si doar citind si recitind acest forum vei invata. Sau luand rulota si traind pe barba ta!

Cristi, ce nu ai inteles nici tu nici alti colegi; eu am avut pat permanent in rulota, numai ca erau pe el doar perinile rulotei, dar si un al 2-lea spatiu de servit masa, "living" cum ar venii,  nu am facut altceva decat sa imbunatatesc "suportul de dormit"!

In toate rulotele se poate tine pat permanent, numai ca in cele cu un singur spatiu de dormit, nu prea-ti permiti asta!

Asa ca dupa parerea mea "aceea joaca de copil" la care faceti referire are beneficii multiple! superok

Modificat de Eugen.D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Multumesc de intelegere! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.