Avramita Marian

Sfaturi achizitionarea unei alte masini

4 postări în acest subiect de discuţie despre Sfaturi achizitionarea unei alte masini

Sfaturi achizitionarea unei alte masini

Avramita Marian

Salut, am decis sa vand masina  Nubira si sa cumpar o masina mai puternica pentru rulota mea care are MMA 1200kg.
Vreau un Audi A4 diesel , an fabricatie peste 2007 ca pret 5000 euro.
M-ar interesa ceva detalii despre consum , motorizare si alte pareri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

In aceiasi situatie sunt si eu, am tot "rumegat si invartit" ce sa cumpar!

As fi vrut si un SUV 4x4, cum spune Adrian, dar cu motorizare max 2000 cc, Tucson af 2005-2008 care sunt cu E4, poate si un Santa Fe, dar astea intre anii astia au motorizari de 2, 2 litri, bune dar impozitul catre stat este pe un an cat la celelalte in 6 ani!

Ba nu-mi displac nici Jeep Compass, Grand Vitara tot cu motorizari de 2000 cc (1991) diesel fac referire! 

Problema ca intretinerea lor este un pic mai scumpa decat a unui autoturism normal, iar daca o folosesti pentru cateva iesiri cu rulota, chiar nu stiu daca se merita!

La 5000 de euro "sunt varza", nefiind inscrise taxele sunt mari pentru SUV-uri avand CO2-ul mare peste 197! tamp Calculeaza taxa!

Taxa de timbru

Dar si emisiile de gaze pentru toate masinile!

Calculator Emisii CO2

Este varianta sa cumperi inscrise cu taxa platita si nerecuperata darau un pret mai mare, cum spuneam cele ieftine sunt destul de "muncite", ba poti avea surpriza ca platitorul taxei sa-si recupereze banii! Iar cu taxa recuperata, inscrise pri diferite "chichite judecatoresti", cum spuneam este mare taxa!

Exista posibilitatea intocmirii unui contract de comodat in baza caruia poti folosii masina pe numele proprietarului si numerele avute!

Ori posibilitatea de a cumpara una neinmatriculata, autoutilitara, ce are taxa mica max 300 de euro, care se poate ulterior inregistra ca si autoturism persoane, facand dovada modificarii, imbunatatirii dotarilor in acest sens! Costuri suplimentare circa 2000 de lei!

Acum sa mai "strans cureaua" in acest sens, inainte se rezolva mai usor! 

La autoutilitare se plateste in schimb mai mult RO-vinetele dar si impozitul anual, cred insa ca si asigurarea obligatorie este mai consistenta decat in cazul celor de transport persoane? Ne poate lamurii Adrian, in cazul asigurarilor care are cunostinte-n domeniu!

Deci ca unul care "am cochetat si rumegat" in acest sens eu am decis sa cumpar tot un Audi A4, dar de an mai bun 2005-2008, b7, 1968 cc, 140cp!

Dar si aici sunt probleme cu typ-ul de motoare! Toata lumea se fereste de motorizarile cu 2 axe cu came si cauta/vrea doar cu un ax cu came cod de motor BPW!

In primul rand cade axul ce angreneaza pompa de ulei in jurul a 200 000 km, turbina, si este bine schimbate anticipat pentru a evita problemele ulterioare!

Daca te uiti pe site-urile de Germania de vanzari auto ai sa gasesti multe la care scrie "motor kaput"! Tocmai din asta cauza, raman fara ulei si "gata" motorul, mai sunt si cazuri fericite in care oprit fiind scapa! O spun in cunostiinta de cauza, cunosc multi prieteni ce au patit astfel de probleme!

Emisia de gaze in acest caz fiind de 162, conform cu cele inscrise in brif-urile lor, dar si in tabelul din link-ul prezentat mai sus, si nu ce scriu unii vanzatori, 142, 154, etc pentru E4! Diferenta de taxa pentru CO2 142 si 162 este pana-n 300 de euro! Calculeaza dupa calculatrul ANAF, prezentat!

Dar nici in cazul A4, n-ai sa gasesti 2007 la 5000! 

Bunaoara eu am fost la Cj, sambata fiind targul, mai vazusem si pe net cateva, vorbisem cu ei, negociasem pe telefon preturi intre 4800 si 5200 de euro, dar crede-ma ca la banii aia erau si aratau destul de jalnic, fiind de 2005-2006!

Erau insa si cateva de 2007 la pret peste 6000, dar la care timbrul de mediu este pe langa 1000 de euro!

Ei incerca normal sa te "duca cu presul" spun ca in jur de 600! Chiar ma "certasem" cu un tinerel intreband-ul de ce incerca sa "ma minta"!

La 2008 timbrul este 1200 si un pic de euro! Dar si pretul lui la fel!

Aseara am vorbit cu cativa din Cluj, Sibiu, Bacau, am obtinut preturi pentru 2005 - 2006 intre 5000 si 5200, dar sunt si mai mari!

Faine pe poze, n-ai ce sa bagi de vina, dar asta se vede doar langa ele exact!

Nu s-au vandut nici in Cluj sambata decat foarte putine si alea cam altor intermediari din tara, din ce-am vazut eu!

Ieri deja scazusera preturile, bunaoara unul din Floresti ce vorbisem cu el, de la 5150 a scazut la 4950, poti vedea pe OLX!

Daca nu se vand acum de sarbatori, ianuarie si februarie este o "perioada moarta" pentru vanzaride de masini sh si nu numai!

Practic este de cumparat!

Parerea mea este insa ca A4, b6 de 131 cp, TDi 1896 cc, 6 trepte de viteze, E3, intre anii 2001 si 2004 sunt nemaipomenite, atat ca fiabilitate cat si consum!

Cod de motor AVF dar si AWX!

Atentie insa ca la 2004 daca n-a depasit pana-n momentul platii timbrului data primei inscrieri taxa este in jur 1300 de euro! 5800 de lei a spus ca a platit un baiat de la Bistrita ce-o are la vanzare pe OLX!

Unul din model are ginerele meu si celalalt un prieten, si tare sunt multumiti de ele, ambele trecute luate sub 150 000 km in 2007 si trecuti de 300 000 acum!

In cazul meu nu vrea sotia din acesti ani ci mai nou si asta este insa unul din motive de stau inca pe loc! Ce sa fac, trebuie sa tin seama si de ea, desii ea zica ca pot insa lua ce vreau dar ei asa ar vrea! Acum multi dintre bani, ea-i face n-am ce zice!

Dar iar multi dintre prieteni imi spun "mai in gluma, mai in serios" ca o sa-mi para rau dupa A4, de 116 cp ce-l am! Din 2010 am schimbat distributia si bucse, pivoti, brate pe stanga fata, in rest motorina si ulei, si am facut de la 187000 la 243000 km acum!

Eu insa m-am uitat/orientat si pentru un A4 din 2009 tot de 2000 cc cu E5, Timbrul de mediu fiind de circa 100 de euro!

Am zis ca pentru 2008 cu E4 cu taxa 1200 de euro, atunci mai bine una cu E5, parte din diferenta de bani reflectanduse-n pretul ei nu-n taxa!

Nu am insa multi prieteni care sa aiba asa ceva sa ma pot informa despre ea! Vazusem la Cluj dar si pe net si la pret intre 8 si 9000 de euro!

Poate spune ceva vreun coleg care detine mai multe informatii in acest sens!

Multumesc de atentie!

Apropo, avocatul ce s-a ocupat si inca se ocupa de dosarele-n inca pe rol pentru recuperarile mele de taxe auto mi-a spus ca la Arad si Timisoare are informatii ca s-au inscris masini cu hotarare judecatoresca referitor la anularea timbrului de mediu!

Chiar ma-ntreba daca n-am o masina eu ori o cunostinta care sa-si permita sa astepte pentru a o inscrie dupa o actiune in instanta in acest sens! 

Vroia sa-ncerce si in judet la noi!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Avramita Marian

Multumesc de informatii  ;imi sunt de mare ajutor.
Astept sa treaca sarbatorile si am sa incep sa caut .
Numai bine si sarbatori fericite!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Sarbatori fericite! 

Bafta in achizitionarea masinii dorite! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.