Florin Smolnicki

Off-camping Ariniș (lângă Gura Humorului) – PRIMA IEȘIRE CU RULOTA

12 postări în acest subiect de discuţie despre Off-camping Ariniș (lângă Gura Humorului) – PRIMA IEȘIRE CU RULOTA

Off-camping Ariniș (lângă Gura Humorului) – PRIMA IEȘIRE CU RULOTA

Florin Smolnicki

30 mai 2015

După o noapte agitată – nu dormisem deloc bine gândindu-mă că a doua zi voi face prima mea ieșire cu rulota – am mers la părinții mei să iau rulota.

Nu țin rulota acasă pentru că nu am loc în curte.
Rulota stă la părinții mei care locuiesc la doi km depărtare de mine.

Așadar, am plecat la părinții mei, după ce am pus cele trebuincioase în mașină.

Am găsit rulota în regulă.
Cu o zi înainte am dat cu aspiratorul, am șters praful, am pus la punct ultimile amănunte.
Așa fac întotdeauna când plec de acasă cu rulota.
În fine, am pus la geamul din spate-dreapta STEAGUL ROMÂNIEI,  am agățat rulota de mașină și am plecat la drum.
Era o zi superbă de primăvară.
O căldură plăcută făcea ca totul să dea o strălucire aparte soarelui de primăvară.
Nu vă pot spune cât de bucuroși erau băieții mei și cum mai săreau în mașină.
Se mișca destul de tare mașina.

Doresc să subliniez faptul că a fost singura dată când am știut să-i spun tatei încotro merg (poza 1).
Tata mă întreabă de fiecare dată când plec de acasă de la el,  unde, în ce zonă merg. În general nu știu încotro merg.
Pur și simplu plec de acasă cu rulota, și, în mașină,  discut cu soția și cu copiii unde să campăm. Nu e acesta un lucru minunat?
Pleci de acasă și nici măcar nu știi încotro mergi.
Dar, până la urmă, ce importanță are încotro mergi?
Important este că pleci de acasă, că faci o ieșire și încerci să te simți cât mai bine.

Întreaga călătorie a decurs normal, fără incidente.
Toți eram bucuroși că ieșim de acasă și vom petrece momente de neuitat – departe de casă.
Zona în care am făcut prima ieșire se află la aproximativ 35 de km de Suceava, aprox 40 de km de acasă.
Arinișul este un complex de agrement care se află pe marginea stângă a râului Moldova, situat în parcul cu același nume, lângă
orașul Gura Humorului. La locul unde am campat se ajunge în felul următor: se ajunge mai întâi în Gura Humorului – în cazul meu,  dinspre Suceava – se traversează întreg orașul, apoi,
la ieșirea din oraș se face la stânga, spre Mănăstirea Voroneț.
Se traversează calea ferată, apoi podul peste râul Moldova și se face imediat la stânga, după pod. Zona respectivă,  datorită faptului că e situată în apropierea complexului Ariniș,  poartă inclusiv aceeași denumire. Este un spațiu situat în lunca Moldovei,
pajiștea are o întindere foarte mare, este un spațiu larg care deschide priveliști superbe. Te lasă fără respirație.

După ce am făcut la stânga – imediat ce am trecut peste podul de pe Moldova – mă gândeam unde să campez.
Răspunsul a venit în câteva secunde.
Am văzut o rulotă deja campată, așa că am mai virat încă o dată la stânga și m-am îndreptat spre locul de campare.
Pe cine credeți că am întâlnit? Un vechi, drag și bun prieten din Suceava. Era venit acolo cu familia și părinții lui.
Am oprit, am campat și am rămas acolo (poza 2, 3).
Nu vă pot descrie ce bucuroși eram toți.

Băiatul meu mai mare își luase de acasă cărțile de școală pentru a-și scrie temele (poza 4, 5). În pauzele scurte, după ce scria,
se juca puțin cu zmeul (poza 6). Toată lumea era ocupată cu câte ceva.
Soția mea citea, iar băiatul cel mic era ocupat cu volanul mașinii (poza 7).
Eu făceam fotografii și apoi am fost la pensiunea din imagine și am adus apă (poza 8). Foarte de treabă doamna administrator de la pensiune.
Ne-a dat apă, am mai vorbit cu ea despre una, despre alta.
Mi-a făcut plăcere să o cunosc.

Și așa, și tot așa, și oto șaa, ... nici nu am știut când ziua s-a dus încet, încet la culcare.
Era destul de întuneric, când am auzit pe cineva bătând la ușă.
Cine credeți că era? Ionuț, prietenul meu rulotist.
Îmi adusese niște tochitură, proaspăt făcută, fierbinte.
O bunătate! Am împărțit-o imediat cu ceilalți membri ai echipajului.
Delicioasă! Nu vă mai povestesc nimic despre tochitură... ca să nu leșinați...cea mai bună tochitură se mănâncă doar în Bukowina.

Încă de dimineață, când am ajuns la locul campării,  am văzut o mulțime de oameni care tot cărau lemne ca să facă un foc de tabără. Seara, pe la ora 22, 30 a fost aprins focul de tabără. Eu i-am întrebat pe oameni,  încă din timpul zilei, dacă pot veni seara, să stau și eu la foc, să mă uit puțin. Binențeles că oamenii mi-au spus că pot veni, ba, chiar mai mult, am văzut că s-au bucurat sincer că vreau să vin. Ei erau mai mulți, un grup compact.
Așadar, am mers la întrunirea cea mare, în jurul focului.
Toți s-au bucurat că am mers la ei. Mi-au oferit tot ce se poate oferi: bere, țuică, pălincă, vin, ș. a. m. d.
Am refuzat pt. că nu am vrut să amestec bauturile (lor, cu ale mele....). M-am simțit foarte bine,  alături de ei. M-au acceptat foarte repede în grupul lor.
Am discutat cu ei, am spus glume, eram unul de-al lor.
Focul dădea o căldurică foarte plăcută care mă învăluia în aerul rece al nopții și care parcă încerca să facă o delimitare între rece și cald, între întuneric și lumină (poza 9).
Am stat ceva timp acolo, apoi am mers la culcare pentru ca să fiu fit a doua zi, adică pe 

31 mai

Ziua a început cu servirea micului dejun (poza 10).
În timp ce luam micul dejun, am observat că se aduceau din nou lemne de pe albia râului, pentru încă un foc. Mi s-a părut foarte distractiv faptul că acei oameni pe care îi vedeți în imagine (poza 11), cântau fel de fel de cântece, în timp ce cărau lemnele pentru foc.

După ce am servit micul dejun și ne-am distrat cu cântecele celor ce cărau lemne,  am plecat la slujba de hram a Bisericii din Gura Humorului. A fost frumos.
Am participat la întreaga slujbă,  am făcut poze (poza 12, 13, 14),  și apoi ne-am întors la „căsuța noastră”. 
Ce sentiment minunat trăiești când ești cu rulota după tine.
Ești independent, ești aproape de casă. Ai totul.

Ajunși „acasă”, am pregătit prânzul: felul I, felul II și desert (poza 15, 16).
Am avut tare multă baftă că, tocmai la sfârșitul mesei, a apărut un domn cu o dronă.
Vă puteți ușor închipui că cei mici ai mei au lăsat masa imediat și pe noi (poza 17, 18),  și au fugit la domnul cu telecomanda dronei.
Au început să-l bombardeze pe bietul domn,  cu tot felul de întrebări. Șansa acelui domn a fost că i s-au terminat bateriile la dronă și a trebuit să plece acasă.

După acest eveniment, Ionuț,  prietenul meu de suflet a plecat acasă.
Băieții mei l-au însoțit și petrecut,  făcându-i semn cu mâinile și țopăind fericiți pe lângă rulotă și mașină (poza 19).

Ulterior am observat că așa fac de fiecare dată când vreun prieten rulotist placă,  cu întregul echipaj spre casă.
Acesta e felul copiilor mei de a-și lua la revedere.
Noi am mai stat acolo până după amiază (poza 20).
A fost o ieșire minunată. Ne-am simțit foarte liberi și foarte fericiți. 
Problema a fost că ai noștri copii erau disperați la plecare.
Erau foarte supărați, triști, disperați că plecăm acasă.
Ca să-i liniștesc, le-am promis că vom mai veni,  că vom mai face astfel de ieșiri. Multe ieșiri.

M-am ținut cu adevărat de cuvânt.

Acum, la finalul relatării mele, vă adresez o întrebare:

Spuneți-mi, cu mâna pe inimă dacă nu e frumoasă, superbă, minunată, magnifică,  Bucovina?
Un loc binecuvântat, un colț de rai. E atât de frumos aici!

Dragi colegi, voi, doar voi aveți dreptul să mă judecați. V-am prezentat doar o mică parte din minunata mea Bucovina.
Dacă v-a plăcut relatarea mea, vă pot prezenta și alte locuri unde am fost anul acesta.

Cu respect,
Florin

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

19.jpg

20.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Florin Smolnicki

Dragi colegi, aștept de la voi comentarii, întrebări, păreri.

Mulțumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Ionita

Frumos loc dar cam departe de mine... biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Frumoasa postarea.Dar de ce Buk...owina si nu Bucovina.Asa o sa ajungem sa scriem despre campare, pe langa Sovata, Tinutul Secuiesc, etc......

Doar suntem , inca, Români.nay

moderat Adrian V.
S-a rezolvat Cipriane . Am trecut la stramoseasca denumire de Bucovina.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Cipriane, ce mai contează? Bukowina e într-adevăr varianta în germană.
Mai am și alte ieșiri cu rulota. Inclusiv la Pietrele Doamnei.
Ideea am preluat-o de la tine,

Cele bune.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Multumim Florin,
Ne place atat ochiului cat si sufletului cand cineva posteaza despre un loc unde a campat.
Mai ales cand nu tine numai pentru el.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Cipriane, îmi dai totuși voie să scriu Bukowina? Pentru mine sună atât de frumos în germană. 

 

f;'

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Scuze, sunt off ; cand te duci la alimentara ceri cremwurst  in loc de crenvusti ? 
Dar, parca "Bucovina"suna mai frumos.
Mai ales ca orice dezvoltare , turistica sau din punct de vedere a accesului, este platita din buzunarul fiecarui roman.
Iar accesul in  zona de nord a Moldovei, Bucovina, este la aceasta ora facil. Soselele sunt bune.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Felicitari Florin!
Chiar ai talent de povestitor.nay
Te asteptam  cu relatari si din alte ieseli pe care le-ai organizat si evident, cu multe , multe poze.superokhi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Ma bucur Florin ca ne-ai relatat o particica din bucuria ta de a fi rulotist, familist si iubitor de natura!

Te mai asteptam cu alte povestiri frumoase despre iesirile facute!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel.ionescu

Am fost in zona. Frumosa locatie.
Sper sa mai ajung in zona si sa stau mai mult.

Modificat de Viorel
Orice fraza se incepe cu litera mare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Felicitări pentru reușita primei Ieșiri cu rulota si pentru talentul oratoric care ne-a transmis si noua o parte din bucuriile si emotiile trăite de voi acolo !!!  :clapping:La cât mai multe Ieșiri frumoase cu rulota si sper sa ne întâlnim pe undeva anul care vine...eu cred ca deschid sezonul pe la sfârșitul lui Februarie sau de mărțișor ca am o săptămana de concediu si sigur nu stau in casa...superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Gabriel Schuster
      de Gabriel Schuster
      De luni pana miercuri am fost la cabana Voina, off camping. Drumul este usor, de la Campulung Muscel se trece prin Leresti, apoi barajul Rausor si se ajunge la cabana Voina, loc unde se termina asfaltul. 500 de metri mai sus este primul loc de campare, ingradit si foarte plin. Un fel de “colonie” de rulote pe malul raului. Nu stiu ce facilitati exista, sau daca exista. Urmeaza un alt loc ingradit, iluminat perimetral cu lampi solare pe stalpi de lemn, loc de depozitat gunoiul, un cort mare pe post de terasa/bar. Am inteles ca este camping. Multe rulote aveau amenajate gradinite cu flori, deci se campa pe durata mai lunga. Era aglomerat, activitatile erau diverse ( inclusiv un Logan ridicat la 90 grade la care se repara pragul). Am plecat mai departe. Dupa aproximativ 1km am gasit un loc liber pe malul apei, sub niste brazi frumosi. Destul de curat, am mai adunat si eu ceva “ suveniruri”. Multe vetre de foc, uneori nu mai mult de 10 metri intre ele. Am intrat destul de greu cu camperul, de iesit a fost si mai greu. 
      Ca activitati, plimbari catre Iezerul Papusa (5 ore) sau cabana Cuca (1 ora). Trafic auto foarte redus, o patrula de la Jandarmerie isi face rondul zilnic. 
      Nu este semnal GSM, cel putin pentru Orange si Vodafone.
      Mancarea la cabana nu este stralucita ( pesemne bucatarul era in concediu si gatea altcineva), preturile destul de mari ( 15 ron/ciorba, 25+9 ron pulpe pui la ceaun cu cartofi prajiti, 9 ron o doza de bere). 
      Am plecat miercuri deoarece a inceput sa ploua, prognoza fiind cu ploaie inclusiv joi.
      Am facut o plimbare minunata spre Iezerul Papusa, a fost “desertul” acestei iesiri scurte. 
    • Draghiciu Dumitru
      de Draghiciu Dumitru
      Buna Ziua 
       
      Un prieten care nu prea intra pe forum m-a rugat sa intreb daca pe langa Manastirea Agapia este un loc off camping ca pe Valea Cerbului si daca sant deja rulote acolo. El are in plan o vizita in zona de 2 saptamani incepand cu 29 Martie.
      Sau daca este un loc off camping in care se gasesc rulote si de unde poate fi vizitata toata zona cu manastiri
    • Gheorghe Cristina
      de Gheorghe Cristina
      Buna rulotistilor!
      Suntem o familie cu 2 fetite( 9 si 5 ani) care isi doreau de mult sa cumpere o rulota pentru ca obisnuiesc sa-si  petreceaca vacantele cu cortul.
      Anul acesta se implinesc 10 ani de la casatorie si cadoul nostru este o rulota fleetwood din 2002. Suntem inca in procesul de inscriere si speram ca intr o saptamana o sa avem numere negre pe ea si sa fie gata pentru analiza amanuntita.
      Precizez ca noi nu am vazut niciodata o rulota, prima vazuta, prima cumparata. Stiu ca nu a fost foarte bine asa dar nu ne am putut abtine. Problema noastra in acest moment este ca nu stim cum functioneaza aparatele din ea si toate "chestiile" din ea.
      Sper ca  sa gasesc rezolvare la profesonalistii de aici.
      Inca citesc informatii din forum ca sa gasesc raspunsuri si cand o sa fiu gata ....o sa va intreb.
      Multumesc mult
    • Nelu Z
      de Nelu Z
       
      PARALIA- KATERINI
       
      Dupa cum v-am spus in topicul anterior, urmatorul nostru obiectiv dupa vizitarea Salonicului a fost Paralia Katerini.
      Vroiam sa profitam de vremea inca buna si de apa calda a marii.
      Intarziind pana dupa amiaza cu vizitarea Salonicului, am mers tinta spre camping Kristi, din Paralia.
      Acolo surpriza: am aflat ca fiind sfarsit de sezon mai erau in camping doar cateva echipaje care urmau si ele sa paraseasca campingul a 2-a zi.
      In drumul spre camping, de-a lungul falezei vazusem citeva locuri Free camping, unde erau grupuri de rulote/autorulote. Mie mi-a atras atentia un loc langa port Katerini, sotiei un loc unde era o singura autorulota, dar plasata pe un teren de langa restaurant, cu toaleta, apa, aproape de plaja etc. Daca aveam si curent era aproape ca in camping.
      Autorulota era a unui sirb, am incercat sa comunic cu el , dar el vorbea doar sirbeste si ceva ruseste. Pina la urma am aflat de la el ce ma interesa, "net problema" cu parcarea acolo, "voda"  si " tualet" peste drum, " plaj" la liber.
      Dupa ce m-am instalat, am aflat de la el, ca stia si 2 cuvinte romanesti tuica si vin. El m-a servit cu o tuica de-a lor iar eu l-am servit cu un vin de Murfatlar.... si am vorbi cu el de am facut febra musculara.
      Ce mai, cu una cu alta, ne-a prins noaptea.
      Campati fiind in acea locatie ne-am satisfacut poftele, am facut baie, plaja, ne-am plimbat cu bicicletele pe faleza si multe altele. Ei... si daca am vazut ca incep sa stringa si sezlongurile de pe plaja, am zis ca este timpul sa ne vedem de drum, desi vremea era inca buna si apa calda ca la Mamaia in plin sezon.
      Apropo de Mamaia, plaja, intrarea in apa, nisipul, seamana destul de mult cu ce avem la Mamaia, dar mult mai curat si mai civilizat totul. Probabil de aceea la Paralia vin foarte multi romani.
      Cam atat cu povestitul, las imaginile sa vorbeasca in locul meu:
       
       

       

       


       

       
      Urmatorul obiectiv METEORA
       
    • Ciprian I.
      de Ciprian I.
      Salutare ... anul trecut am facut o tura cu un Camper ... si dupa asteptari mi-a placut maxim ... din pacate cum sunt f scumpe ... nu prea as vrea sa investesc atatia bani.
       
      Sunt adeptul mai mult off camping ...
      Acum cateva nelamuriri ...
       
      La camper puteam descarca apa murdara de o maneta in spate, este la fel si la rulota ?
       
      Rezervorul de toaleta il scoteam si il goleam, in loc amenajat,  la fel si la rulota ?
       
      Rezervorul de apa ... mi-ar trebui un 150l min + murdara ... este pe rulota asa mare ? este spatiu de montaj? unde sunt montate in mod normal?
       
      La autorulota accesul la spatiul de depozitare este facut prin lateral printr-o usa mica sau mare ? la rulota este cel din fata de pe protap nu ? imi trebui pt diverse, gratar scule de pescuit etc...
       
      Alimentarea cu apa tot din ext se face la rulota ?
       
      Vreau sa vad daca ce aveam pe autorulota exista si pe rulota ... daca fac un pas sa il fac cum trebui.
      Cum autorulotele sunt f scumpe ... m-as rezuma macar la o rulota.
      Rulota ar fii cu 2 spatii - pat suprapus intr-o parte, pat matrimonial capatul celalalt ... living la mijloc, toaleta si cabina de dus separata ( ca la autorulota ), frigi mare ... 
      Am gasit 2 modele de genul, Hobby si Adria, si ceva de la Weinsberg ... in configuratia asta , toate pe o axa.
       
      Stiu ca in interior sunt spatii multiple ... dar sunt lucruri care nu as vrea sa le bag in ea ... gen undite ... gratar ...
       
      Multumesc de sfaturi.
       
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.