Vizitator

Conexiune panou fotovoltaic -controler -baterie

4 postări în acest subiect de discuţie despre Conexiune panou fotovoltaic -controler -baterie

Conexiune panou fotovoltaic -controler -baterie

Vizitator

Ce dimensiune (diametru) sa aiba cablu electric de la panoul fotovoltaic -controler-baterie-instalatie?
Este bine sa fie sub 4 mm?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cornelsavu

Pai depinde de putere, distante. In general la puterile folosite la rulote unde panoul e pus pe rulota, poti merge cu 4 mm intre panou , regulator si baterie. Mai departe depinde de cum legi consumatorii , ca doar nu o sa te duci la pompa de apa cu 4 mm, nu ca nu ar fi ok, dar te costa prea mult.

Daca pui panoul mobil si te duci la 10 metrii de controler eu as pune deja 6mm. E foarte subiectiv daca nu stim date concrete.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Am panou de 150 W.
Baterie normală, cu acid.
Controller - 20 A la care pot seta valorile de lucru dorite.
Panoul nu l-am montat pe rulotă. M-am gândit că dacă pun rulota la umbră, panoul trebuie totuși să stea la soare. 
Am cumpărat un cablu de 15 metri lungime, 2 x 4 mm. 
Sunt foarte, foarte mulțumit de felul cum funcționează instalația cu panoul fotovoltaic.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

Stimati Colegi,
Pentru cine detine un telefon/tableta cu sistem de operare Android, recomand aplicatia gratuita de mai jos. Este usor de folosit. Atentie, foarte importanta este caderea de tensiune.
Exemplu: pentru un curent de 10 A, la o tensiune de 12 Vcc pe un cablu de 4mm2 si la o distanta de 10 m, caderea de tensiune aprox. este de 1, 02 V (8, 51%) - depinde si de tipul de pozare a cablului. Pentru scaderea caderii de tensiune se poate creste sectiunea de cablu.
Electrical calculations
Coductorul de 4mm2 poate suporta un curent maxim conform tabelului de mai jos.
Sper sa fie de folos.
 

curenti maxim admisibili in regim permanent la 30 grade celsius si izolatie PVC.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.