Emil Naghi

Rulota pliabila Carousel, UK

18 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota pliabila Carousel, UK

Rulota pliabila Carousel, UK

Emil Naghi

Va propun sa urmariti un video facut in UK de doi pensionari despre montarea unei rulote Carousel pliabile in aproximativ 10 minute. 

Mie, mi s-a parut interesant faptul ca are dulapioare de toate felurile, inclusiv de haine  chiar si dulapiorul cu oglinda de la baie, dulapul cu aragazul si ghiuveta de la bucatarie, deasemeni se monteaza intr-un mare fel, urmariti filmuletul si astept impresii. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Emil Naghi

Nu-i nimic, nu strica ca sunt mai multe, mai ales ca asta este cu totul alt model.

Dar nu ti-ai am aflat parerea despre modelul prezentat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Nu prea sunt fan al rulotelor pliabile.Dupa ce desfaci rulota de pe masina, ajustare pe pozitie, calare, punere la cumpana, sa mai si depliezi rulota este cam mult pentru mine.

Oricum gusturile nu se discuta.

Modificat de CIPROSCA

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Trebuie sa ai ceva rabdare sa instalezi totul intr-un astfel de model.
Cunosc un tip in Olanda care detine numai rulote dintr-astea pliabile, incepand de la 150 de euro si nu prea se lauda cu vanzarile.
Sunt destul de putin cautate, dar, ca orice lucru in viata, sunt si persoane care agreaza asemenea modele de rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Daca astepti impresii , ei bine, am sa comentez.

Rulota, daca tinem cont si de pret, este  atractiva si pentru un buzunar mai mic, este chear super oferta.

Dar, ca orice lucru ieftin are si o serie de lipsuri :

1. Nu are camera sanitara(wc, lavoar)

2. Daca ajungi unde ti-ai propus si este noaptea, este destul de dificil sa te apuci sa montezi casutza.

3. Daca ajungi pe o ploaie torentiala, stai in masina pana iti vine acru ca sa treaca ploaia sa te apuci de montat.(eventual toata noaptea biggrin)

4.La fel, daca ajungi, unde ti-ai propus,  pe ploaie, ai pus-o.

5.Daca ajungi intr-un loc frumos unde doresti sa petreci doar cateva ore, sa mananci si sa tragi un pui de somn, nu poti sa beneficiezi de aceste placeri .

6. Daca pe drum ai urgenta nevoie de un wc, nu il ai si trebuie sa te furisezi in natura.

7. Cat rulota este noua, toate dispozitivele de glisare si fixare functioneaza bine si se imbina perfect, dar cand " mamaliga prinde coaja" tragi de ele si nu se mai potrivesc. O sa sufle vantul prin rulota ca prin sura.

8. Nu am vazut  cort si fara el , rulota e ca o masina fara portiere.

9. Ca sa pleci de acasa, trebuie sa desfaci rulota si sa pui toate lucrurile inautru. Priviti in filmulet (minutul 2, si 34 sec) , dupa ce a ridicat mosu peretii , ce harababura era pe jos. 

10. Ridicarea dulapurilor nu a fost chear un lucru usor. S-a proptit rulotistul nostru de i-au trosnit toate planetarele, iar nevasta-sa asista ca la concursul de ridicat haltere

Cred ca ajung comentariile.hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ploiesteanu

Poate fi folosita ca o rulota normala, o data ridicata sa nu mai fie pliata?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Bogdan, sigur ca poate fi folosita ca o rulota normala, dar sa nu o misti de pe loc. La primele curbe si gropi , cred ca se pliaza singurabiggrin E doar o parere personala si te rog sa nu tii cont de ea.)|( hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

Stimati Domni,

Se pare ca nimeni nu a enuntat nici un avantaj!

Ei bine.....Marele avantaj este ca, o poti parca pe timp de iarna intr-un garaj auto normal!

un alt avantaj este rezistenta la vant in timpul calatoriei.

Sincer, apreciez foarte mult ingineria din spatele solutiei (defect profesional).

Parerea mea pur personala: prea multe dezavantaje (enumerate magistral de Domnul Mircea) fata de putinele avantaje gasite de mine.

Concluzia: NU MI-AS CUMPARA ASA CEVA!

Cu respect,

I.Marinescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salutare, eu pe langa rulota am si un cort-remorca. are 135kg cu dotarile de fabrica si se poate pune pe el pana la 450 greutatea totala. Pentru o iesire de 2-3 zile e numai bun.In Spania unde locuiesc eu aceasta remorcuta nu trebuie sa faca ITP, asigurare , etc. .Doar ai pui nr de la masina care o trage si e ok..Montarea acesteia dureaza in jur de 10 minute. Pun ceva poze .A costat 300 euro impreuna cu un aragaz si butelie, o umbrela de diametru 3 m si un set de cauciucuri de rezerva,

2015-09-18 08.09.02-3.jpg

2015-09-18 08.09.02-7.jpg

2015-09-18 08.09.02-1-1.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

Super solutie! Felicitari pentru achizitie. O mica problema poate fi temperatura pe vreme mai rece.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Pai ce ai tu Cornel e alta treaba! Ai rulota care e ok pentru deplasari de mai multe zile si primavara si toamna, iar  pentru un weekend de 1-2 zile, ca sa nu cari toata casa dupa masina,   e super, mai ales daca e vara, e cald afara si traseul ales este accidentat. Te rog sa ne prezinti poze si cu interiorul . Chear suntem interesati. Felicitari pentru achizitie. Deja ai pus pe multi pe ganduri, mai ales ca pretul achizitiei este super! :clapping:hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Prezentarea de imagini si detalii, trebuie postate in sectiunea Rulota mea si sa lasam acest topic pentru ce a fost deschis initial.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Am inteles .Mii de scuzehi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu
59 minute în urmă, Marinescu Ion a scris:

Super solutie! Felicitari pentru achizitie. O mica problema poate fi temperatura pe vreme mai rece.

Intradevar, insa na ptr o zi doua pe ici pe colea merge....am si rulota .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Naghi

Mie îmi place conceptul, sunt deosebite, sunt frumoase, eu mi-as lua așa ceva.superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.