A.Claudiu

Sfat alegere rulota - folosire perioada lungă

13 postări în acest subiect de discuţie despre Sfat alegere rulota - folosire perioada lungă

Sfat alegere rulota - folosire perioada lungă

A.Claudiu

 Salutare tuturor, aș dori achiziționarea unei rulote pe care o voi folosi permanent circa 6-7 luni pe an.
 Rulota va fi tractată de mașina din semnătură (MMA 2030KG) și nu va fi folosită decât de o singură persoană, ocazional (foarte rar) 2-3 persoane. Dețin carnet de conducere categoria B (fără E).

Rulota deoarece va fi folosita pe perioada martie - septembrie permanent aș dori să fie cât mai dotată. Aș prefera o rulota cu dimensiuni cât mai mici dar nu știu dacă voi găsi dotări precum duș, aragaz cu cuptor, climatizare (aici poate o voi adapta eu pe parcurs). Aștept părerile voastre. Mulțumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

In primul rand, nu iti apare semnatura deoarece, deocamdata,  esti "utilizator incepator" pe forum.
Te vei "bucura" de toate facilitatile din forum dupa 5 postari.

Urmareste sectiunea Mica Publicitate, existenta in forum si creaza-ti o imagine despre rulote si dotari.
Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Ti-am sters ultima postare, deoarece nu este indicat sa adaugi un numar atat de mare de link-uri intr-o postare.
Incearca si rezuma-te la un singur link in topic.

"Rasfoieste" forumul si aduna cat mai multe informatii, deoarece s-a discutat mult pe aceasta tema, referitoare la achizitionarea unei rulote.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
A.Claudiu

Căutând pe diverse site-uri am găsit totuși rulote sub 2000 de euro care să aibe în dotare obligatoriu duș, căldură, frigider și cort. Din regulament am citit că nu îmi este permis linkuri către site-uri de vânzari așa că va pot spune câteva modele ce mi se încadrau în suma limită de 1800-2000 euro - Elddis Mistral XL, Elddis Tornado XL, Swift Corniche, Swift Cappuccino, Swift Danette, Adria Forma, Abi Award, Abbey GT 214, Swift Silhouette, Elddis Hurricane,   Fleetwood Colchester 1300/2 și Avondale. Din câte observ în poze se prezintă super ok.

  Postez pozele unui model de rulotă Swift Alouette din 1991 ce are boiler apa calda, cort etc. Aștept opinii, mulțumesc!

76480380_1_644x461_vand-rulota-swift-buzau.jpg

76480380_2_644x461_vand-rulota-swift-fotografii.jpg

76480380_3_644x461_vand-rulota-swift-rulote-remorci.jpg

76480380_4_644x461_vand-rulota-swift-auto-moto-si-ambarcatiuni.jpg

76480380_5_644x461_vand-rulota-swift-buzau.jpg

76480380_6_644x461_vand-rulota-swift-.jpg

76480380_7_644x461_vand-rulota-swift-.jpg

76480380_8_644x461_vand-rulota-swift-.jpg

Modificat de A.Claudiu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

@A.Claudiu, postarea de link-uri catre alte site-uri este interzisa doar in sectiunea de Mica Publicitate a forumului, nu si in celelalte sectiuni din forum, cu mentiunea sa nu se faca abuz la numarul de link-uri.

Referitor la rulota postata,  Swift Alouette din 1991, sincer pot scrie ca mi se pare destul de "obosita" din imaginil. 
Exista posibilitatea sa ma insel, insa eu nu sunt adeptul rulotelor englezesti, asa ca asteapta si alte sfaturi ale celor ce detin astfel de modele.

In orice caz, mare atentie la infiltratii si neaparat sa ai un cunoscator de rulote cu tine in momentul achizitionarii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
A.Claudiu

Am făcut o listă cu circa 25 de modele, iar din toate am selectat 4 modele care mi se par cele mai ok.
Postez una dintre ele care mi-a făcut cu ochiul. Model din 1997.

Rulota Lunar/Meteor 1997

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Atentie la baie, tot ce vezi pata neagra este 100% mucegai sub tapet!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
A.Claudiu

Da da, m-a îmbătat anul de fabricație, în afara de baie arată destul de bine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

A. Claudiu, suna-mă cât mai curând. Vreau să vorbesc numaidecât cu tine. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
A.Claudiu

  Așa este Adrian, oricum m-am documentat bine referitor la ceea ce trebuie să verific când achiziționez o rulotă. Precizez că, prin acumularea de experiența teoretică, mi-e frică de faptul că valoarea rulotelor pe care le caut a început să crească și încep să mă panichez uitându-mă în buzunar. He he.

  rulota detleffs

   Aici ar fi un model dethleffs. Mie mi s-a părut configurația și aranjamentul toaletei destul de inteligent făcut. Nu știu dacă modelul respectiv a venit din fabricație așa sau a fost adaptat de fostul proprietar pe parcurs. Oricum e destul de bine găndită toaleta față de altele pe care le-am văzut pe internet.

  Europa Sterling

  Ar mai fi modelul acesta, de data asta unul britanic destul de arătos din poze, cu cabină individuală pentru duș (am considerat că dacă voi fi nevoit să fac duș în rulotă apăi va trebui să am duș separat de toaletă pentru prevenirea eventualelor probleme cu umiditatea. Iar dacă acea cabină de duș ar avea și geamul exterior al rulotei și nu vent ar fi super.

   Referitor la cort, da am precizat că îl vreau în viitoarea mea rulotă obligatoriu alături de duș, frigider și încălzire... Două modele de rulote care îmi depășesc ușor bugetul. Dar dacă se dovedesc a fi fără cusur la o eventuală vizionare dacă vor mai fi disponibile când voi putea să încep vizionările, cred că voi face un mic efort financiar de undeva... văd eu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Mie imi place Dethleffs-ul, poate si datorita faptului ca am una aproape identica cu cea pe care ai vizualizat-o doar ceva mai usoara 574/900kg. Baia asa este si la rulota mea.  Nu sunt mare fan al celor aduse din Anglia.

Sa fii atent la ce ti-a scris George, in plus sa vezi su nu aiba probleme acolo unde este gaurita tabla (in lateral are o antena montata, probabil cu gaura strapunsa, sa nu fi patruns apa pe acolo )

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.