Laurentiu

Prin tara cu rulota

19 postări în acest subiect de discuţie despre Prin tara cu rulota

Prin tara cu rulota

Laurentiu

Gata concediul.
Am avut o prima iesire reusita, cu toate micile necazuri aparute (si pe la masina - rulment roata spate urland si simering fulie volanta uzat cu rezultat pierdere ulei si mai ales la rulota - iar a picat puntea si a mancat in aripile interioare).
Total 2010 km. prin tara : 3 zile la mare, 1 la Tulcea (Baltenii de Sus), apoi la Targu Neamt (vizitat manastirile), Reghin, Cheile Bicazului, Turda (salina si bai), Alba - Iulia (cetatea), Hunedoara (Castelul Corvinilor), Petrosani, intoarcere pe Cheile Jiului pana in Sibiu iar la final Cheile Rasnovului.
Am vrut sa fac Translapina sau Transfagarasan, insa cu necazuri aparute si dupa ce am constatat ca mai erau necesari macar 20 de cai la masina am renuntat. 
Foarte frumos, sotia super incantata, nu mai vrea sa auda de hotel.
Am plecat singuri, cand venea seara gaseam alti oameni cu rulota sau cort, alaturi de care sa campam si sa povestim pana tarziu in noapte.
Am invatat si sa conduc in general cu 75 km., cu grija sa nu intre kickdown la cutia automata ca ma rupea in consum. Prin munte cu 20 - 25 km. la ora.
Nu am primit injuraturi in trafic, ajutandu-i pe toti sa ma depaseasca. Cu toate aceste neajunsuri a fost foarte frumos.
Pentru concediul viitor am aflat si de ce mai am nevoie (in primul rand reparata puntea la rulota si o lada frigorifica la 12 v, frigiderul nu face fata, mai ales daca il deschizi de 10 ori pe zi, plus "n" alte maruntisuri).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Sa va fie de bine, ca sa zic asa!
Daca cumva ati facut si ceva imagini la aceasta prima iesire, nu ar fi deloc rau sa le postati aici, in topic.

Eu cred ca reuseai sa faci si Transalpina sau Transfagarasanul, chiar fara acei caluti la care faci referire, dar fiind teama de inceput, este ceva normal.

Se pare ca deja ai prins despre cum se sofeaza cu rulota in spate si va doresc ca in anii care vor urma,  sa nu mai aveti niciun fel de necaz.
Drumuri bune in continuare!
nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Multumesc!
Deja facem planuri pentru urmatorul concediu.

Dupa reparatii si dotare corespunzatoare.
Poze avem foarte multe, nu le-am descarcat inca.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Daca exista imagini multe, incearca si urca-le pe un site de upload, pentru a nu-ti consuma din spatiul pe care-l ai la dispozitie.
Urmareste Cum se posteaza imagini pe forum


nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Minunat Laurentiu!

 Ma bucur pentru voi ca ati reusit sa vizitati atatea lucuri si sa faceti fata problemelor aparute!

 Si eu la inceput cand mergeam prin tara cu masina apareau tot felul de defecte la ea!

Ex: pompa de apa care pe la Sf. Ghorghe o inceput sa cante tot mai tare ajungand cu bine acasa(cumparand alta de la primul magazin in caz de urgenta);

     Alternatorul la care i s-au uzat periile si a picat incarcarea margand cu el asa pe inserate tomcai de la Salonta si defectele pot continua asa mai departe, dar nu face subiectul acestui topic!

 Cu timpul ajungi sa cunosti ansamblu masina/rulota si sa le remediezi problemele din timp, astfel cand vei pleca la drum acestea sa nu mai fie !

  E bine ca ati ajuns cu bine acasa si cu amintiri frumoase din locurile vizitate!

Asteptam cu nerabdare pozitele!:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Ai mers ceva prin Romania.Asteptam cu interes si prezentarea locurilor pe unde ai campat.Bineinteles si pozele de rigoare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Asteptam poze si comentarii privind locurile prin care ai trecut si ce te-a impresionat mai tare. Reitereaza traseul pe care l-ai urmat, pas cu pas, si locurile unde ai campat. La urma iti dam si note.biggrinsuperokhi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

In sfarsit si poze. Nu sunt toate, am avut probleme cu descarcatul din telefoane si aparatul foto.

Sper ca am reusit sa postez.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

O constatare din acest concediu : o sa vand rulota dupa ce voi repara puntea si voi cumpara una cu 2 posturi de dormit. Cu un singur post de dormit este incomod, cobori si ridici masa ca sa faci patul, scoti lenjerie si bagi lenjeria la loc in coltare, dulapuri de te saturi. De asemenea, m-am cam convins ca eu si sotia nu prea avem loc amandoi in picioare. Cand unul era in picioare, celalat statea ori jos, ori iesea afara. Mi-a placut mult de tot un LMC Munsterland Luxus 430 din 1989 care este de vanzare in Targu Secuiesc la 1900 euro. Cu 2 paturi, interior clasic si foarte frumos. Cam veche, probabil are si ceva probleme, insa efectiv "salivez" rau de tot cand o vad si pentru asa ceva sunt dispus sa risc chiar daca am de reparat la ea. Din pacate voi avea bani pentru asa ceva dupa ce o vand pe a mea si mai suplimentez bugetul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@laurentiu, felicitari pentru excursie.superok
M-am uitat cu atentie la poze si abia astept clipa cand voi avea rulota si voi face si eu un asemenea traseu.
In ceea ce priveste al doilea pat, este mai mult decat  necesar si m-am gandit la asa ceva. Am o solutie si o voi prezenta curand.biggrinhi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR

Va salut!

Aici imi permit sa vin si eu cu o parere, pt. ca tocmai m-am intors din primul meu concediu cu rulota, concediu in care am facut 2000 de km in tara.
Am o rulota Caravelair Bamba din 92 cu o singura zona de dormit , iar pentru doua persoane a fost mai mult decat suficient.Patul l-am lasat intins pe toata perioada concediului, pentru ca peste zi nu prea intram in rulota.
In schimb, pot sa spun ca o rulota usoara conteaza foarte mult la tinuta de mers a ansamblului, dar si la consumul de carburant.
Daca ma deranjeaza ceva la rulota mea, este spatiul prea mic pentru cabina de dus, dar am studiat problema si cu o mica modificare sper sa obtin ceea ce imi doresc.
In concluzie, dupa parerea mea pentru doua persoane este suficienta o rulota cu o singura zona de dormit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Prima mea rulota avea un singur loc de dormit, pe care l-am transformat in pat permanent. Eu o foloseam pentru partidele lungi de pescuit, unde eram singur. Era usoara, intram peste tot cu ea, indifferent de starea vremii. 
Dupa primele iesiri cu sotia in weekend-uri, prima ei constatare a fost ce nu este spatiu pt stat in timpul zilei, citit, rebus etc.
Asa ca am schimbat rulota ( Chateau DELTA 3500/2001 cu un TEC Travel King 440 TE/2008 ) si diferenta s-a vazut imediat, este minunata pt concediu, dar mai greu de folosit la pescuit.
Asa ca, depinde foarte mult scopul principal pt care este folosita rulota in alegerea modelului.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

@laurentiu felicitari pentru frumoasa expunere a excursiei facute de tine si sotia ta, cat si pentru frumoasele

poze postate.

In ceea ce priveste schimbarea rulotei, tine cont si de parerile altor colegi (vezi chiar postarile colegilor de mai sus!)

si apoi alege varianta cea mai buna pentru tine si familia ta.

Toate cele bune! Sa auzim numai de bine!

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Aveti dreptate. Mai bine o aranjez si o mai tin. Masina o trage cam la limita (nu recomand cutie automata, daca intra hickdown consuma foarte mult iar ca sa intre nu prea depasesti 75 km) iar alta mai grea cam iese din discutie. O sa repar puntea (am un sistem ciudat, fara toroane de cauciuc, doar o bara de torsiune care trece printr-o bucsa sudata in  jumatatea puntii, bucsa care este uzata), reamenajez baia (chiuveta rabatabila si imbrac pereti, tavan) si ii montez un instant de apa calda (am procurat deja unul dintr-o autorulota ajunsa la fier vechi).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Alte poze recuperate din telefon, pe Defileul Jiului.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Felicitari pentru imaginile surprinse. Prima fotografie este de coperta de revista. superokhi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Foarte frumoase pozele. Mulțumim și mai așteptăm și alte poze. Sper să-ți rezolvi problema la punte.
Numai bine!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Ce sa zic?. Felicitari Laurentiu.superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Ma alatur si eu colegilor si constat din imaginile postate, ca ati avut un concediu asa cum v-ati dorit.
Felicitari!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.