Marian Enache

MOVER RV ( SECOND HAND+ PIESE SCHIMB )

4 postări în acest subiect de discuţie despre MOVER RV ( SECOND HAND+ PIESE SCHIMB )

MOVER RV ( SECOND HAND+ PIESE SCHIMB )

Marian Enache

Buna Ziua

De vizionat ptr  eventuala dorinta in achizitionare mover RV second hand si in complectarea acesteia achizitionare de piese second hand sau noi ptr mai multe tipuri /modele de mover.

www.caravanmovershop.ch (puncte comerciale in Olanda, Austria, Germania)

Info folositor:

Pentru modelele care au axele de antrenare acoperite cu material aderent (putin abaraziv) din anii 1998 -2005  acestea se pot reconditiona in Romania prin: SC MIDAROM ABRASIVES SRL CLUJ - localitatea JUCU DE MIJLOC Str Principala Nr 24 Hala 8 - persoana de contact comenzi MEHELEAN DAN 0769 049 911 (se pot trimite axele prin curierat si dupa 24-48 h aceste se retrimit la destinatar cu plata ramburs  costuri 100-150 lei/buc functie de lungimea si diametrul acoperirii)

Ca o completare daca imi este permis acest lucru (in calitate de posesor si utilizator mover)

- este o investitie foarte justificata, cred eu din propia experienta, mai ales ptr persoanele cu rulote mai mari si cu varsta peste un anumit prag (unde manipularea manuala este o problem datorita constitutii) atunci cand doresc o manevrare pe spatii inguste (cum gasim uneori in campingurile aglomerate )

- daca gasiti  garantia unei stari de functioanare bune si a pachetului complet de piese entru montare un pret de 400-500 eur poate sa fie foarte bun (ptr un model mai nou poate Truma)

- personal am avut la achizitia rulotei acest mover (nestiind cat de bun si necesar poate sa fie) si va spun ca personal acum ma consider norocos cu existenta lui (zilele acestea chiar sunt intr-un proces de intretinere a acestuia - demontare, verificare stare functionare ,  gresare inlocuit elemente de frictiune cu reconditionat axele  de tractiune )

Salutari cordiale,
M Enache
Brasov

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Marian Enache

Buna Ziua

Ma bucur daca va sunt de folos informatiile/comentariile  mele . In general ele provin din experiente placute sau neplacute

care mi s-au intamplat . ( alaltaieri ora 12 am pus la curierat axele ptr Cluj astazi la 13 axele erau deja puse ramburs urmand sa

soseasca sambata sau luni )

Adrian ma maguleste si bucura totodata  aprecierea ta  ( alte persoane  au alte aprecieri la adresa mea dar .....) mai ales ca nu este prima .

Multumesc ptr asta

Personal, de buna voie si nesilit de nimeni si total  dezinteresat ( material ) am ales sa  fac parte si sa ma integrez in grupul vostru , pe care de la inceput

l-am considerat si il consider prieten . ( sper ca si reciproca sa fie valabil )  Ori pentru  un prieten ( din principiu ) incerci sa te faci util si sa poti sa il sprijini cand acesta are

sau poate are o problema sau o doleanta .

Salutari cordiale tuturor si sa auzim numai de bine

Marian Enache

Brasov

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

Mariane, consider utile si interesante informatiile tale de mai sus. Chiar sunt in cautarea unui mover sh.

Nu stiam de existenta firmei de la Cluj. Multumesc.  nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Marian, si eu sunt unul din cei multi care te apreciaza pentru faptul ca dai informatii utile si te implici in activitatea comunitatii. Multumim mult!superokhi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Trasnea Alin
      de Trasnea Alin

      Rulotă Dethleffs Family 1998 2 zone de dormit separate + veranda + cort mare pe toată suprafața , cu dus interior 2x150 panouri solare, invertor sinus-pur 1000W, acumulator solar - OFF-ON camping

      Rulotă solidă fabricată în Germania cu izolație foarte bună, foarte ușoară - se trage cu orice auto cat. B, pentru 1-4 persoane - 2 zone de dormit.
      Pregătită de drum/concedii on și off camping.
      Adusa personal din Olanda, înmatriculată in Romania, acte în regula.
      ITP valabil, impozit si RCA valoare mica,

      Foarte bine întreținută și foarte curată interior /exterior fără mirosuri, infiltratii, mucegai, podea moale
      Greutate proprie = 830 kg
      MMA = 1100 kg
      Sasiu si cuplă antibalans AL-KO
      Aragaz cu 3 ochiuri, chiuveta bucătărie + baie, încălzire soba Truma, WC mobil, duș interior, cadita de duș din fibră.
      - Controler (invertor solar) cu afișaj /setări /laptop MPP Solar cu sinus-pur 1000 W
      - Acumulator 100 Ah cu descărcare lentă
      - prize int + ext la 220
      - senzor / detector fum, gaz-GPL, monoxid carbon
      - cauciucuri C-uri, roată rezervă (suport dedesubtul rulotei, nu ocupă spațiu)
      - plase insecte : ușa intrare (pe șină) , geamuri, trape, perdele, draperii, jaluzele atermice
      - trapa baie + trapa centrală mare Heki
      - cos gunoi ușa chiuveta
      - bazin apă
      -butelie gaz
      - cutie exterioara alimentare din bidon apă (off-camping)
      - suport biciclete
      - panou frontal aluminiu
      - telescoape
      - mover cu telecomanda (deplasare rulota din telecomanda)
      Pret 5900 Euro
      Mai multe detalii la telefon   0742072085













    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Pentru cei care au in dotare o englezoaica (sic!) am gasit un clip in care se prezinta un depozit cu piese necesare pentru astfel de modele de rulote.
      Site-ul cu sute de piese pentru rulote englezesti il gasiti aici: https://ktgcaravansandcampers.com/
      Singurul inconvenient este ca trebuie sa luati legatura telefonic sau prin e-mail pentru a verifica daca piesa pe care o doriti exista in depozit.
       
      Si interviul dat de proprietarul acestui depozit catre un YouTuber din Anglia impatimit de rulotism, il gasiti aici.
    • Cristi Florean
      de Cristi Florean
      Mover rulota cu toate accesoriile (mai putin acumulatorul-se leaga la acumulatorul rulotei). Este montat pe o rulota de 1200kg. Funcționează perfect, toate componentele prețul: 400 euro este fix, ușor negociabil dacă se demontează de d-voastră. La cerere (și contra cost) se poate monta pe rulota dvs
      Video cu funcționarea în următorul link
       
    • Vlad Carciumaru
      de Vlad Carciumaru
      Deoarece am o rulota care nu prea are căutare, vând următoarele accesorii separat:
      1. Cortul care este compus din:
      Cort complet Hypercamp Picasso mărimea 5, 755-780cm, Veranda Lago Trend mărimea 5 care se poate monta și direct pe rulota sau in prelungirea cortului. Camera cu montare laterala (stânga sau drepta) pe cort. Sunt incluse următoarele:
      - schelete metalice pentru cort, veranda și camera laterala,
      - țăruși și scărițe de cauciuc,
      - interior de pânza pentru a folosi camera laterala pe post de dormitor,
      - benzi de furtuna cu prindere tip trident atât la cort cat și la veranda,
      - perdeluțe pentru cort,
      - fusta laterala pentru montare in partea de jos a rulotei, inclusiv pentru acoperirea rotii.

      Toate componentele sunt in stare foarte buna, nu exista rupturi, reparații sau fermoare defecte.
      Pret: 450€
       
      2. Mover Reich, se actioneaza cu o parghie, nu cu cheia de roti. (o sa revin cu imagini)
      Pret 300€
       
      Telefon 0771045128


    • Doru Movileanu
      de Doru Movileanu
      Cumpar mover SH pt. o rulota Bailey Ranger din 1999 MMA 1077KG. Tel 0744.201060. Multumesc.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.