Lucian T

Modificari la Legea Circulatiei

15 postări în acest subiect de discuţie despre Modificari la Legea Circulatiei

Modificari la Legea Circulatiei

Lucian T

Buna  dimineata  si  A T E N T I E    M A R I T A  dragi rulotisti !!!!

        Ca buni colegi, cei de la Rutiera, m-au fact atent vis a vis de ansamblul de vehicule ( auto + rulota ), s-a modificat Legea Circulatiei pe drumurile publice, astfel : “ Alin. (2 ^1) al art.24^1 a fost introdus de pct. 15 al. art. I din ordonanta nr. 21 din 26 august 2014, publicata in M.O. nr.635 din 29 august 2014.

(3) Persoanele care poseda permis de conducere categoria  B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevazute la lit. f) pct.3 din anexa nr.1, in cazul in care ansamblul depaseste 3.500 kg, numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de vehicule.”

                Am scanat si paginile respective cu sublinierile la ceea ce ne intereseaza.

                Si probabil stiti ca in certificatele de inmatriculare mai noi ( cele dupa 2011 cred ), este specificata masa maxima autorizata ansamblul vehicule. Am scanat si CI al Skoditei.

 

circ 1.jpeg

 

 

circ 2.jpeg

Cert Inmatr TVA.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mugurel Vap

Multumim colegu pentru informatie, dar eu totusi sint nedumerit in cazul meu.

masina MMA 1600kg+rulota MMA 900kg total 2500 kg deci mai mic de 3500kg pe ansamblu.

Posed permis categorie B C inca nu stiu daca este sau nu in regula sa conduc acest ansamblu, poate ma ajuti cu un raspuns daca aveti ajutoare pe la rutiera.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucian T

Pai daca poti DECAT cu B sa conduci mas + rul pana la 3500 !? sincer, nu prea inteleg intrebarea dar,  DA, poti conduce . Daca depasesti 3500 kg per ansamblu ai avea nevoie de acele cursuri sau de categoria B + E !!! De categoria BC sincer nu am auzit pana acum...Categoria C ar fi :

Categoria C - obtinerea permisului de conducere a autovehiculelor din aceasta categorie permite conducerea masinilor care au mai putin de 9 locuri pe scaune (cu scaunul soferului inclus), dar care au o masa mai mare de 3, 5 tone. Legea permite atasarea unui remorci si formarea implicita a unui ansamblu, cu mentiunea care greutatea maxima a remorcii sa nu depaseasca 750 de kilograme. De asemenea, categoria C are 2 subcategorii, dupa cum urmeaza:

a) C1 â care permite conducerea vehiculelor cu masa intre 3500 si 7500 de kilograme si care au maxim 8 locuri, cu tot cu scaunul soferului inclus. Legea permite formarea unui ansamblu de vehicule, adica alaturarea unei remorci, cu conditia ca autovehiculul tragator sa fie din categoria C1, iar masa totala a remorcii sa nu fie mai mare de 750 de kilograme.

b) C1E â este o subcategorie mai speciala, care permite formarea de ansambluri rutiere cu masa maxima de 12000 de kilograme, cu conditia ca vehiculul tragator sa fie din categoria C1, iar reporca sa aiba maxim 750 de kilograme incarcata sau ca masa remorcii incarcate sa nu depaseasca masa autovehiculului tragator;

5. Categoria CE - promovarea examenului pentru categoria CE permite soferilor sa conduca un ansamblu format dintr-o masina din categoria C si o remorca cu o masa totala care depaseste 750 de kilograme;

Modificat de lucian t

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian A.

Deosebit de ambigua treaba...

Deci cu  categoria B se poate tracta remorca/rulota cu mma 750kg...mai mare cu B+E, surprize...

In cazul meu bate cu mma ansamblu remorca+masina(2350kg) - mma masina(1600kg) = fix 750kg...

O tara de cacao, in loc sa-i ia pe aia cu fumu dupa ei de 2 km...aia sunt in regula.

 De categoria BC sincer nu am auzit pana acum...

Omul are categoria B si mai are si categoria C simplu, fara E...cel putin asa am inteles...

Modificat de Marian A.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru.b

deosebit de ambigua treaba...

deci cu  categoria B se poate tracta remorca/rulota cu mma 750kg...mai mare cu B+E, surprize...

 

Nu e chiar asa. Pe talon/CIV este trecuta greutatea remorcii care poate fi tractata cu dispozitiv de franare sau fara. in cele mai multe cazuri o remorca fara dispozitiv de franare nu poate avea MMA mai mare de 750 kg. In cazul celor cu frana proprie, MMA poate fi mai mare de 750 kg,  in functie de tipul si caracteristicile masinii tragatoare. Cu masina anterioara puteam sa tractez legal 1100 kg, acum pot 1500 kg convorm CIV. In ambele situatii categoria de permis este doar B, pentru ca MMA a ansamblului nu depaseste 3500 kg. In cazul in care in talon sau in CIV exista o specificatie care sa micsoreze valoarea de 3500 kg trebuie sa ne conformam.

Daca am gresit cu ceva, suport criticile cu stoicism

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian A.

Perfect de acord! insa liminarea ansamblului masina + remorca(in cazul meu 2350kG), nu este precizata daca remorca e cu dispozitiv de franare sau fara..

Intr-adevar, in carte scrie 750kg fara dispozitiv de franare, 1100kg cu dispozitiv de franare... dar politaiu care masa maxim admisibila a remorcii o ia in considerare, daca eu tractez o rulota cu mma 900kg, rulota cu dispozitiv de franare? raspunsul ar fi: depinde de toanele lui, daca si-a facut planul pe luna respectiva, ori?

Copie dupa carte sau chiar cartea originala oricum i-o arat, dar are tot dreptul de a ma trimite la plimbare...

si mai este ceva, in legea in vidoare, prezentata pe aici, nu-i precizat ceva despre vreo trimitere la rubrica observatii cu privire la masa maxim admisibila a masinii+remorca...

deci portite peste portite...

Oricum sunt constient ca puterea si dinamica masinii nu-mi permite mai mult de 8-900kg, dar aceasta mma remoca care o caut eu este fix intre lege si corectitudine si sunt pasibil de amenda...si nu doar eu, si altii care sunt in situatia mea(dezinformati).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru.b

Politistul o sa adune MMA-urile celor doua ''subansamble''. Daca nu observa ca este cu dispozitiv de franare il arati pur si simplu. In cazul tau limitarea la 2350 kg este o problema, caci vei gasi foarte greu o rulota asa de usoara. Si la o masina asa de grea cred ca undeva sa facut o greseala, sau masina a fost detarata la o greutate mai mica din cine stie ce motive. Totusi ce masina ai?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Salut,  hai sa explic si eu care conduc un subansamblu de 4200kg.  

O persoana cu categoria B, poate conduce un subansamblu de maxim 3500kg si numai daca masina poate sa tracteze remorca sau rulota ( scrie in carte cat poate tracta),  nu ca pe noile taloane in care scie masa maxima ans.vehicule 2380 kg, cum a aratat colegul talonul.

Eu am un Vito de masa maxima 2700 kg + rulota 1500 kg = 4200 kg.  Cum spune legea, am mers la o scoala se soferi , am platit 500 lei si am facut un curs de categorie B extins (asa ii spun cei de la scoala) si  am  condus un Jeep+remorca,  iar la final,  am primit o adeverinta ca pot conduce un subansamblu de 4250 kg, asa cum spune legea. 

ASA pot si eu sa conduc masina si rulota fara sa fac categoria E si sa m-a coste 1200-1300 lei si timpul cu scoala si examenul. 

Cine are nelamuriri, poate sa m-a sune.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian A.

Totusi ce masina ai?

Logan, 1.6 16V 2011.

Salut,  hai sa explic si eu care conduc un subansamblu de 4200kg. 

Ce scrie la rubrica observatii despre masa maxim admisibila? sau mai exact, scrie ceva?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Am scris Vito , Mercedes Vito V220. La mine nu scrie, ca am inmatriculat-o in 2009 si atunci nu scria masa maxima admisa,   nu cum ai scris admisibila dar scrie in carte 2000kg.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian A.

@lucian t, Te rog frumos, ma poti directiona catre pagina de unde ai facut acele poze cu extrasul de lege?

Multumesc anticipat!

Modificat de Marian A.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian A.

Subiectul asta a fost mai fost discutat...

Multam fain!

Pica varianta deoarece limitarea mea nu este la categoria de permis de conducere, ci la masina.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucian T

@lucian t, Te rog frumos, ma poti directiona catre pagina de unde ai facut acele poze cu extrasul de lege?

Multumesc anticipat!

Sunt scanate de mine si puse la dispozitie de un coleg de la rutiera .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Salut , talonul este de la un logan 1.4 benzina , nu? Dacia Logan 1.4 benzina este limitata de constructor deoarece este motorul prea mic pentru a putea trage o remorca de 1100 kg , toata gama dacia de la 1.6 , 1.6 16v 1.5 dci poate trage 1100 kg - 1500 kg pentru duster . Si noile modele sint limitate si anume 1.2 12v si 0.9 TCE , am fost la Dacia si am vazut CIV -uri in care scria limitarea.

Eu am Logan 1.4 benz/gpl , trag rulota de 1000kg si nu am probleme , multi vad putini pricep despre ce este vorba acolo . Eu stiam ca daca masina are MMA 3500kg  mai poti tracta 750 kg fara sa faci cursuri pentru alta categorie .

Bafta ..

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.