Cristi Enachescu

Ce greutate trebuie sa aiba rulota?

31 postări în acest subiect de discuţie despre Ce greutate trebuie sa aiba rulota?

Ce greutate trebuie sa aiba rulota?

Daniel P

Eu am un Peugeot 307 HDi, 1.6 cmc,  110 cp si o rulota grea cu MMA 1350 Kg...Are computer de bord si am facut mai multe teste in legatura cu raportul dintre viteza de deplasare si consum...Am ajuns la concluzia ca cel mai bun consum este 8 l / 100Km, pe care il scot daca merg cu 80-90 Km/ora dar in treapta a 4-a de viteza.../.;

Daca ii dau a 5-a si creste viteza spre 100 Km/ora,  creste si consumul spre 10 l /100...:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cornelsavu

Adrian exagerezi, nu cred ca , gasesti fiat 850 care are trecut in carte ca are voie sa traga 1400kg cu franare.

Uite, la mine scrie in carte ca pot trage 1400 kg si trag linistit 1350kg;  si am peste 5000 km facuti si afara si in tara fara probleme. Motorul poate trage mult mai mult de atat (2.0 tdi 140cp) dar din anumite conditii producatorul a limitat sarcina la 1400 kg.

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian G

@Adrian V. daca am ajuns cu rulota dupa mine(goala) fara sa am probleme, fara sa fortez masina chiar daca am depasit tiruri, cred ca si modul de a conduce, modul de a ajunge la o anumita viteza conteaza.

Am mai citit in lege ca ai voie sa tragi dupa tine MMA care sa nu depaseasca greutatea masinii.Faptul ca mi-ar fi mult mai usor sa car o rulota mai usoara este altceva.

Eu consider ca daca nu o sa car toata casa dupa mine o sa merg lin si linistit pentru ca masina nu intampina probleme in a trage aceasta rulota. Multumesc tututor pentru sfaturi si sper sa ne intalnim la o bere vreodata.

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Chiriac Ionut

Bună ziua, am citit ce au scris colegii mai sus și vreau să va spun ca eu dețin un megan 1, 5 dci de 86 cp și o rulotă cu mma de 850 kg și am făcut câteva drumuri dar nu am depășit maxim 90 km și consumul nu a urcat mai mult de 8 litri , cu toate ca rulotă era încărcată , dacă se schimba corect vitezele și se merge cu o viteză constantă temperatură la motor nu urca, va doresc de drumuri bune și fără evenimente.nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

toti vorbesc despre masele egale dar nimeni nu a observat ca rulota are 1000 kg MMA iar masina 1050 kg MASA PROPRIE ?

Comparam mere cu pere....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fanica

Eu am văzut rulotă de 600kg masa proprie și 1000 masă maximă autorizată și rulotă de 700kg m.p. și 850 kg. m.m.a.deci constructorul stabilește m.m.a.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.