Bogdan P

nissan navara

11 postări în acest subiect de discuţie despre nissan navara

nissan navara

Bogdan P

Aceasta este masina cu care imi tractez rulota si din punctul meu de vedere este cea mai indicata din cate am avut pana acum.

Este vorba de un Nissan Navara model 2007 cu motor diesel de 2, 5l si 175cp (~)

Ce este interesant este ca pot pune in bena o multime de lucruri pe care in mod normal nu le-as putea cara dupa mine.

In ceea ce priveste consumul de carburant nu a crescut cu mai mult de 1l/100km ceea ce ma multumeste pe deplin.

post-109-0-17888500-1436179709_thumb.jpg

Modificat de Adrian V.
ortografie

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cornelsavu

SI eu am fost interesat de una, dar nu imi pare confortabila pentru copii la drum lung bancheta din spate si m-am indreptat catre pathfinder, unde la motorul de 2, 5 m-am speriat de consum 10 extraurban fara rulota. Tu cat ai cu rulota si fara?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan P

Eu nu am copii asa ca aspectul asta nu ma deranjeaza..ma refer la confortul banchetei spate(nici macar nu are bancheta propriu zisa).

Consumul cred ca e influentat de mai multi factori...un drum buc-oradea si retur consumul la 100/km a fost de 8%...

Cu rulota in spate nu am facut un consum exact dar nu am sesizat la pompa mari diferente fata de atunci cand merg fara ea(am estimat eu asa din burta 1l in plus).

Consumul este influentat si de raportul de transmisie care la navara e diferit fata de pathfinder(din cate stiu eu )+greutatea...pathfinder are cateva sute de kg in plus.

Modificat de Cristian S.
punctuatie si ortografie

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Pai daca scoti 8 fara rulota e super, sa o stapanesti sanatos, eu la cel cu 4 usi ma uitasem, care are bancheta, dar e incomoda.

Modificat de Cristian S.
punctuatie

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Pentru o Navara din 2006 de 2, 5L dublucab:

Daca e drumul mai rau putin, topaie de spate, daca e bena goala!

Pentru cei din fata nu e chiar asa de rau, dar pentru cei din spate e cam neplacut;

Mai mult de 120Km/h nu mergeam, pentru a nu intra in balans la o schimbare neprevazuta de directie, garda la sol fiindu-i marita de la cauciucurile allseason BF Goodrich!

Franarea de face mai greu deoarece la greutatea ei avea inertie;

Demarajul se face mai greu si doar, daca o urcai in ture;

Capacitate buna de trecere peste obstacole;

Forta mare de tractune.

A mers si in trei roti la o viteza de 60km/h, doarece cea din dreapta a plecat la plimbare datorita nestrangeri acesteia la vulcanizare!

Am facut drumul Brezoi-Petrosani, cand nu era asfaltat si a mers super bine!

Asa ca fiabilitate, nu au fost probleme din cate tin eu minte.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Ovidiu , foarte corect tot ce ai zis legat de confort, oricum pana va veni momentul sa imi permit cate o masina pentru fiecare activitate in parte, plimbari cu familia ( un break confortabil), pescuit&ski (navara sau hilux)  sau tras rulota (pathfinder sau landcruiser), la anul ma voi orienta catre ceva polivalent, dupa multe studii si teste au ramas doar 2 suv-uri in lista forester diesel sau outlander diesel. Scuze de poluarea topicului.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan P

Nu stiu de ce, dar nu mai pot incarca poze

Modificat de bogdan p

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mariusb11

Foarte bun consumul de 8%, cred ca este mai mic decat cel dat de fabrica! Cu rulota consumul creste cam cu 25-30% la absolut tot ce tine de masina tragatoare; chiar si numarul de km/an, fara rulota pleci mai putin de acasa sau distante mai mici. Pentru tras o rulota cred ca e fix ce trebuie, am mers doar cu Patrol.

Sa o stapanesti cu placere!

Modificat de Adrian V.
ortografie

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mariusb11

Eu ma refer la masina prezentata an2007/174cp si nu la euro5/190cp. Ca fapt divers acestea sun consumuri declarate, NU REALE, practic imposibil de atins. Pe aceasta tema sunt discutii mari in UE pentru a se trece la un alt mod de calcul care sa se apropie de realitate. Altfel mult noroc si un consum real cat mai mic!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.