Achim

Jante aliaj pentru rulota

8 postări în acest subiect de discuţie despre Jante aliaj pentru rulota

Jante aliaj pentru rulota

Achim

M-am decis sa-mi schimb jantele originale, de tabla, cu unele de aliaj. M-am gandit in primul rand sa reduc greutatea prin orice mijloace si am hotarat sa atac jantele.

Solutiia parea simpla; cautam 3 jante pe masura rulotei, de la vreo masina lovita bine la una din roti. 

Dar nu e asa simplu. Rulota mea are 1400 kg pe o singura axa. Greutatea depaseste sigur incarcarea pe roata la o masina obisnuita. Am gasit pe net jante inscriptionate cu greutatea pe care o pot sustine. Ajung pana la 850 kg.

Asa ca intreb, unde gasesc asa ceva, in afara celor noi care sunt intre 100 - 130 euro/bucata.

@Viorel, poate ma poti ajuta. Apropo frumos lifting, felicitari! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.
Te pot ajuta, la modul ca imi trebuie cateva detalii referitoare la diametrul orificiului la butuc (fiindca roata nu se centreaza pe suruburi, ci prin acel orificiu), distanta dintre prezoane si ideal ar fi sa postezi cateva imagini cu modelul dorit.
Sunt multe modele de jante aliaj, iar internetul este plin.
Uita-te pe Google, alege din modelele gasite si posteaza aici, sa am idee ce model te avantajeaza.
Poti de asemenea sa descoperi adrese din Olanda, iar eu le aduc in tara fara mari pretentii.
Este posibil sa plec chiar duminica aceasta, pe 05.07.
Referitor la pretul lor, cele second, cu siguranta se vor negocia acolo.
 
Multumesc pentru felicitarea referitoare la forum!
Sper sa merite investitia facuta!
f; 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

SALUT !

Rulota ta are 1400kg dar greutatea trebuie sa o imparti la 2 roti. atunci cele de 850kg sunt forte bune.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Da, ar fi bune... Problema este ca putine sunt inscriptionate cu greutatea pe care o pot sustine. M-au mai speriat si olandezii pe site-ul Fixare roata

Modificat de Viorel

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei_81

Salutare,

Readuc putin la viata acest topic,  in speranta ca voi afla un raspuns la una dintre doleantele mele in ce priveste echiparea batranicii mele cu un set de jante din aliaj usor.

In prezent are jante de tabla pe 13, cu anvelope 145 SR 13 (asta scrie pe cauciuc).

Am rasfoit putin anunturile de pe net, am si gasit ceva care sa imi placa, ideea e ca am nevoie de flanse adaptoare.

Am probat o janta fara anvelopa pe rulota mea, insa sunt la limita de a atinge tabla din spatele tamburului, mai am cam 2 cm.

Ma gandesc ca daca mai montez si anvelope putin mai late (175), sigur va atinge.

In partea de exterior a rotii imi mai raman cam 20 cm liberi.

S-a mai lovit cineva de aceasta problema?

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei_81

Stiu , cu ITP-ul, nu imi fac probleme biggrin

Ce ma supara in acest moment e ca am gasit niste jante care imi plac, dar nu le pot monta pentru ca sunt mult mai late decat ale rulotei, si trebuie sa aflu de ce am nevoie pentru a le monta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Sebastian

Am aceiasi problema cu colegul. 145/13 SR. Daca vreau sa trec pe alt tip de geanta gen, 14 se poate?

Cam car ar fi distanta care trebuie sa ramana libera intre cauciuc si caroseria rulotei?

Ce imi recomandati?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Nu cred ca poate raspunde cineva, cu siguranta, la intrebarile voastre. Odata ce modifici cotele la cauciucuri si genti, trebuie sa o faci experimental, cu atentie si pe raspunderea fiecaruia.

Si, de fapt, mare atentie! Imi povestea cineva sau am citit (nu-mi mai aduc aminte) de o asemenea modificare ce parea in regula la prima vedere, ca la drum sa-i atinga si sa-i distruga contraaripile si implicit podeaua rulotei. Un asemenea pericol m-ar lecui.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.