Emil Naghi

Aragaz rulota

4 postări în acest subiect de discuţie despre Aragaz rulota

Aragaz rulota

Emil Naghi

Aragazul meu s-a suparat pe mine si acum inainte de concediu vrea putina atentie.

Daca stie cineva sa-mi spuna cum sa scot un ochi de la aragaz, dar nu as vrea sa-l demontez, sa-l scot din locul lui.

Am gasit o poza de la un coleg

O garnitura din aceea de klingherit sau asa ceva, s-a rupt si flacara este naspa si iese si pe dedesubt.

post-689-14355623717105_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Stanciu Liviu

Salut, aceeasi problema am avut si eu cu garnitura de klingherit, s-au rupt la 2 ochiuri de aragaz. Am rezolvat cu un etansant la temperaturi inalte care rezista la 1000 grade Celsius.

Produsul se gaseste mai la toate magazinele de bricolaje, magazine de piese auto etc. Se prezinta sub forma de tub de 500 gr si are culoarea neagra.

Am aplicat o banda subtire pe ochi si am pus la loc. Ca sa il desfaci se invarte ochiul in sens invers acelor de ceasornic (cred) si ca sa il pui la loc se strange in sensul acelor de ceasornic.

Sper ca te ajuta ceea ce am spus si spor in solutionarea problemei.  superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Este corect, asa se desfac. Atentie, capacul ochiului se invarte liber. Corpul ochiului de aragaz de care este prins si capacul trebuie desfacut. Trebuie curatat bine, se depune multa calamina si mizerie. Am gasit garnituri de cumparat la un magazin de cartier, este cam un leu una, insa la montaj le-am uns si cu silicon pentru temperatura. Este mai sigur.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Naghi

Multumesc colegilor, deci pur si simplu desurubez ochiul invers acelor de ceasornic ?
Am sa incerc in acest weekend.
Se desface relativ usor sau trag tare? Se rupe ceva daca fortez ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.