Laurentiu

O reparatie complexa cand nu stii ce cumperi

32 postări în acest subiect de discuţie despre O reparatie complexa cand nu stii ce cumperi

O reparatie complexa cand nu stii ce cumperi

Laurentiu

cSKtxA0.jpg

s2NX9SM.jpg

R0nC8f8.jpg

QOVUmkp.jpg

4yvKmFo.jpg

VGHNh4X.jpg
 

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Emil Naghi

Corect Adrian, niciodata nu poti fi sigur de ceea ce cumperi, o rulota second hand este imposibil sa nu aiba ceva de reparat, refacut, chiar ca " afara-i vopsit gardu' , inauntru-i leopardu' .  biggrin "

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Beldiman Marius

Felicitari! Complexa lucrare! Numai cine nu a facut asa ceva nu stie sa aprecieze! In orice caz, atunci cand o sa cumperi a doua rulota cu siguranta o sa stii unde sa te uiti cand o alegi!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Ai avut de lucru, nu gluma !! Felicitari pentru rabdare.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ivanescu

Ai rabdare nu gluma! FELICITARI  aw

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu-catalin

Va salut! eu sunt mai nou p`aici asa ca va rog sa aveti rabdare cu mine...Sa inteleg ca se poate desface toata rulota, adica peretii ei si se poate reconstrui in regie proprie?

Ce au peretii pe interior: spuma sau lemn?

Deocamdata nu cred ca am nicio problema cu rulota mea, dar avand partea din fata, cea din spare si capacul din fibra de sticla credeti ca restul peretilor as putea sa-i reconstruiesc?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Se pot reconstruii, dar este foarte greu si va trebuie mult timp, rabdare si bere. Peretii au un cadru de lemn, in interiorul acestui cadru este lipit polistiren extrundat. La interiorul rulotei peste polistiren este lipit placaj, iar in exterior tabla de aluminiu. In partea de sus peretele este prins de plafon, jos de podea, fata - spate de cadru prin holsuruburi si niste cleme ciudate, din otel, ambutisate in zigzag si batute intre elementele din lemn. Un sfat pe care l-am citit pe forum si l-am pus in aplicare : la cativa ani (3-5) date jos toate sinele si schimbat masticul. Intradevar acesta in timp se usuca, neamaiasigurand etansarea si aparand infiltratiile cu consecinte foarte neplacute. Eu am folosit un mastic bun, Sikaflex 11 FC la baton de 600 gr. Mi-au intrat 4 batoane. Exista si masticuri mult mai bune si dedicate rulotei, insa sunt mai scumpe si de gramaj mai mic (300 gr.)

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Multumesc. Inca mai am de lucru si sper sa nu pierd si acest an. Nici sotia mea nu vrea. Speram sa facem un traseu : la mare 3 zile (inca nu stim unde), la pescuit 2 zile (sunt pescar destul de inrait), apoi spre Moldova (sa vizitam cateva manastiri), sa trecem in Ardeal pe Cheile Bicazului, Salina Turda, Arsenie Boca, Transfagarasan si acasa. Nu sunt sigur insa de masina din cauza cutiei automate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

hi

Daca la cumparare se pare ca "ai avut ambele maini pe stanga" tamp,   in cazul reparatiei ai dovedit contrariul!

Felicitari pentru reusita!

                                    nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Salutari!

Nu pot decat sa te felicit pentru rabbdarea si priceperea dovedita .

Modificat de Cristian S.
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Felicitari!!!!!  super lucrare. Sa o stapaniti sanatosi.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Petrachioiu

Felicitari!!

Parca ma vad pe mine ..si eu am facut ceva asemanator dar pe portiune mai mica

post-936-14355623713428_thumb.jpg

post-936-14355623715429_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barac Catalin

Felicitari pentru lucrare, cine nu a desfacut macar o data nu are de unde sa stie ce inseamna infiltratia in rulota=cancer(daca nu ai spatiul necesar acestei lucrari mai bine nu te apuci), mai spunea un  coleg de doua maini stangi cred ca ii dau dreptate. superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

Felicitari pentru reusita!Ai dovedit ca  ai doua maini drepte de aur.Felicitari din toata inima. superok  nay

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Laurentiu, daca din CANCERUL ce se vede in poze, ai facut o rulota, atunci sa stii ca meriti felicitari. Esti un artist, in adevaratul inteles al cuvantului. aw  Am o intrebare : care este compozitia pardoselii din rulota? Din poze se vede o placa de tego- sau asa ceva, nu-mi dau seama de grosime - peste care sunt cadre de lemn cu grosimea de 1, 5-2 cm si , probabil, peste care se mai pune un placaj. Banuiesc ca in cadre pui polistiren extrudat. Eu credeam ca pe structura metalica a sasiului, este asezat doar un tego de 1, 5-2 cm grosime si deasupra mocheta sau linoleum. :-)   hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Compozitia este un placaj stratificat dedesupt de 8 mm., tratat impotriva umezelii, cadre din lemn, polistiren extrundat intre cadre de 20 mm., placaj de lemn stratificat lipit tot de 8 mm., linoleum lipit. Pararea mea este ca linoleumul nu este bun, acesta memtinand umezeala intre el si podea. Cand am cumparat rulota nu se vedea putregai, simteam doar un usor miros inchis si podeaua la intrare cam moale. Am inceput acasa sa dezlipesc linoleumul pe la colturi si am vazut nenorocirea. Din acest motiv nu am mai vrut linoleum si am pus parchet. De asemenea am in permanenta un dezumidificator in ea si la 2-3 saptamani se strang cateva zeci de grame de apa, cu toate ca nu mai are infiltratii. Parerea mea este ca in rulota sa existe un dezumidificator, deaoarece se strange umezeala (probabil din atmosfera).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Multumesc pentru informatie. Acum, ca ai desfacut pardoseala si ai capatat experienta, cum crezi ca se poate verifica aprioric starea acesteia, pentru a nu avea surpriza pe care ai avut-o tu? Vanzatorul nu-ti va permite sa-i deslipesti linoleumul, asta e clar. Se poate constata privind cu atentie sub rulota? Care ar fi cauza principala a degradarii pardoselii : infiltratii apa pluviala prin pereti, infiltratii apa de la cabina wc, sau condensul din rulota in perioada rece ? 

Un rulotist cu experienta mi-a spus ca este total interzis sa depozitezi rulota pe pamant sau balast, acestea  mentinand  umezeala sub pardoseala si conducand la aparitia mucegaiului . Inclin sa-i dau dreptate. Indicata este depozitarea pe beton, asfalt, sau dale prefabricate. Aceeasi regula si pentru masina.  :-)   hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Sub rulota se vede destul de putin. Se simte mirosul de inchis si podeaua moale in ea. De asemenea trebuie apasat cu mana cam peste tot unde se poate. Unde este moale este putregai. Infiltratiile pot fi si pe la sine si din atmosfera. In timp masticul izolant se usuca.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petre S

Felicitari pentru munca depusa! A iesit o rulota beton!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mariusbrasov

Buna.

Numele meu este Marius si de 3 zile sunt posesor de rulota.

Astazi m-am apucat de demontat la ea sa ii fac o reconditionare ( are ceva infiltratii , lemn umflat , etc ).

V-as ruga daca puteti sa imi spuneti cum desfac peretii interiori din tavan. Din podea banuiesc sa ma bag sub rulota si sunt prinsi cu suruburi de jos in sus.

Am desfacut ce am desfacut dar nu reusesc sa ii desfac din tavan.

Voi face si un topic in care voi prezenta lucrarea cap coada.

Multumesc.

Modificat de Cristian S.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Pretul de achizitie : da a fost foarte mic, 670 euro inmatriculata, cu cort cu tot. Cand am luat-o am crezut ca am probleme doar la usa de intrare (era fortata) si la capacul butelii (spart). Chiar credeam ca am facut o afacere. Daca stiam insa ce are de fapt, nu o cumparam in veci. Din acest motiv titlul l-am pus "cand nu stii ce cumperi".

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Peretii interiori din tavan nu i-am desfacut. Am incercat insa mobilierul este prins in tavan. Presupun ca trebuiesc desfacute sinele superioare exterioare, data jos tabla plafonului, izolatia (vata minerala pe tavan), apoi se ajunge la cadrul de lemn al tavanului de care este prin mobilierul cu holsuruburi. Abia dupa ce se da jos mobilierul se poate schimba plafonul pe interior. Nu am vazut, insa am gasit pe internet descrisa o astfel de operatiune.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sarghie Ionut

O lucrare demna de laudat.Felicitari.Stiu ce inseamna sa lucrezi cu fibra de sticla si se vede ca ai maini de aur.Sa va bucurati de rulota pe viitor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Felicitari. Ai maini de aur. Poate te gandesti sa deschizi si o mica afacere. Cred ca nu vei duce lipsa de clienti.superokhi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Așa meseriași rar întâlnești . Bravo! Felicitări! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.