Alex Stefanescu

De unde sa-mi cumpar rulota?

12 postări în acest subiect de discuţie despre De unde sa-mi cumpar rulota?

De unde sa-mi cumpar rulota?

Alex Stefanescu

Va salut !

Dupa ce (cu greu) am reusit sa-mi montez carlig si mufa 13 pini, urmeaza pasul 2, cumpararea unei rulote. Si aici stiu sigur ca am nevoie de sfaturile voastre. Principalul meu dubiu este daca se merita sa merg Germania sa-mi caut rulota sau sa o cumpar din tara. Tin sa mentionez ca suma pe care sunt dispus sa o dau, cel putin pe prima rulota, este de 3000-3500 E.

Argumentul care ma indeamna sa plec este acela ca as avea o varietate mai mare de oferte, poate pretul mai mic, poate posibilitatea achizitionarii separate de alte facilitati, multe sunt cu poate....sigur este doar spiritul de aventura  xll

Va multumesc !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mircea

Salutare, Alex !

Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine. Sfatul meu este sa citesti cu atentie si multa rabdare ce s-a postat pe Forum in aceasta privinta si sunt sigur ca vei lua, singur, cea mai buna decizie. Succes!  superok  hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Salut!

In situatia ca ai montat priza cu 13 pini, sfatul meu este sa ai la indemana si un adaptor de la 13 pini la 7 pini. Majoritatea rulotelor se prezinta cu stecker cu 7 pini.

Exceptie fac cateva modele englezesti si cateva europene, de generatie mai noua.

Referitor la cumpararea unei rulote, incearca si acceseaza sectiunea Site-uri Anunturi Rulote, iar in situatia ca descoperi un model care te incanta, te pot ajuta cu sfaturi, sau chiar putem face o deplasare impreuna in Olanda, detaliile putand sa le discutam la telefon.

Pentru rulotele gasite in Anglia, colegul mario este in masura sa te ajute, in cazul ca se doreste acest lucru.

Pentru Germania, trebuie sa ai in vedere ca aceea rulota pe care doresti sa o achizitionezi, sa aiba neaparat TUV (inspectia tehnica) valabil. Deplasarea cu acele numere pentru export (care de fapt nu erau pentru export) valabile 5 zile, nu se mai poate practica.

Mai departe esti singurul care hotaraste sa faca o deplasare catre "afara" sau sa achizitioneze din tara, forumul avand cateva topicuri cu referire la acest aspect.

Aceasta depinde numai si numai de tine.

Mult succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Aseara m-am intors din Germania de unde am adus noua mea rulota. Daca nu cunosti pe cineva sau limba, este destul de greu sa te descurci cu actele, in sensul ca trebuie sa sti unde sa mergi si apoi este ok, rigurozitatea germana lucreaza. Despre acte, costuri si drum pot sa-ti impartasesc din experienta mea actuala.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Gabriel, felicitari pentru noua ta rulota. Poate postezi niste poze cu casuta cea noua, la sectiunea respectiva, sa vedem o vedem si noi.  superok  hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex Stefanescu

Mi-ar placea sa-mi povestesti despre experienta ta Gabriel, ma intereseaza in principiu cam prin ce zone sunt parcurile importante. Daca plec o sa ma insoteasca un tip care de 20 de ani aduce turisme de acolo si cunoaste limba, legislatie, tertipuri doar ca in materie de rulote nu este experimentat. Orice sfat e bun asa ca te-as ruga sa-mi trimiti numarul si daca se poate o sa te deranjez  :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Alex, telefonul este afisat in semnatura. Eu am luat rulota de la o prietena, nu am umblat prin parcuri de rulote. Ca sa iti faci o idee, intra pe ebay.de, cauta wohnwagen si vei vedea multe anunturi de rulote, mai ales la particulari.

Mircea, cand imi revin putin voi posta poze si voi povesti despre acest drum.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Adrian are dreptate, oboseala drumului Romania -Germania-Romania si costurile aferente trebuiesc luate in calcul cand se doreste achizitionarea unei rulote. Pe mine m-a costat distractia asta aproape 1000 euro, avand cazarea si masa asigurate in Germania.
Motorina pt 4000 km a fost 500 eur.O noapte in Austria la hotel pe autostrada 101eur. Mancare si bautura ( apa, sucuri, bere) 100 eur. Asigurare, numere, acte 90 euro. O janta si doua cauciucuri SH tip "C" 110 eur ( rulota nu avea roata de rezerva si nici cauciucuri tip "C". Am uitat vignetele pt Ungaria si Austria, luate de la Nadlac cu 105 ron. In mare astea au fost costurile aferente aducerii rulotei in tara, unde urmeaza costurile aferente inscrierii ( 650 ron omologare si CIV, certificat autenticitate/ 50 ron traducerea contractului/97 ron taxa talon si inscriere/ 20 ron fisa de inmatriculare/ 45 ron numarul) plus nervi si timp pierdut la fisc si politie.
Deci, daca se cumpara o rulota aproape noua, cu pretul peste 6500 eur, merita drumul si cheltuielile suplimentare. Daca se doreste o rulota pana in 3000 euro, sfatul meu este sa se cumpere din tara, eventual inscrisa deja in Romania.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Comoligica

Si eu doresc sa-mi cumpar o rulota dar nu am experienta necesara... am o masina ww golf 4 /1, 6 sint la inceput de drum si ma gandesc sa-mi cumpar din parcul de rulote S.H din Galati...va rog dati-mi si mie un sfat !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Inainte de toate, poate vrei sa ne saluti si ne spui cateva cuvinte despre tine in rubrica Prezentare membru...nay

Daca vrei sa-ti aduci de-afara o rulota, te poate ajuta @Viorel, ia legatura cu el!

Daca vrei din tara, site-urile de anunturi sunt pline cu oferte pentru toate buzunarele...Sunt destule parcuri cu rulote de vanzare, eu stiu in Tg. Secuiesc ( CV ), Dragasani ( VL ) si Cluj, cu siguranta mai sunt si altele...

DAR, inainte de a te hotari sa-ti achizitionezi o rulota, citeste cu atentie toate topicurile din sectiunea Sfaturi achizitionare rulota, intreaba acolo unde ai neclaritati si abia apoi treci la actiune!

Succes! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Marinescu
In ultima ora, comoligica a scris:

Si eu doresc sa-mi cumpar o rulota dar nu am experienta necesara... am o masina ww golf 4 /1, 6 sint la inceput de drum si ma gandesc sa-mi cumpar din parcul de rulote S.H din Galati...va rog dati-mi si mie un sfat !

@comoligica in primul rand Bun venit, te rugam sa postezi la rubrica Prezentare Membru, asa se cuvine , cand intri pentru prima oara intr-o comunitate.

    Daca citesti topicurile de pe acest forum (sunt o groaza legate de achizitei rulota ) sunt sigur ca ai sa gasesti raspunsuri la mai toate intrebarile ... daca nu,

suntem aici sa te ajutam.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

@comoligicabun-venit 

Nu fi timid j;[, o prezentare mica te-ar ajuta sa te integrezi mai bine in comunitatea noastra si ne-am da si noi seama cam ce preferinte ai aveaaskc 

Te ajutam cu mare drag superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.