Florin

Sfat achizitie rulota

28 postări în acest subiect de discuţie despre Sfat achizitie rulota

Sfat achizitie rulota

Florin

Salut

Inca nu am rulota. E foarte greu sa aleg ca nu stiu sigur ce dotari trebuie sa aiba o rulota pentru a ma simtii bine (adica sa nu imi lipseasca nimic).

Vineri sunt programat la service sa imi instalez carligul de tractare si apoi o sa ma duc sa vizitez cateva rulote.

Sunt foarte confuz si nu ma pot decide sa aleg intre rulotele europene sau englezesti.

Cine ma poate ajuta in aceasta problema ii multumesc foarte mult.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Salut

Inca nu am rulota. E foarte greu sa aleg ca nu stiu sigur ce dotari trebuie sa aiba o rulota pentru a ma simtii bine (adica sa nu imi lipseasca nimic)

Vineri sunt programat la service sa imi instalez carligul de tractare si apoi o sa ma duc sa vizitez cateva rulote.

Sunt foarte confuz si nu ma pot decide sa aleg intre rulotele europene sau englezesti.

Cine ma poate ajuta in aceasta problema ii multumesc foarte mult.

Salut,

ca si prim sfat, incearca pe cat posibil sa eviti rulotele englezesti (stiu ca primesc injuraturi), dar din mica mea experienta, nu pot recomanda englezoaicele. O singura recomandare pot face la ele : pretul foarte bun, mai ales pentru cei care se ocupa cu achizitionarea din Anglia.

Eu aduc de ceva vreme rulote din Olanda, am cativa amici care aduc din Anglia si am facut o comparare in permanenta. Acum si cum are gustul fiecare....

Referitor la optiunile unei rulote, asa cum a scris si adrian05ro, tu esti cel care hotarasti ce alegere sa faci in functie de bugetul disponibil. Totul este sa nu te grabesti, atentie de la cine o cumperi, verifica actele de provenienta (sunt atatia care nu stiu decat sa insele si apoi sa se scuze), ia cu tine pe cineva care are deja rulota, nu cumpara rulotele pe care le gasesti cu geamurile deschise, precis au vreun miros de mucegai, verifica atent imbinarile la colturi din interior, citeste si acest topic http://forum-rulote.com/index.php/topic, 23.0.html si poate reusesti sa tragi o concluzie.

Bafta!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Pot spune ca gresesc sau nu, dar imi pot spune parerea, asa cum poate face oricare pe acest forum sa-si posteze parerea, cu dorinta ca multi din cei care frecventeaza forumul sa poate trage o concluzie dupa fiecare discutie. Se pare ca traiesti in Anglia si te cred ca sustii rulotele englezesti. Trebuie stiut faptul ca nu sunt impotriva rulotelor din Anglia, in totalitate, chiar apreciez modele mai recente, referindu-ma la cele dupa '95. Intradevar, ca si dotari pot spune ca depasesc intr-o oarecare masura pe cele europene. Insa, cand scriam in topicul de mai sus, ma refeream la acele rulote aduse in Romania de catre cei care doresc sa le valorifice si care sunt achizitionate la un pret destul de scazut.

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Pareri PRO si CONTRA vor fi mereu.

Deasemenea , cei care le citesc pot tine cont de ele sau nu la fel de bine.

Eu unul le apreciez pe cele englezesti pentru faptul ca au dotari superioare celor europene comparand rulote din acelasi an si cam de aceleasi dimensiuni pretul este in favoarea englezoaicelor.

DAR 

Nu imi plac pentru ca patul din fata este facut din bucati si trebuie mereu sa-l montezi/demontezi.

Au 2 prize cu 7 pini.

Au usa pe stanga.

Dimensiunile anvelopelor sunt mici , de aici si garda mica la sol ; rezulta ca nu prea sunt de iesiri off-camping.

Multe din ele nu au anti-balans , si nu au amortizoare ( asta insemna tinuta dificila la viteze de peste 80km/h).

In continuare depinde de fiecare ce pretentii are si cum trece peste minusurile unui model fie el european sau englezesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Acum nu stiu ce sa spun dar a mea are tot ce ai enumerat la lipsuri, adica telescoape, stabilizator de balans si rotile sunt pe 16 asa ca am ajuns cu ea anul asta si pe plaja salbatica de la Tuzla cu usurinta.

Prizele sunt intradevar  2 cu 7 pini dar una adica cea din stanga este priza normala care este si pe masinile continentale folosita pt sistemul de lumini si semnalizare normal care vine STAS din fabrica iar cealalta se poate monta de catre un electrician priceput fiindca are 3 pini cu plus si masa normala nimic mai mult.

Daca cineva are nevoie pot explica cam ce rol au pinii respectivi.

Apropo am uitat sa mentionez ca eu am usa tot pe dreapta si am mai vazut cu usa pe dreapta, posibil sa fie pe stanga la modelele strict fabricate de ei.

Cu scuzele de rigoare pentru Viorel nu vreau sa il contrazic si parerea lui este bine venita si chiar sfatul meu pentru cei care citesc este sa traga concluzii de aici.

Cat despre ce se vinde aici la ora actuala la un pret decent sunt in marea majoritate dupa anii 90 iar ceea ce sa adus in tara de catre unii sunt ceva luat ieftin in speranta sa castige ceva si ei si cred ca ar trebui intelesi ca fiecare speram sa castigam ceva cand faci o investitie. Si inca un lucru sa stii Viorel chiar daca locuiesc pe moment aici nu sunt fan al tarii lor si nici nu vreau sa imbatranesc aici fiindca nu imi place dar trebuie sa recunosc ca au si multe lucruri bune fata de continent.

Sa revin la oile noastre ca mi-am amintit sa stiti ca eu am avut probleme cu priza de alimentare a rulotei dar cea aflata pe masina fiindca fostul proprietar a luat-o jos si a trebuit sa montez una noua si sa descopar legaturile care de fapt existau pe masina mea si acum inca o chestie interesanta pentru multi care se tem de diferenta de prize sa stiti ca rulota mea are normal priza cu 13 pini chiar daca e din Anglia si trebuie sa o leg la masina cu ajutorul unui adaptor care face by-pas la doua prize de 7 pini.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Nu cred ca se pune problema schimbarii unor prize.

La cat dai pe o rulota pretul schimbarii prizelor este nesemnificativ.

Trebuie ca rulota sa ii indeplineasca omului asteptarile si sa corespunda in mare parte cerintelor , sau scopurilor pentru care va fi folosita.

Noi aici ne expunemm parerile prin prisma cunostintelor si experientei practice acumulate in ani de rulotism , iar cei care nu au habar despre "sportul" asta sa isi faca o parere cand citesc postarile noastre.

Ca in cotinuare fiecare face cum il taie capul sau cum crede el ca este mai bine , este deja alta problema.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Tanase

Asa este, un stecher cu 13 pini m-a costat 35 lei, un adaptor de la 7 la 13 pini costa 45 lei, de acesta te folosesti daca pe masina care tracteaza nu este montata priza si instalatia pentru 13 pini si exista de 7 pini, daca te pricepi nu te mai costa si manopera, masina mea are din fabrica priza 13 pini montata si instalatia, daca masina nu o are montata, costurile sunt putin mai mari pentru instalatie, incep de la 350 lei, depinde de tipul masinii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator gabonne2007

Salutare la tot poporu'

Inca nu sunt fericitul detinator al unei rulote dar din experienta iesirilor cu cortul, constat ca vreau tot mai mult o  rulota. Am citi pe aici cateva sfaturi si am invatat cate ceva dar mai sunt si termeni pe care i-am intalnit pe anunturile cu vanzari si pe care nu-i cunosc, ex:

- cabina dormit, incalzire stationara, mover cu telecomanda, wc fix ( stiu ca e fix, dar ma gandesc ca se poate goli la un moment dat)

O alta problema pe care o am este in legatura cu inmatricularea si taxele aferente pt o rulota adusa de afara ( Germania, Olanda etc), adica ce diferente sunt la taxele pt inmatriculare, sau daca sunt diferente in functie de anul de fabricatie si greutate ( sau alte criterii)

Poate posesorii de rulote imi pot spune ce taxe trebuiesc platite (Asigurari rovignete s.a.m.d) si daca acestea pot fi platite doar in perioada cand ies in natura.

Stiu ca sunt multe intrebari dar prefer sa stiu cat mai multe inainte de a scoate banii din buzunar, nu vreau sa ma grabesc, asa ca pana la anul in toamna cand este planificata achizitia, sa stiu cat mai multe. Si ca tot veni vorba de bani, ma gandeam la o investitie de 2000_2500 E.

Va multumesc,

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Tanase

Inmatricularea te costa cam 220 euro cu tot cu drumuri la una de Anglia , eu am inmatriculat doua pana acum, rulotele dupa anii 1990 au wc-ul fix si golire exterioara, moverul costa , dar este foarte bun pentru unul care este bolnav si nu poate sa traga de rulota, daca vrei sa cumperi rulota si te intereseaza mai multe poti sa ma suni si am raspund la intrebari, odata ce ti-ai cumparat rulota si ai inceput sa iesi nu o sa mai renunti niciodata.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Tanase

De unde esti Gabone?, scrie acolo , numarul de telefon , numele, asta este porecla presupun.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

gabonne2007 bun venit pe forum!  wcm

In primul rand, ca si recomandare in achizitionarea unei rulote este faptul ca nu trebuie sa te grabesti, fapt specificat chiar de tine.

Termenii la care te referi, intradevar difera. Asta fiindca vorba romaneasca are multe intelesuri.

Am sa incerc sa te "scot" din impas cat de cat.

-cabina de dormit, se refera la spatiul de dormit din interiorul unei rulote, spatiul acesta fiind unul singur, sau doua.

Exista rulote si cu trei spatii, sau mai multe, de dormit. Nu este cazul tau.

-incalzire stationara, se refera la sistemul de incalzire din interiorul rulotei, sistem ce vine de regula montat de catre fabricant.

-mover cu telecomanda, este acel sistem de deplasare al rulotei cu ajutorul unui dispozitiv montat sub rulota, in dreptul rotii, comandat de catre o telecomanda si care te ajuta la manevrele de deplasare, in special la scoterea dintr-un garaj, sau acolo unde nu poti atasa masina la rulota.

-wc fix, asa cum spune si pronuntia, este fix si golirea se face prin exteriorul rulotei, stiindu-se faptul ca multe rulote au wc-uri mobile, sau wc-uri ecologice cum li se mai spune, dar specificatia de wc fix dintr-un anunt, este pentru a specifica ca este o alta calitate si o optiune in comparatie cu cel mobil.

Despre inmatricularea unei rulote ti-a raspuns deja Mihai Tanase, cu mentiunea ca nu exista diferente sau criterii la inmatriculare, rulota fiind din europa.

Rovineta nu se plateste, iar asigurarea se poate face preferential pe o anumita perioada.

Daca mai exista alte nelamuriri, te astept cu ele, fiindca cred ca sunt multi aceia care isi doresc sa te indrume.

Numai bine!

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator gabonne2007

buna seara

Imi cer scuze ca nu am completat toate datele la cont, dar m-am autentificat de pe telefon si imi era f greu sa â€merg†pe telefon, acum sunt acasa si o sa -mi actualizez datele

Sunt din Rm VALCEA si va multumesc tuturor pentru raspunsuri, v-am zis vreau sa stiu cat mai multe despre acest subiect inainte de a scoate banii din buzunar

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Tanase

Foarte bine faci Gabonne, Suna-ma daca vrei sa vezi vreo rulota, stiu cateva super bune pe aici si la pret bun.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator gabonne2007

Va multumesc pentru raspunsuri, sunt foarte utile,

Dupa cum spuneam sunt in perioada de informare si nu ma grabesc, din proprie experienta, cu cat esti mai bine informat cu atat esti mai multumit de achizitia facuta si nu ai de suferit de pe urma celor care incerca sa faca bani pe seama incepatorlor.

Achizitia o voi face la anul in toamna (pe vremea asta) si cu siguranta ne mai â€auzim †pe aci, despre iesiri mi-ar placea sa vin in vizita pe la voi dar o voi face numai daca se iveste vreun drum. Daca aveti iesiri in zona Valcea-Valea Oltului etc, postati si voi pe aici, voi veni sigur  xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator gabonne2007

Am vazut la rulotele de Anglia ca au acele prize(interioare) specifice lor, intrebarea este : se pot demonta si inlocui cu unele romanesti???

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Tanase

Da Gabonne , dar nu ai de ce sa faci asta, se gasesc de cumparat adaptoare

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Tanase

La unele Rulote De Anglia in prize merg bagate stecherele specifice de Anglia dar si cele Romanesti.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi21us

  Buna ziua.

  Sunt nou pe forumul acesta, dar ideea de a achizitiona o rulota ma bantuie de mult timp.As dori o rulota cat de cat accesibila ca pret..2000E, dar ce ma intereseaza pe mine este sa fie cu 4 locuri de dormit.Am doi nazdravani de copii si de aceea.V-as ramane recunoscator daca mi-ati putea recomanda vre-un model bun.Sau poate aveti de vanzare asa ceva.Tin sa precizez ca masina cu care intentionez sa tractez rulota este un ford mondeo 2l diesel.si priza de la carlig are 7 pini din cate stiu eu.

  va multumesc anticipat pentru ajutor.

  Cu stima

  Cristi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Bun venit!  wcm

Te rog sa faci o prezentare in topicul rezervat membrilor.

Referitor la achizitionarea unei rulote, "rasfoieste" forumul pentru cat mai multe detalii, acceseaza sectiunea Mica Publicitate, iar daca nu gasesti cea ce doresti, contacteaza-ma si rezolvam aceasta problema.

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ninel
:)(DBine ai venit printr noi , in privinta achizitionari unei rulote sfatul meu este ca daca nu ai mai avut pina acum asa ceva este de indicat ca sa ceri sfatul unuia care cat de cat se mai pricepe daca vrei vad ca locuim foarte aproape sint din plopeni poti sa iei legatura cu mine si te pot ajuta daca doresti .Sint la a treia rulota si le stiu rostul (o rulota nu este ca o masina , are alte dedesupturi ).Ai numarul de telefon in semnatura mea .Cu stima. salve

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cata Zaharia

Salutare,

Rulota Beyerland Vitesse

  Va rog, sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Am gasit rulota aceasta la vanzare si s-ar cam incadra in cerintele mele privind spatiul, e an mai nou de fabricatie si cum arata(cel putin in poze). Am luat legatura cu vanzatorul si nu este dispus sa negocieze prea mult la pret.

  Ce parere aveti despre rulota respectiva, merita banii ceruti? Modelul acesta are ceva particularitati pe care ar trebui sa le stiu?

  Ce vreau eu, in principiu, rulota pentru 4-5 persoane, 2 spatii de dormit, an mai nou(max 15 ani vechime), frigider, aragaz, incalzire pe gaz.

    Rulota va fi folosita mai mult off-camping si de aici si cerintele specifice, acumulator gel, instalatie 220/12v, iluminat led 12/220, redresor, panou solar, invertor, dotari pe cere, daca nu le are, va trebui sa investesc in ele.

  In legatura cu greutatea, nu sunt probleme. O sa o tractez cu un SUV diesel cu 160cp, am adeverinta pentru MMA 3500-4250Kg, oricum fac si scoala pt CE.

Multumesc anticipat pentru ajutor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cata Zaharia

    Am fost astazi sa vad rulota din anunt, dar nu m-a facut s-o cumpar. Arata bine, nu are mirosuri dar am ajuns la concluzia ca am nevoie de ceva mai mare. Plus ca era fabricatie, 1999 si nu 2000, cum scria in anunt, boilerul era la 220v si nu pe gaz cum spusese initial, cortul cel nou nu era deloc nou si alte mici defecte, nimic important.

  @Mario, multumesc pentru oferta, dar imi cam depaseste bugetul, mai ales ca este neinmatriculata si mai costa 2-3 sute de euro si asta.

  Poate ca e mai bine sa mai astept o luna doua, poate mai scad preturile si mai strang si eu ceva banuti pentru ceva mai bun.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cata Zaharia

  @Mario, poti sa-mi trimiti ceva poze cu Fendt-ul din 2000 de care vorbesti? Sau sa-mi spui ce model este, daca nu ai poze si sa caaut eu pe net modele similare sa vad compartimentare interioara, dimensiuni, etc.

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Glumetz

Ma intereseaza sa achizitionez o rulota pentru 2 persoane.

Daca ma puteti ajuta , am nevoie de niste modele ca sa-mi fac o idee.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.