Marian Enache

COASTA DALMATA CROATIA 2015 16 ZILE

4 postări în acest subiect de discuţie despre COASTA DALMATA CROATIA 2015 16 ZILE

COASTA DALMATA CROATIA 2015 16 ZILE

Marian Enache

Buna Seara

In conformitate cu intentiile noastre  de a petrece o vacanta pe Coasta Dalmata, in acest an , am definitivat programul unei vacante ptr 2015 

In speranta ca cele dorite gandite analizate si definitivate de noi pot sa trezeasca interesul dvs, (dpdv perioada timp destinatii turistice ) asteptam cu placere sa va alaturati noua ( asteptam familii de 45-55 ani  3-4 ) adresandu-ne sugestii ptr complectarea programului Cred ca  sunteti in asentimentul nostru rugandu-va sa ne transmiteti doar intentiile dvs serioase ptr o participare ( ptr a nu ne incurca reciproc )

Va rugam sa acceptati , daca se poate, ca datele de plecare si sosire specificate sa ramana neschimbate ( programari concedii nediscutabile ) si de asemenea cred ca ptr locatiile campingurilor am facut cele mai bune alegeri posibile ( costuri de deplasare mici ptr vizitarea obiectivelor , plaje relative bune , dotari camping 4 stele pret convenabil la nivel de Croatia ) 

VACANTA 2015 /16 zile  CROATIA COASTA DALMATA                                                       

Durata /Perioada  16 zile    19 06 2015 ora 13  –  5 07 2015  ora 20 

Ruta        dus Brasov Arad Balaton Zagreb Karlobag  Plitvice  Zadar    1522 km

3 116 km    Zadar    Sibenic Trogir Split        150 km

                          intors Split   Medjugorje Durdevica Tara Mijakovici Cacak Kragujevac  Golubac             

                      Drobeta Tr Severin  Craiova Pitesti Brasov  1439 km

Program /Desfasurator

Traseu Dus 1522 km  Ro +Ungaria +Croatia Plan ViaMichellin

19 06 2015 ora 14      plecare din Brasov

19 06 2015 ora 24      oprire pe traseu  campare Off Camping

20 06 2015 ora 20 -21 sosire Karlobag  campare Off Camping  1260 km 

21 06 2015 ora  7        plecare Karlobag - ora 9  sosire poarta 1/2 Park Plitvice 102 km   

                  ora  9 - 16 vizitare Park pe  traseul H Poarta 1/2de  4-6h  /odihna

21 06 2015 ora16 plecare  Park Plitvice    ora 19-20 sosire Zadar  160 km

21 06 2015 -24 06 2015   Campare Camping BORIK  tarif max 25 €/zi /echipaj 2 pers

                      - odihna Plaja Mare Vizitare oras Zadar

Traseu Coasta Dalmata  155 km Croatia  Plan Via Michellin

24 06 2015  ora 8  plecare Zadar     -  ora 19 sosire Trogir  (vizitare Sibenic+plaja  )  125 km

Odata sosit aici am doua variante ( functie de optiunea grupului existent )

Varianta 1 

24 06 2015 -3 07 2015  Campare Camping ROZAC ( Trogir )

                      - odihna plaja mare si vizitare Trogir ( 2 km ) + Split 23 km (masina/autobus )

Varianta 2

24  -28 06 2015 Campare Camping ROZAC tarif max 28 €/zi /echipaj 2 pers ( Trogir )

                      - odihna plaja mare si vizitare Trogir ( 2 km

28 06 2015  ora 12 plecare Trogir  -    ora 16 sosire Split /Stobrec 30 km

28 06  -03 07 2015 Campare CampSTROBEC tarif max 30 €/zi /echipaj 2 pers (Strobec)  )

                      - odihna plaja mare si vizitare Split la  8km ( masina sau autobus)

Traseu intors 1439Km Croatia+ Bosnia +Muntenegru +Serbia+ Ro  Plan Via Michellin

03 07 2015 ora 06 plecare din Trogir /Split     sosire ora10 Medjugorje (Bosnia) 175 km

                    ora 10-14  vizitare manastire /imprejurimi 

03 07 2015   ora 14  plecare Medjugorje  - sosire 22  Durveica Tara ( Muntenegru)   417km

                              campare Off Camping 

04 07 2015  ora 8-11 vizitare  Podul Tara ptr panorama canion

                  ora 12    plecare Durdeica Tara  - sosire  ora 18  Cacak  (Serbia)  165km

                  ora 12    plecare Cacak    - sosire  ora 24  Drobeta Tr Severin (RO  322km       

                                          campare Off Camping

05 07 2015   ora 8    plecare Drobeta Tr Severin     - sosire ora 19 -20 Brasov (RO )  360km

Total costuri fixe  957 €

a)Consum/Cost  carburant ( Motorina)  450 €

- Nissan 1, 6 115 cp ( 9, 6 l/100 km )cu rulota Knaus 420(1200 kg) rezulta  300l xmedie 1, 5 €/l  Viteza medie calculata la deplasare 45-50 km/h  b)Taxe autoband/rovigneta    (Croatia /Serbia  Ungaria Bosnia ) 35€ + 35€  70 €

c)Taxa Campare  = 307 €(fara negociere)  ptr 11 nopti /echipaj 2 pers ( auto apa curent fosa sept)

d)Taxe vizitare obiective turistice  =  max 130€  ptr 2 persoane adulte 

Total costuri /fam (asigurare med , mancare bautura cafea etc ) 543 € 

Total costuri familie ( 2 persoane)    = 1500 €   

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Achim

Eu vreau sa vizitez Croatia in vara asta. Din pacate, nu pot pleca asa devreme.

In schimb, te asteptam cu impresii despre locurile pe care o sa le vizitezi. Drum bun!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Enache

Buna Ziua

Multumesc ptr apreciere dle Adrian Vatamaniuc

Planul excursiei este totdeauna necesar sa il poti face, in viziunea mea , in asa fel incat plecand de la ce doresti sa poti sa alegi ce se poate si cat se poate de bine.( cam 2 luni dureaza documentarea ptr stabilirea unui astfel de traseu dar in final totul se materializeaza cu o mapa in care am toate informatiile necesare unui drum linistit si fara surprize foarte mari )

Scopul meu era si/sau este sa gasesc parteneri de vacante/concedii in afara granitelor . De trei ani tot incerc dar nu gasesc amatori /parteneri . ( acum nu cunosc motivatiile care pot sa fie fie obiective fie subiective dar asta este  inteleg situatia ).In general in scurta mea istorie de rulotist si forumist  am  lansat  mai multe invitatii ptr parteneriate de vacanta in  diverse locuri mai ales spre  Grecia - tara pe care personal  o cunosc fiind legat  de ea sufleteste si putin ereditar  prin  liniile familiare ( paterna  cat si materna ). dar nici o data nu am primit nici un raspuns .Din punct de vedere al datei de plecare am ales aceste date ( sfarsit iunie si ulterior sfarsit august septembrie ) ptr ca, daca vrei sa vizitezi tari cu litoral ( Croatia Muntenegru Albania Italia Grecia Turcia  Franta ) si eu asta doresc , in iulie si inceput august caldura este sufocanta (cel putin ptr mine si sotia mea care ne place soarele dar nu caldura accesiva combinata cu umiditatea aferenta litoralului ).si efectiv nu poti sa-ti faci programul rezumandu-te doar la plaja si baie .

Pe baza traseului  se pot face multiple albume de poze ( de pe  internet ) asa ca eu nu prea ma dau in vant dupa pus poze pe forum (asta si din cauze de cunostinte tehnice dpdv postari ) motiv ptr care aici o sa refuz invintatia de a posta considerand ca sunt suficiente informatiile si traseele decrise  in general .Daca nu este interesant si agreat  traseul atunci nu vad de ce pozele de familie din aceste vacante ar putea sa fie interesante ptr cineva .

Inchei , inca o data cu multumirea ca cineva macar a apreciat postarea  mea (desi nu inteleg notiunea de punct FR .

Vorba Presedintelui  nostru -GHINION- vom merge singuri  in vacanta si in acest an

Salutari tuturor si de ce nu invitatia ramane deschisa incontinuare pana pe 19 06 2015 data plecarii din Brasov

Cu prietenie

Marian Enache

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Enache

Buna Ziua

Asa este aveti dreptate dar ..... personal eu nu cunosc decat varianta contactului direct (ma intreb ce rost are forumul daca nu unul in care sa intelegem modul de reactionare , caracterul etc , disponibilitatea spre socializare pe baza sau in baza unei placeri comune RULOTISMUL ) intre oameni ptr a putea analiza compatibilitatile personale sau la nivel de familie ulterioare

Ma rog discutiile sunt sau pot sa fie diverse si controversate  pe aceasta tema  si ptr a nu plictisii cititorul ma apresc aici .

Complectez, totusi prezenta, cu mentiunea ca programul  prezentat este unul personal si famliar  si adus la cunostiinta publica  ca o  propunere . Important este traseul ( mersul in coloana cu avantajele aferente )si bazele de campare care pot sa fie comune  .Perioadele sunt arbitrare, programele individuale sunt deasemenea arbitrare . Ce poate fii comun si placut  este o seara sau mai multe in care sa putem socializa ( este la moda cuvantul asta )la un  gratar +un pahar de bere si eventual o cafea tocmai ptr a gasii posibilitati de compatibilitate .Important la un astfel de drum este sa ai o baza informatica bine structurata si asta daca este la indemana  cred ca este OK ( Atata timp cat nu ai facut nici un efort ).

Citind postarile variante  de pe acest forum va declar ca am invatat multe din secretele rulotismului ( cum sa analize tehnic achizitia unei RV cum sa o folosesc si intretin , ) si de asemenea am aflat si cate ceva despre compatibilitatile  care unesc oamenii asociatiei si in acest spirit ( ales si agreat personal ) am cautat sa ma implic cum am putut si apeland la dvs ca la potentiali amici chiar daca nu va cunosc dar avand certitudinea ca ceva ne uneste si asta , in gandirea mea , nu este decat o pasiune comuna RULOTISMUL .

Incontinuare cu prietenie SI SA AUZIM NUMAI DE BINE

Marian Enache

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.