Marius C.

Ce ravagii a facut o furtuna !

14 postări în acest subiect de discuţie despre Ce ravagii a facut o furtuna !

Ce ravagii a facut o furtuna !

Marius C.

Miercuri in apropiere de Slatina a fost o vijelie puternica au aratat si la tv, acoperisuri smulse si multe pagube.

Va prezint si eu una in domeniu.

post-990-14355622126929_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Marius C.

Rulota insirata pe camp

post-990-14355622136959_thumb.jpg

post-990-14355622147237_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius C.

Si ultima poza

post-990-14355622155461_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

  wow

Poi a cam fost un uragan in toata regula!  wt tampnevazut (1)

Doamne fereste de asa ceva!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Licuta

Echipajul este bine?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Rulota a apartinut unui apicultor care era cu stupii(in plan indepartat1) la rapitza!

Dumnezeu sa aiba mila de cei care isi castiga painea in acest mod!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius C.

Da, toti sunt ok pentru ca nu erau in rulota. Lucrau ceva in camion, unde nu prea s-a simtit furtuna. Unul din ei a vrut sa se duca sa inchida trapele sa nu ploua in rulota si ... soc nu mai era rulota, nu le venea sa creada.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius C.

Nu asta este pozitia in care au gasit-o.  Era  undeva mai jos. Eu am facut pozele sambata si furtuna a fost miercuri dupa-amiaza.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nelu_tm

Cred ca la o furtuna cu rafale violente de vant doar o ancorare solida mai pastreaza rulota intreaga...ancorare din partea de sus

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Beldiman Marius

Curios, dubios, tragic!

Sa o rupa in halul asta?!?!

Hmmmm!!!!! ......doar daca ar fi fost destul de putreda la partea de jos a peretilor astfel incat sa se desprinda!

In orice caz tragic!

Sub forma de ajutor:  vinde ceva din ea?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius C.

Nu stiu daca vinde. Intai sa demonteze sa vada ce mai este in stare buna. De exemplu din toate geamurile doar unul este intreg.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nelu_tm

Rulotele sunt foarte sensibile la socuri mecanice deoarece structura este din lemn prins cu capse metalice. La un vant puternic sau lovituri se desface toata. Eu cand am campat la Corbu si era un vant puternic in rafale am orientat rulota cu fata spre vant. O ancorare o faci daca ai o chinga sau funie trecuta peste rulota si fixata bine in pamant. Faci doua legaturi peste rulota facute astfel si ai rezolvat-o.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:*

S-ar putea rezolva problema ancorarii, n-ar fi asa de grava, si ancorata/intarita fata de sasiu, dar si fata de pamant!

Depinde de ce chingi de ancorare ai.

Dar "partea grava" este ca nu sti unde si cand se poate dezlantuii o furtuna de a asa "anvergura"? wt

Iar sa ancorezi incontinuu nu cred ca o facem nici unul dintre noi, chiar de multe ori am vazut la multi dintre colegi nepusa nici chinga de vant peste cort, ce este mult mai vulnerabil la vant! De ce n-or face-o? askc Ei stiu!

Ca o paranteza; eram in primii ani de munca la IRE-ul de atunci, "73..."74, a fost o asemenea furtuna intr-unul din sate, (Ocolisul Mare, jud HD), furtuna dezlantuita pe o fasie de cca 100 de m, nu stiu pe ce lungime, dar pe unde a trecut a desoperit casele, iar turla bisericii fiind acoperita cu tabla si opunand rezistenta mare, a "aruncat-o" cca 50 de m de biserica aterizand pe linia casnica de curent o, 4 kv.

Culmea ca acel sat este retras/ferit intre dealuri, nu expus in teren deschis!

Si un alt caz, in anii de armata mai precis "77, in zona Statiunii Muntelui Baisoara, Jud. CJ, de asemenea a fost ceva asemanator, numai ca acolo munte si padure de brad fiind, tot asa pe fasia dezlantuita a facut prapad, brazi rupti, scosi din radacina!!! tamp

Asa ca sa ne rugam Domnului sa nu fim la fata locului cand se va-ntampla un astfel de dezastru, ca numai timp de chingi si ancorare n-o sa mai avem! nevazut

Daca a fost "capabila" o furtuna sa arunce o turla de biserica, apoi nici rulota nu v-a ramane fara urmari! Acum depinde si de intensitatea furtunii, precum este expusa, fata, spate sau lateral, dar si de greutate rulotei?

Converg ei pe acolo mai multi factori!

Important sa nu ne nimerim pe acolo! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nelu_tm

Nu rezolvi nimic doar daca pui chingi . Pe malul marii in Franta erau niste vanturi puternice si am vazut rulote rasturnate...ba chiar si camioane daca erau fara incarcatura. De fapt ei interzic circularea cu rulota pe vant. Eu eram incarcat pe camion cu 20T de motoare si contram din volan rafalele de vant. Periculos vantul puternic pentru rulote. Oricat ai lega-o daca nu o ancorezi de sol si ti-o rastoarna...toata se imprastie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.