Geo_ovi

Caut Rulota pe post de "casa" de weekend

10 postări în acest subiect de discuţie despre Caut Rulota pe post de "casa" de weekend

Caut Rulota pe post de "casa" de weekend

Geo_ovi

Salutare,

Sa va spun pe scurt ce imi doresc si apoi va dau cateva linkuri cu rulote, sa imi ziceti si parerile voastre.

Am un teren la marginea orasului si vreau sa imi iau o rulota in care sa stau in weekend-uri cu familia (eu, sotia si un baiat de 3 ani).

Nu imi trebuie sa fie inmatriculata sau inmatriculabila, o sa o duc pe trailer la locatie. Nu ma intereseaza nici un aspect de roti, directie stabilitate, kg etc.

Ce imi doresc este sa fie cat mai mare, cu 2 zone de dormit si cat mai mult confort.

Am citit cateva pagini bune in forum si acum nu stiu ce sa caut la o rulota. Poate imi raspunde cineva la urmatoarele:

1. Sa imi iau rulota cu cort? sau se pot gasii corturi si ulterior? Cineva din Oradea mi-a spus ca corturile oricum sunt vechi si nefolosibile. E adevarat?

2. Despre dush. E sau nu indicat sa folosesti des dusul daca nu are cabina separata de dus?

3. Toate rulotele au sistem de racordare la 220 V?

4. Apa. Sunt modele ce se pot racorda la apa curenta?

5. Incalzire. Sistemele de incalzire pe gaz sunt sigure? nu exista riscuri de accidente? Avand in vedere ca sunt destul de vechi. Se poate pune face incalzire si pe curent?

Eu la teren am sa am si curent si apa potabila in decurs de citeva luni si as vrea sa le racordez la rulota.

Sa va spun si ce buget am: intre 1500-2000 de euro. Cu cat mai ieftin cu atit mai bine :)

Iata ce am gasit eu:

Rulota Abi Sunstar

Rulota Elddis

Sau am gasit un model ceva mai vechi din '84 aproximativ dar e ceva mai mare ca cele de sus,   dar fara cort ca si Elddis de mai sus.

Rulota Bürstner City, am vazut-o si au zis ca o lasa la 2000.

Sa imi ziceti parerile voastre.

Multumesc mult!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

Ovidiu!

Mai "baiatule" apoi rulota " Abi Sunstar ce ai prezentat-o tu dotata si cu cort , este "parfum" nu altceva!

Si pret, si an bun, si cum apare!

Si 2 spatii de dormit, si cam de toate, crede-ma nu-i de lasat! 1550 de euro, sa nu fie "teapa", prea apare bine la banii astia! AI SUNAT CUMVA?

In orice caz "ruina" cea batuta de piatra , la 2000 de euro , lasale-o lor, si veche si scumpa si fara aspect, parerea mea! nyo

Rulotele nu prea sunt ca si masinile, cea dupa "90", cazul prezentat "Abi, 94" chiar este destul de noua!

Gandeste-te cat circula in medie o rulota pe parcursul unui an! ptg

Oamenii sunt la serviciu, nu-si permit sa plece toata ziua cu ea, un pensionar care are timp, nu prea are bani s-o poarte, iar daca totusi o face, merge undeva unde ramane o buna bucata de vreme!

                                                                            |})

-Cort, vezi-ti de treaba, li s-au dus vremea, altceva este sa ai langa rulota!

                                                      rtr

-Dus, indicat cine are sa-l foloseasca, cine nu are, isi face/aranjaza unul mobil si vara este super!

-220, 12v (partial sau nu) si gaz (aragaz si incalzitor) toate au!

Acum avand baie cu dus etc, mai are si acolo diferite dotari!

-Da, sunt modele ce se pot racorda si la apa curenta, dar nu-i o asa de mare problema sa alimentezi rezervoarele rulotei, mai ales daca ai de unde, dar poti si adapta in stationar apa curenta la rulota, ce nu se poate?

Ai auzit cumva sa fi murit cineva gazat la rulota? Nu ca n-ar fi posibil, dar sunt detectoare de gaz de cate si mai cate!

Cu ceva ani in urma si nu multi, se folosea aragazul pentru a incalzii apartamentul, dar tu era micut pe atunci, nu-ti mai amintesti!

Se mai intampla cate un accident, se mai intampla si acum dar cam din neglijenta!

Da se poate face orice larulota, numai sa ai pricepere si inclinatie (se pare ca tu nu prea ai), si mai trebuie si bani pe deasupra.

Daca citesti prin sectiunile forumului ai sa gasesti toate raspunsurile detaliate la nedumeririle tale, (numai vad nici timp nu cam ai). f;

Acum tu prea" vrei sa despici firu-n patru"!

                                                              tamp

Dar bafta si noroc! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:*

S-a vandut, am sunat eu, pacat de ea, tare faina! tamp

Doar 2 ore a stat pe net, si tot la voi la Oradea s-a vandut, dar cred ca au luat-o "baietii pentru vanzare", dupa cum spunea vanzatorul!

Vezi, vorbeste cu el , are inca 2 cumparate in Anglia, si pleaca la sfarsitul saptamanii dupa ele.

Preturile sunt asemanatoare!

1750 euro, nu 1550, nu stiu unde-am vazut asa?

Nu am cam vazut la banii astia din "95! nyo

Bafta! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Geo_ovi

Buna seara.

Multumesc de raspunsuri.

Pacat ca sa vindut, vroiam sa o vad si eu da saptamina viitoare. :(

O sa il sun pe domn sa vad ce mai aduce.

O seara faina.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Suna-l este un om tare de treaba.

Si unde mai pui ca este langa tine, sub 100 de km.

I-am spus ca cineva cerea parerea pe un forum de rulote si despre "marfa lui"!

Si ca eu sunasem de fapt sa ma conving!

Dar la pretul lui cam trebuie sa fi acolo cand soseste, nu saptamana urmatoare!

Numai de bine!

Tine aproape! pa-pa

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

hi

Bine zici George, numai ca poate vrodata ii mai vine si de plimbat rulota si familia, si tot mai bine inmatriculabila!

Am zis si eu ca mai bine si mai "lezna" ar fi una neanmatriculabila!

Insa colegul decide! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:*

Tocmai, contrar a ce spunea , a postat niste link-uri ce nu pareau a fi potrivite pentru rulote stationare?

Cred ca de fapt nu cam sti ce vrea colegul nostru! ptg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Geo_ovi

Buna dimineata.

Eu  vreau sa fie stationara, nu intentionez deloc sa ma plimb cu ea.

Dar vreau la banii astia sa iau maxim de calitate posibila si confort.

De aceea erau linkurile cu rulote decente si care probabil erau si inmatriculabile.(chiar daca nu erau modelele cele mai mari in lungime).

Nu cred ca merita sa iau o chestie mai veche doar pentru ca nu vreau sa circul cu ea.

O sa il sun pe domnul din Arad azi sa vad ce mai aduce.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Geo_ovi

Am vazut rulotele de la coleg, dar sunt putin peste bugetul meu :)

Acum astept pe vineri sa vad o rulota: Abi Sunstar, care are pret in bugetul meu.

Sper sa fie ok, si pe 2 mai sa o inaugurez .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.