Valeriu F.

Sfat achizitie rulota pentru un Loganist modest...

18 postări în acest subiect de discuţie despre Sfat achizitie rulota pentru un Loganist modest...

Sfat achizitie rulota pentru un Loganist modest...

Valeriu F.

Buna!

Ma adresez mai ales rulotistilor cu Logan 1.4 (am inteles ca exista si din astia.

Credeti ca asa ceva ar fi potrivit pentru benzinarul meu?

Rulota 4 persoane

Mentiuni: sunt rulotist in devenire, "famelie mare (3-4 persoane), caut pret dupa buget, coane Fanica..."

  :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Popa

Valeriu, eu am ceva asemanator cu aceasta, Rulota dethleffs

Dormim foarte lejer trei persoane (doi adulti si un prichindel).

Si are "si cam de toate".

La drum intins merge 80/ora, la urcare cu a doua  :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valeriu F.

@Cristi-An: unul din membrii familiei e sub dimeniunile standard  :) deci merge in pat cu parintii, iar cel de-al treilea pat e pt ăl mare sau alt adult.

@Cristian Popa: nu am deloc intentia de a negocia sau de a zice ca rulota ta nu-si merita banii, dar e o oarecare diferenta intre preturi, care la bugetul meu conteaza (plus ca am vorbit cu vanzatorul care ar mai lasa ceva la pret). Oricum, mersi de oferta  superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel.Gabriela

Daca tot nu te deranjeaza lipsa unui wc, de ce nu cauti una pliabila?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valeriu F.

Multumesc pt. sugestii.

Totusi, una pliabila cam la acelasi pret... hmm... "Sefa contabila" deja a dat verdictul: NO WAY!

Still searching... and searching....  j;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Domnu!

Intr-un alt topic ai pus aceasi intrebare?

Uita-te rogu-te in CI a masinii si acolo vei gasi ce MMA poate remorca masina ta!

Asta ca sa nu dai de penal! ptg

Restul e can-can!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Salut , eu trag rulota de 1000kg maxim autorizata dar cu tot ce mai aiu cu mine mai mult ca sigur depasesc masa autorizata , trag cu 1.4 gpl softat pana la 83 cp si 128 Nm . Este destul de ok la drum intins  mai putin la deal , cand tre sa trag la deal sa muiat problema , trag numai cu 2 sau 3 si nu reusesc decat cu turatie mare undeva la 4000 de ture . Loganul are putere de cuplu la 3000 rpm si cp la 5500 rpm , ideea a r fii  daca poti sa softezi harta de injectie sa poti obtine cuplu la 2800rpm si 83 cp la 5000rpm . Daca nu poti sa achizitionezi  ceva diesel , loganul 1.4 este bun la ceea ce vrei sa faci doar ca mergi putin mai incet ..

Bafta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valeriu F.

@Sorin S. Mersi pt raspuns.  aw

Am Loganul asta de ceva ani si imi stiu locul ;) Stiu ca n-am BMW sau Hummer, n-am nici o problema ca nu pot merge cu 180 km/h, masina e pentru mine o unealta si un mod de a ma muta pe mine si familia mea de la punctul A la punctul B. Aici pe forum vreau doar sa capat informatii de prima mana de la oameni care chiar au o rulota dupa 1, 4 si daca se merita sau nu. Invit colegii la mai multe comment-uri  superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Te-ai conectat la un forum de rulotisti. Bineînțeles ca se merita.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Când îți vei da seama că în țara ta ești înconjurat de unele dintre cele mai frumoase locuri de pe planetă și le poți vedea cu un minim de efort, când vei deschide ochii și inima spre oamenii calzi care sunt gata oricând să îți întindă o mână deși nu te cunosc, când vei sta alături de alte suflete frumoase în jurul unui foc de tabără și vei cânta, atunci vei înțelege de ce am ales să facem rulotism.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Bal

Bine ai venit printre noi rulotistii si bine ai venit printre benzinari! Eu am un sandero de 1.6 benzina si mi-am luat, in martie, o rulota de 675 kg goala, MMA 850, cu 2 canapele care se fac pat de 1, 9x1, 9 , si culmea am wc cu golire exterioara. Am si eu 2 copii, mai mici, dar am probat patul si incapem lejer. De 1 mai plec la Navodari(o fac la ambitie) sa vad cum se simte masina la drum lung si am si niste prieteni cu care nu am mai baut de mult o bere. Asa ca.... o sa-ti povestesc dupa minivacanta asta cum e.

Am cautat mult timp o rulota care sa corespunda cerintelor mele, dar mi-am schimbat si pe parcurs cerintele pe masura ce am mai citit. Ieftina si cu de toate e greu de gasit, dar iti trebuie rabdare. Eu am dat 2000 de euro pe ea, dar era inmatriculata(am mai dat vreo 250 pentru inmatriculare), si vechiul proprietar mi-a dat tot ce avea la ea.....prelungitoare, baterie, butelie, extensii de oglinzi....Si astea costa bani si nu intra neaparat in pret. Am vazut si rulote de 1300 de euro, dar n-as fi stat in ele. Bafta la cautare!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:*

Daca cumva iti finanteaza altcineva "investitia", schimba masina, nu-i putin lucru,   iar daca nu mai cauta, insista, se mai gasesc rulote si la preturi decente!

Bunaoara vezi si pe aici, ce mai aduc si alte persoane! ptg

Rulota Abi Sunstar

Ma-ntreb , ce pret ar fi avut rulota la alti vanzatori? :)

Bafta si noroc! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Maestre Eugen incearca sa citesti prima data ce masina are colegul si cat are voie sa tracteze cu ea!Daca erai mai atent poate vedeai altfel problema.

Apoi incearca sa faci recomandari in limitele admise de lege nu dupa cugetarea proprie.

Un coleg spunea ieri ca sa vandut rulota respectiva deci nu mai pune omul sa caute aiurea.

Rulote sunt cate vrei si la orice pret depinde cat dai pe ea si cat mai investesti apoi, acela este principalul reper.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fatu Narcis

Salut! Eu am Logan de 1, 6 dar vreau sa-ti dau o idee cu wc-ul. Mi-am luat unul portabil pe care il amplasez intr-un cort-cabina de dus langa rulota. Iar pentru baie, eu nu stau decat in campinguri asa ca nu-mi trebuie in rulota. Sunt solutii pentru imbunatatirea confortului chiar aici pe forum, daca ai rabdare vei descoperi multe idei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel C.

Salut!

Am logan 1.4 cu GPL din fabrica si caut o rulota potrivita pt mine...am gasit o gramada de rulote cu doua sau trei paturi sub 3000 de euro, insa se pare ca acum cu ocazia minivacantei de 1 Mai cauta foarte multi rulote.

Am gasit rulote cu greutate proprie intre 600 si 650kg si cu MMA pana in 1000kg...dar se pare ca sunt ghinionist...

TOATE (care mi-au placut)  au fost cumparate...ultima a fost luata chiar in timp ce vorbeam cu cel care aduce, tot de un bucurestean....adica Rulota Caravelair 1999....asta e...am sa mai caut, am sa dau un anunt si la "cumparari"...poate pana in vara gasesc sa imi iau ceva  nay ;cu cel de mai sus am promisiuni certe... chiar daca omul e din Craiova si eu din Bucuresti, , , nu mor pt 200 de Km, pacat ca la noi nu prea sunt parcuri mari cu rulote SH...dar inteleg ca sunt constrangeri destul de mari si riscuri asemenea...asa ca ma inarmez cu rabdare si sper.. superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel C.

" Mai exista un tip la Ploiesti (Negoesti) care aduce rulote in stare buna (nu foarte ieftine, dar negociaza)"

Am vb cu tipul de la Negoiesti( culmea, stiu locatia pt ca fix acolo am facut armata acum...pffff aproape 30 de ani!!) o sa aduca peste o saptamana mai multe rulote.

Cat despre schimbarea "golanului" nu cred ca am sa o fac prea curand...ma mai gandesc, dar prioritatea mea acum este casa...am cumparat in Giulesti o casa darapanata si un teren de 375 de metri patrati pe care nu am inceput sa o fac din cauza birocratiei...mi-am vandut apartamentul din Crangasi anul trecut in vara pe fuga ca sa ma apuc repede dar ISC-ul e criminal...ori are ceva cu arhitactul meu ori nu stiu... tamp. Ma rog...am zis ca in jur de 2500 de euro nu o sa ma lase fara materiale sau geamuri la casa deras dar abia dupa ce fac casa si la propriu si la figurat o sa vad daca mai pot sa-mi permit sa iau o masina....ideal pt mine ar fi o Octavia 1.9D poate 4x4...dar visez frumos momentan doar la o rulota f;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valeriu F.

@Daniel Constantinescu, uite domne ce mica e lumea! Eu tot la Regimentul 7 Negoiesti am facut armata, tot cam pe atunci (sep'98-ian'90). Mersi de "comment".

Multumesc si celorlalti colegi pentru idei... Dupa indelungi cugetari si dupa consultari cu "directoarea eonomica"  biggrin am ajuns la sugestia lui @mario (si alti "heroes around here") ca ar trebui schimbat "tractorul". Cred ca in acest moment as baga inutil niste bani intr-o rulota care, dupa ce voi prinde gustul "rulotelii", se va dovedi cu siguranta prea mica si neconfortabila (si pe care eventual n-o voi putea vinde, deci bani pierduti)....

Concluzia: imi aman implinirea visurilor pana dupa ce voi (putea) schimba masina cu una cu o herghelie mai mare si, pe cale de consecinta, voi putea trage o rulota mai acatarii.

Oricum, raman in zona, sa capat informatii si impresii absolut necesare si interesante unui rulotist, chiar daca in devenire.  superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.