Florin Smolnicki

Cumpar rulota

29 postări în acest subiect de discuţie despre Cumpar rulota

Cumpar rulota

Florin Smolnicki

Ma numesc Florin Smolnicki, sunt din Suceava.

Am doi copii, doi baietii.

Doresc sa cumpar o rulota.

Imi place, de exemplu marca Dethleffs.

Doresc sa aiba (daca se poate) urmatoarele caracteristici:

lungime interioara minim 4 m;

4-5 locuri cu doua spatii de dormit, coltar(e) (cu masa);

wc fix!, sa aiba dus si apa calda cu boiler la 220 si gaz (daca e posibil);

circuit de 12 si 220 v adica sa poata fi folosita pe baterie off camping;

soba truma, trumavent pe 12 V;

instalatie la 12 V;

cupla antibalans (daca se poate);

greutatea proprie  - mma maxim! 1.150kg-1200.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mircea

Ma numesc Mircea , sunt din Suceava.

Am doi copii, doi baieti.

Doresc sa cumpar o rulota. :):):)

De aici ne diferentiem .

Doresc sa aiba (daca se poate) urmatoarele caracteristici:

Incearca :

Adria Optima 425 /1993 ; Beyerland vitesse 430s / 1996 ; Beyerland Sprinter 430 /1994 ; Dethleffs RM /1992 ; Hobby 10D /1990 . Toate sunt undeva intre 2000 si 2500 E. Zic eu, preturi acceptabile. Daca ai mai multi bani, poti licita peste anul 2000.

lungime interioara minim 4 m

4-5 locuri cu doua spatii de dormit, colțar(e) (cu masă)

wc fix!, sa aiba dus si apa calda cu boiler la 220 si gaz (daca e posibil ) cu Apa Calda e discutabil

circuit de 12 si 220 v,  adica sa poata fi folosita pe baterie off camping

soba truma, trumavent pe 12 V

instalatie la 12 V

cupla antibalans (daca se poate)

greutatea proprie  - mma maxim! 1.150kg-1200

Iti doresc mult succes si sa gasesti ceea ce doresti. nayhi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

George, Colegul Florin a pomenit de Dethleffs . Eu i-am recomandat , tinand cont de caracteristicile pe care si le doreste sa le aiba rulota, un Dethleffs RM3 / 1992 ,   4 persoane, 777kg (MMA =1050 KG), 2 paturi ( pat in fata si loc de luat masa, care se transforma in pat, in spate ) , WC fix. Nu are apa calda , dar se poate realiza instalatia. hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Mircea, unde se află acea rulotă de care pomeneai? La ce preț?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Mario, nu vreau sa te supar... Anglia, .... nu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel C.

Cumpar rulota pentru loganist; adica sa aibe greutatea proprie cat mai mica, undeva in jur de 600Kg si MMA pana in 1000, cu pat mare si un loc de luat masa separat, toaleta cu dus, acumulator propriu sau posibilitatea montarii unuia pentru independenta energetica (nu m-ar deranja deloc sa aibe si panou solar), cort inchis, antibalans, roti mari, an de fabricatie cat mai recent (peste '95) buget alocat in jur de 2500E.

Informativ- sa fie cam in genul Rulota Chateau

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel C.

Adrian, de o saptamana bat netul si crede-ma ca am vazut o gramada de rulote la care, vanzatorii au pus in descriere greutate proprie 600 si ceva( eu am dat o valoare aproximativa) adica respectiv 650 sau 675KG si MMA intre 900 si 1050kg. Daca ei au mintit in anunt sau asa au ei in acte asta inca nu am de unde sa stiu, dar sunt constient, citind ce ati scris voi pe forum ca e clar ca nu pot sa iau o rulota mai grea de 750KG "...cel mult jumatate din MMA masina proprie" iar la MMA nu ma lasa talonul si cred nici motorul si sincer nici nu vad de ce as lua una mai grea, rulota fiind mai mult un refugiu impotriva intemperiilor si un loc de dormit. Nu vreau ca ziua sa stau in rulota...Doamne feri...  ptg poate pt femeie si copila sa fie nevoie sa mai stea si ziua, dar nu si eu...cel mult sub cort...poate xll

Si apoi de aceea am postat aici sa aflu si pareri dar si oferte de la cei profi :-)

Rulota ideala am vazut-o sambata trecuta ...era o Adria cu mover la 3600 E cu greutatile declarate 700/1000kg (nu mai stiu daca era unica sau optima) cu an fabricatie '99 dar depasea bugetul propus prea mult  ])]

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Schmidtnicu

Salut

Daca nu ai cumparat deja o rulota ai aici o rulota care are cam ce ceri tu, doar ca subscriu la ce a spus Adrian nu cred sa gasesti la kg putine asa ceva.

Asta de exemplu are 1100 cu mma 1500  Vand Rulota LMC Lord 560

Pot sa iti spun ca am iesit cu ea si daca nu eram atent la nevasta cand a echipat-o, saream si de mma care e destul de mare  biggrin.

Deci succes in continuare si atentie la kg .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel C.

Nu stiu cum sunt altii, dar eu stiu ca daca nu pot sa dau un sfat bun mai bine ma abtin!

De ce nu as gasi ce vreau eu daca la o simpla cautare gasesc ceva de genul: RULOTA-USOARA-SPRITE-310

sau KNAUS-SUDWIND-395-TK

sau Rulota Hobby Classic 420

sau Rulota Burstner-1992 etc....

Problema e ca sunt "n" variatiuni cu doua locuri de dormit, dar nu corespund intru totul criteriilor mele sau sunt la distante prea mari ( Cluj, Arad, Timisoara) pentru mine.

De asta am apelat la acest topic.

Am sperat ca cineva care aduce rulote va gasi una si pentru mine asa cum o vreau eu.

Adica sa aibe masa proprie sub 700kg cu MMA pana in 1000kg cu un pat mare si un loc separat de luat masa (ca e un loc ce se poate transforma in pat de doua persoane sau de o singura persoana sau doua paturi suprapuse de o persoana chiar nu ma intereseaza), sa  aiba cabina de toaleta cu dus cu apa calda , cort mare, acumulator propriu (sau macar instalatia pt el) si sa fie fabricata dupa '95.

Ca e din Anglia sau Paraguay mie imi e perfect egal, doar ca as prefera sa nu fie mai scumpa de 2500E.

Normal ca mobilierul trebuie sa arate cat mai bine sa aibe plase de tantari sa nu fie mucegaita sau umflata, ca rotile sa fie "C"-uri, ca frigiderul trebuie sa functioneze si pe curent si pe gaz cat si altele care mie si probabil si voua, ni se par perfect normale.

Nu iau o rulota pentru o vara!!!La sfarsit de saptaman ma duc sa vad 3 rulote dar au ca ani 92 sau 93...daca arata foarte bine poate fac rabat de la an...(toate au in jur de 650 kg si MMA pana in 1000), iar una nu are dus dar in poze arata perfect...ma gandesc ca un dus se poate face daca caut pe la dezmembrari, gasesc cadita iar silicon si alte materiale izolante se gasesc la orice Brico sau dedeman...trapa sau geam sa fie la baie ca restul se rezolva cu un pic de munca si talent :P

La o adica, pot sa iau si una mai grea nitel sa zicem la 750-780 kg si nu ma duc la munte momentan...ma duc la mare si la pescuit si cand o sa-mi iau si masina mai mare placerea o sa fie tot de partea mea  )|/

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Salut Daniel,

  Si eu caut sa cumpar o rulota si m-am uitat o vreme si la cele cu loc de luat masa care loc, desigur, creste mult confortul si mareste spatiul de dormit. Problema e ca aceasta facilitate are drept consecinta cresterea lungimii rulotei si implicit a greutatii, sau reducerea confortului la grupul sanitar (wc mobil, lavoar peste wc, lipsa cadita dus, etc).  ptg

  In situatia mea, doua locuri de dormit sunt ceea ce imi trebuie (eu si sotia), iar locul de luat masa se rezolva prin revenirea, dimineata, la coltar. In schimb, eu pun mare pret pe zona sanitara (wc fix cu golire ext, lavoarul sa nu fie peste wc, ci amplasat alaturi, cadita de dus).

  Un alt element, pe care il consider foarte important este ca rulota  sa aiba sistem de incalzire Trumavent/gaz , adica aerul cald sa fie dirijat prin ventilatie in zona de dormit, asta pentru o incalzire uniforma a spatiului din rulota (lipsa ventilatiei face ca aerul cald sa se ridice la tavanul rulotei si jos, la picioare, sa simtim rece ).

    Evident, consider important ca rulota sa aiba baterie proprie, instalatie electrica la 12v si panou solar voltaic pentru incarcarea bateriei. Daca nu are prin dotare, nu este nici o problema, rezolv eu.

    Si ultimul lucru, care de fapt este cel mai important, este ca rulota sa nu aiba zone care sa permita  infiltratile  de apa. Consecinta imediata este deteriorarea structurii rulotei si aparitia mucegaiului de care este foarte greu de scapat. Daca nu ai nas fin mirositor de mucegai si ochi ager pentru a vedea scursurile de apa de pe pereti , apeleaza la un prieten cunoscator. :)

  Celelalte dotari sunt standard si ar trebui sa le aiba toate rulotele care se pretind serioase ( cupla antibalans, roata rezerva, manivela, butelie, amortizor protap, frigider/gaz, 12v, 220v , aragaz, trape, plase tantari la geamuri si jaluzele antitermice, pompe apa, etc).

  Iti doresc mult succes in gasirea rulotei care sa te satisfaca. nay  hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

George, ma bucur sa citesc ca imi dai dreptate. Asta imi confirma ca am o logica buna. Singura motivatie serioasa  pentru loc de luat masa este necesitatea asigurarii spatiului de dormit pentru a patra persoana. Ar mai fi apa calda, dar in urma discutiilor cu mai multi rulotisti la intalnirea de la Tantava, m-au convins ca  investitia in boiler  este un lux care nu se justifica. Sa nu fiu inteles gresit: nu am spus ca apa calda nu e necesara, ba din contra e strict necesara, dar produsa altfel (Traiasca Maria Sa Soarele !). Cap sa ai, ca mintea iti vine!  nay  hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Stoica

Draga Daniel, este o diferenta asa de mare intre ce vezi scris pe net si ce gasesti la fata locului .........

Toate exemplele date de tine nu indeplinesc nici pe departe pretentiile tale pe care le-ai enumerat ceva mai sus.

Daca gasesti o rulota sa indeplineasca toate conditiile tale mai usoara de 850kg masa proprie, eu o mananc dimineata la micul dejun.

Rulota din anul 94-95 cu apa calda pe gaz nu gasesti decat Anglia.

O rulota de Anglia pentru 2 persoane (mica - 400cm la interior) care are apa calda , baie cu dus , frigider mic , aragaz, baterie , redresor , butelie mica si bazin de apa (aquarol) are masa proprie 750kg.

Pleaca de la aceste idei cand  iti faci socotelile.

Cat despre ideea ca nu are importanta anul , bine sa arate, nu prea sunt de acord.Asta merge daca vrei s-o ti o eternitate.

Daca vrei la un moment dat s-o vinzi, atunci ai sa te lovesti de an.

Si de vandut, o sa o vinzi pentru ca rulotele se degradeaza pe masura ce le folosesti si trec anii peste ele.

Noi nu le folosim ca europenii: numai pe asfalt , in campinguri , protejate de soare.

Soarele distruge tot ce inseamna silicoane si masticuri, usuca tot ce inseamna lemn in structura de rezistenta si incep sa iasa holdsuruburile de prindere a dulapurilor, peretii incep sa flambeze la iesirile noastre off camping.

Intr-un cuvant, anul conteaza si la un moment dat te plictisesti sa bagi in ea si o dai sa iei alta mai noua si mai buna.

Daca v-am plictisit, scuzati-ma.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel C.

"Never say never"  ptg

pt asta din atasament ma zbat acum  j;

din tot ce am dorit nu are apa calda. ATAT

post-1044-14355622254676_thumb.jpg

post-1044-14355622254676_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Naghi

Daniel C, ne poti arata si o fotografie din exterior a rulotei ?

asa ca sa ne facem o idee de dimensiunile ei.  biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

...................................................................................

  wow

654/1000 kg  j;

Deci "niciodata sa nu zici niciodata", se mai intampla si inversul!

Ei n-are apa calda, implicit boiler...

La fel spuneam si eu dar "niniel" la fel imi spunea referitor la rulota lui de greutate, unde mai pui ca are si boiler, apa calda etc...deci cu mma sub 1000 kg.

Dar cu o asa diferenta intre "mase", chiar mai rar!

Si a mea are 650 kg (zic a avut  :)) cu 830 mma dar nu cu 1000.

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel C.

arata cam asa

post-1044-14355622260795_thumb.jpg

post-1044-14355622262355_thumb.jpg

post-1044-14355622263361_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel C.

Adrian mi se pare mie sau esti malitios!!?? Nu cred ca voi fi singurul rulotist cu Logan 1.4 (am vazut destui pe la Valea Doftanei, campingul de la Paltinul) dar sa sti ca am luat in calcul si sfatul tau in ceea ce priveste tractorul si am gasit o Octavia II Break 1.9tdi la 3200 de coco, sper sa merg sa o vad saptamana viitoare sau peste doua, propietarul nefiid in tara. Desi nu prea voiam sa mai bag mana in sac pt ca nu stiu la cat o sa ma duca casa. Iar ca sa explic de ce vreau si al 3-lea loc e simplu: fica mea are acum 4 ani si inca doarme cu noi dar pe la 7 ani o sa vrea patul ei mai mult ca sigur si asa rezolv, fara sa fiu nevoit sa dorm eu in cort  deras. Poate ajung la un numitor comun cu propietarul ruletei cat mai repede si o sa accepte oferta mea si poate o sa am timp sa fac si o tura scurta de proba

post-1044-14355622265764_thumb.jpg

post-1044-14355622267934_thumb.jpg

post-1044-14355622269798_thumb.jpg

post-1044-14355622272001_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel C.

Adrian, la modul pozitiv vorbind, tot respectul pentru experienta ta automobilistica, dar nu-mi jigni mie inteligenta prin "leme", de genul": "....niciodata, dar nici o data"care iata nu stau in picioare, da? Rulota asta are peste 300 de Kg diferenta, asa ca daca ai caracter spui  simplu "am gresit dau o bere" Pe de alta parte mai ai putin si ma pui sa-mi iau o rulota Predom de 425kg din acea cu care veneau prietenii polonezi in anii '80 si le trageau cu PolskyFiat, esti un pic mai in varsta ca mine si cred ca-ti amintesti de ei de pe litoral, sau un Hummer! Nu cred ca Loganul e atat de slab incat sa nu traga in conditii optime  la o viteza de aprox. 80km/ora o rulota de vreo 750-800kg, prin extrapolare, macar pentru faptul ca tata tragea cu un TRABANT Kombi o remorca incarcata cu aproximativ 500kg pana pe langa Tulcea( numai barca gonflabila care pe vremea acea se inmatricula si motorul aveau cam 150cu tot cu podina din tego). Totusi Loganul nu e o Skoda120 sau Moskwici cu care se trageau rulote de peste 700kg. Bun, inteleg ca pot aparea neajunsuri sau disconfort, nu dau drumul la AC, nu merg pe GPL cand tractez( macar in panta daca in rest e acceptabil), incerc sa fac ca si un alt coleg de pe forum sa-i maresc puterea prin modificare in calculator...adica chesti care nu-mi scot brusc din buzunar 3000 de euro(minim)ci soar cateva sute de lei, pana voi fi SIGUR ca pot sa-mi permit sa iau ceva mai puternic . Eu imi stabilesc target-uri si apoi le transform in Task-uri in functie de bugetul si prioritatile mele. Prima Prioritate e sa-mi fac o casa( rulota e buna ca sa am unde sa stau sa supraveghez echipa) si doi: sa merg la mare pe plaja Corbu acolo unde exista o panta decenta si daca trage Golanu chiar si la pescuit de cateva ori( anul trecut datorita febrei achizitionarii unui teren sau case am fost o singura data...LAME) ca sa nu mai zic de cele peste 5(cinci) rulote pe care le-am vazut anul trecut pe plaja si din care una pe care am si vizitat-o, trase cu logan 1.4(deci nu din povesti sau auzitelea)

Sunt constrans de buget sa iau mai intai carul si apoi boii, asta este! Probabil ca si tu Adrian ai avut experiente similare si de aceea ai "trecut" prin 4 autoturisme si doua rulote...dar tu vad ca ai un rol de "moderator global" si cred ca ar trebui sa incurajezi noii veniti in ale rulotismului, domeniu in care eu sunt chiar neofit si nu ma ajuta aproape deloc studiile superioare decat prin prisma experientei si a know-how-lui de a cauta si intelege ceea ce vreau, dar nu neg puterea internetului, pt ca datorita lui am gasit acest forum de la care am invatat ce si cum, apoi am trecut la informare sa vad daca exista o rulota usoara care sa corespunda dezideratelor mele, si care sa fie buna si dupa ce voi avea un motor mai puternic . Eu cred ca am gasit, mai ramane sa o si achizitionez! Festina lente prietene...si departe vei ajunge  superok.

Adrian eu nu te-am sfidat asa ca nu fi nici tu cinic! Putem sa facem schimb de idei daca vrei si sa fim prieteni sau putem sa ne ignoram, oricum nu am avut intentia sa te fac "pelican", ci doar ca ai gresit. Poti sa accepti ca ai gresit?

Cer scuze pt topicul prea lung si multumesc celor care mi-au dat sfaturi bune pe care le apreciez, inclusiv de la Adrian(am ce am cu tine)care mi-a sugerat cele mai bune optiuni prin prisma experientei lui, cu doua exceptii( bineinteles ca te tachinez)!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Adrian  nay Daniel . Rabinul zice asa : "si tu ai dreptate si tu ai dreptate" . Nu este deloc constructiv sa ne contram din orgoliu si sa ne etalam cunostintele profesionale si experienta de viata . Fiecare isi spune parerea si cu asta basta. Noi, ceilalti, care citim acest subiect, dorim sa invatam ceva si nu sa participam la o disputa fara sfarsit.

Eu personal le dau dreptate celor care afirma ca o rulota cu doua paturi (4-5 persoane) e si mai lunga si mai grea. Dar, e posibil sa fie mai usoara prin renuntare la unele facilitati oferite de grupul sanitar .

Daniel, tu fa cum te indeamna capul tau si daca vei avea dreptate, te asteptam la iesiri in natura sa ne demonstrezi practic teoria pe care o sustii cu atata tarie.

Si eu doresc sa cumpar rulota. Ascult parerile celor cu experienta, bag la cap si voi face asa cum voi crede de cuviinta. Sa auzim numai de bine. hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Adrian  nay Daniel . Rabinul zice asa : "si tu ai dreptate si tu ai dreptate" . Nu este deloc constructiv sa ne contram din orgoliu si sa ne etalam cunostintele profesionale si experienta de viata . Fiecare isi spune parerea si cu asta basta. Noi, ceilalti, care citim acest subiect, dorim sa invatam ceva si nu sa participam la o disputa fara sfarsit.

Sa auzim numai de bine. hi

.....................................................................

hi

Mircea, ai un " + " de la mine la punctele FR pentru medierea "discutiei/conflictului", dar si un " + " lui Daniel pentru tenacitatea cu care-si "apara interesul"!

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Stoica

Daniel , nu vreau sa tin cu nimeni, dar tu esti cel care a cerut pareri, dupa care ai contrazis parerile oferite.

Atunci de ce le-ai mai cerut?

Asculta baga la cap si fa cum crezi ca e mai bine pentru tine.

Ai enumerat niste criterii, ai cerut pareri, ti s-au dat, dupa care ai venit cu niste rulote care nu prea indeplineau criteriile proprii si ai contrazis pe toata lumea.

Am citit toate postarile si cred ca nimeni nu ti-a dat vreun sfat gresit.Toti ti-au vorbit din propria lor experienta.

Daca ai sa-ti iei rulota cu toate cele ce le-ai pus in doleantele tale, intr-adevar n-ai sa gasesti rulota sub 780-830 kg.

Citeste, baga la cap, zi in gandul tau ca noi suntem prosti, fa cum te taie capul si pe urma vezi daca ai avut tu dreptate, sau noi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel C.

Draga Cristian, tocmai pt ca am apreciat sfaturile tale/voastre am facut rabat de la apa calda in favoarea greutatii reduse, apa pe care am sa o rezolv cu un instant la 220gen Boiler electric Ferroli Cubo sau bateria instant de la Delimano si cu generator (e unul la Brico de 2, 5KW, la vreo 650 ron si 30 de Kg, dar nu stiu cat de bun e!), plus bidon cu apa incalzit la soare si cu o pompa cu dus la 12V de genul asta:  Dus mobil Aquafresh Blue 12V.

Dar in ciuda unor opinii contrare, am gasit, asa cum am postat mai sus, o rulota de 650kg....nu am vrut din start una mare (nici nu o sa am loc pt una de peste 6 metri in curte).

Exemplele la care faci referire au fost gasite in aproximativ 1 minut pt a demonsta ca EXISTA si rulote usoare cu loc de luat masa.

Eu am postat in rubrica "cumparare" ce am nevoie si apare un comentariu cu un link la o rulota de o tona...pai sa nu vad rosu??? Eu cer spre cumparare o rulota de 600 si colegul imi da link spre una de o tona masa proprie....ma lasi!

Cat despre sfaturi nu zic ca nu sunt binevenite, dar arata-mi tu UNDE am cerut eu sfaturi in topicul asta si-ti manac EU tie rulota.

Singurul caruia i-am cerut sfaturi a fost Adrian si a fost pe privat.

Asa ca eu zic sa mai citesti o data ce s-a scris si apoi dialogam constructiv.Auuuu, asta suna prea a la Iliescu...brrr deras

Maine merg sa vad doua-trei rulote (Sterckeman 618kg si Sunroller 650kg), iar duminica ma duc spre Dunare sa o vad pe cea frumoasa si desteapta si devreme acasa (bine zis de catre Adrian, chiar asa o vad acum de la distanta), cea din pozele de mai sus.

O temere am, acum am revazut mesajul vanzatorului si scrie ca are HUSA de rulota, dar nu scrie nimic de cort. Pffff oricum pretul e super, si pana la 2500 E am loc si pentru cort SH si apa calda si panou solar si butelie mare, dar nu si de un acumulator mai bunicel tamp

Bafta la pasari si la mai mare! xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel C.

Gata! Rulota postata de mine mai sus cu poze se afla in curtea mea, pret 8000 RON. Am adus-o de la Calarasi(unde statea de doi ani), am mers cu 80 la ora dar am ajuns (cu greu)si la suta. E foarte OK asa goala, o sa vad cum e mai plina la prima "iesiala".

Marti ma duc la RAR )|/

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Naghi

Sa o stăpâneÈ™ti sănătos si sa va bucurati de ea.  biggrin

Vad ca este Dethleffs ca si a mea si altor colegi de aici, ce model este a ta ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.