Eugen David

Ghid/model de umbrar

10 postări în acest subiect de discuţie despre Ghid/model de umbrar

Ghid/model de umbrar

Eugen David

isor

Cum vara ne "bate la usa" cu caldura ei, avem nevoie de umbrar pentru geamul din fata rulotei (modelele europene cu geam in fata).
Eu am asa ceva, mai "multe"modele si vreau sa informez si alti doritori pentru a "avea idee" cum sa-si poata face asta in regim "home made"!
Inca eu mai doresc a mai confectiona unul, datorita faptului ca am achizitionat materialul necasar (fac referire aici la material)!
Imagini cu scheletul metalic:

dE6sw33.jpg

Asta este ceva mai mic, eu i-l folosesc in spatele rulotei, dar neintins , doar peste geam, deoarece am montat suportul de biciclete, inclusiv bicicletele!
Si arata cam asa"faceti diferenta fata-spate"!

Am pus poza pentru exemplificare, nu este montat deoarece rulota este pregatita de drum!

yNfxClR.jpg

Aici a fost un "umbrar" mai mare!
Dar si aici, scuze sunt poze detinute, nu dedicate acestui anunt!


:*  , nu am pus dimensiuni dar le pot "furniza doritorilor"!
nay  superok

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

isor

Uite aici si dimensiunile, dar si "produsul nou", pentru doritori! vazz

Marchize pentru fereastra

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

isor

Si cum nu stiam cum sa montez dar si cum sa-mi fac terasa in prelungirea cortului am gasit un model, asa ca-l postez aici! Tot are legatura oarecum cu subiectul meu!  |})

:-)

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:*

ptg Eu n-o sa-i pun scai la terasa ci niste slituri/dubluri prin care trec barele aferente, dar posibil si ceva "snururi" facute din materialul de terasa, cusute de margina din loc in loc pe circunferinta terasei, ce pot fi stranse dupa nevoie!

:-)

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

isor

Ca idee si inspiratie merge si de aici! vazz

Nu am eu bete de fibra cu intinderi ca ale lor, dar sper sa iasa bine! superok

:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

M-am uitat cu admiratie la filmuletul de mai sus. Sa fi avut eu, prin anii "80 , asa un cort si asa o terasa, nu cred ca as fi visat, atunci, sa-mi doresc si o rulota. Alte vremuri! . Mai mult, acest spatiu urias, trebuie mobilat cu sezlonguri, mese, televizor, aparat de radio, statie si boxe uriase pentru discoteca, bucatarie exterioara, biciclete, barca gonflabila, etc.Cat mai poate cara biata rulota? askc   hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Noul "umbrar de geam" la rulota mea!

 

znDuXUz.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Deindata ce am reusit sa gasesc si sa cumpar teava din aluminiu, am finalizat si parasolarul din fata. Din pacate, pozitia manerelor si forma panoului fata ale rulotei nu m-au avantajat deloc la fixarea betelor de sprijin. Totusi, am reusit sa realizez o constructie cu suprafata mare (in acord cu dimensiunile apreciabile ale  geamului fata) dar cu greutate si volum pt. depozitare reduse. Imbinarile le-am realizat din 2 T-uri, 2 coturi si 1 mufa din cupru (diametru 18mm). Culoarea materialului, desi nu-mi displace fiindca este in paleta interiorului, este ceea ce am gasit (am considerat ca este mai importanta calitatea). Totul a costat pana in 50 lei. Material mi-a mai ramas sa repar 2 scaune si un taburet model "pescar".

20170405_181512.jpg

20170405_181459.jpg

20170405_181445.jpg

  • Upvote 7

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Eu am mai realizat 2 seturi, de fapt prezentate la vânzări, unul sa si vandut!

Eu am optat pentru un material specific terase/tende/marchize...

Confectia metalica; ceva bețe rămase de pe la corturi mai vechi pe care le-am adaptat/modificat! :OK:

20170305_133112.jpg

20170305_140044.jpg

20170305_162112.jpg

20170305_140111.jpg

20170305_162213.jpg

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Apropo, eu am ales sa "copii oarecum" modelul original pentru scheletul metalic la geamul din fata, ce se vede-n primele poze! 

Este in balamale la colturi si cu posibilitate de a regla înălțimea umbrarului, chiar se poate ridica si peste geamul rulotei deschis si rabatat maxim!

Dar fiecare cum vrea, cum doreste, cum "se da locul"!

"Gusturile nu se discuta"!

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Florin Zob
      de Florin Zob
      Vreau sa imi cumpar un umbrar, marchiza, veranda... sau cum ii zice
      Ca in imagine vreau sa fie.
      1. Are cineva de vanzare?
      2. Am gasit ceva la Motorhome si vreau sa stiu daca aveti si voi asa ceva, daca face umbra bine, adica daca este opac cat de cat, sunt rau de soare si vreau sa stiu daca oppreste bine soarele sau nu.
       
      https://www.amazon.co.uk/Reimo-Tent-Technology-90022-Canopy/dp/B00AA6HBIS
       
      Multumesc.

    • Emil F
      de Emil F
      Am gasit un link cu modele de rulote Hobby si multe altele vechi aici.
    • Silviu Pascu
      de Silviu Pascu
      Vand terasa cu pereti laterali Isabella impecabila, fara rupturi/fermoare perfecte/materiale imbatranite/petice , bete din fibra, fusta cort, cuie , saculeti pt depozitare. Poza nu este reala, pot trimite poze reale la cerere. Lungimea masurata din pamant in pamant este de 10 ml + aripiorele. Culoarea este tavan gri, laterale gri cu albastru.Se potriveste cu masura 1000-1025cm. Pret 1000 lei

    • Vali Dlg
      de Vali Dlg
      Ce credeti despre acest tip mover
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.