.Vizitator..

Care este cea mai gustoasa mancare ?

19 postări în acest subiect de discuţie despre Care este cea mai gustoasa mancare ?

Care este cea mai gustoasa mancare ?

.Vizitator..

Gurmand fiind, dar si in criza de imaginatie, va provoc sa spuneti care considerati ca este cea mai gustoasa mancare  ptg

Pentru mine, de exemplu, pe locul 1 este caracatita la gratar, iar pe locul 2 carnatii afumati  superok

Astept ideile voastre ... ca sa le pun si in practica, de-oi putea  :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator

Carnații proaspeți, putini mai picanți, la grătar.Aceste obiecte servite cu mustar picant si mujdei de usturoi .Merg cu bere la halba .

Off toping

In weekendul trecut am facut o vizita la 41 de rulote si am asezonat carnații , ingurgitati la rulota mea, cu toate națiile de vin.Paradoxal, nu sunt special, n-am avut nimic a doua zi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Cred ca o saramura de crap poate concura cu succes preferintele voastre!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Borsul pescaresc gatit pe malul apei din recolta proaspata...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

N-am mâncat in viata mea limba cu măsline.  ])] Ar trebui detaliat puÈ›in mai mult acest subiect.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Salutari!

Hai ca aici m-a bag si eu, la acest subiect.

Ce spune-È›i de cârnăciori afumati făcuÈ›i rulou in muschiulet de porc?  superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Ideea de mai sus cu mușchiulețul este pentru natura.

Pentru acasă pui Andaluzia. Aici este putin mai complicat.

Intr-o jumătate de ardei gras se pun ciuperci, ceapa, bacon.(tăiate mărunt si trase la tigaie).

Pieptul de pui "bătut" niÈ›eluÈ™ condimentat cu sare si piper, tras si el la tigaie (nu mult). Apoi se aseaza ardeiul cu aceea compoziÈ›ie si cu putin parmezan, pe bucata de piept. Se da la cuptor până parmezanul se rumeneÈ™te. Se scoate se "înÈ›epeneÈ™te" totul cu un bat din acela de frigărui , pe care se pune o felie de portocala si vreo doua măslinuÈ›e . Si un vin alb, demisec.  xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Saru-mana, așteptam linkul.De 1 Mai o pun pe Cristina sa facă limba cu măsline la ceaun.Cred ca merge asezonata cu un roze de Murfatlar, demisec.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Razvan, pot fi de acord daca imi vinzi un pont prin aplicarea caruia rulada (sau mai curand invelisul de carne) sa nu fie fada.

Salut!

MuÈ™chiuleÈ›ul de porc trebuie tăiat pe jumătate, apoi bătut bine pana se subÈ›iaza. Sare, piper, înveleÈ™ti cârnatul , "asiguri" cu niÈ™te scobitori, si poÈ›i foarte bine sa prăjeÈ™ti la disc. Dar atenÈ›ie  vazz nu mult, deoarece va devenii fadă carnea. superok Asta merge cu un vin roÈ™u  xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Cristina , a mea, face produsul finit si Cristina , a ta , ne da linkul cu reteta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

wow wow

Ce de bunatati?

Dar pana la urma cred cea mai buna mancare este aceiia care ti-o permiti, si o mai si sti pregatii!

Ca si rulota; cea mai buna si faina este cea pe care ti-o permiti!

aw aw aw

Este un banc; un proaspat ginere in noua locuinta nu era bun niciodata laptele, ei bine intr-una din zile soacra sau sotia cine a fiert laptele, nu a spalat suficient de bine cratita si laptele s-a afumat. Ei bine la masa ginerele nostru a spus: "asta e laptele ce-mi place". Morala, mama-sa nu spala bine vasele, laptele se afuma, si el asa era invatat!

Asa si noi poate, cum suntem invatati!

                                                  xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:*

George

Daca cumva drumurile tale sau ale vreunui alt coleg se indreapta si inspre meleagurile noastre hunedorene, cu mare drag as vrea sa impartasim dupa aceea parerile.

Am mai spus si o repet, va astept cu mare drag sa-mi treceti pragul.

Sper ca nu vom regreta.

Dar sotia este "mare mestera" in arta culinara, eu asa un gratar sau ceva de genul!

Nu "se baga " niciodata peste mine la gratarul din foisor!

Deci sunteti bineveniti!

VA ASTEPT! xll

post-219-14355621874251_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

isor

Tocmai, ca sunt martori, cu atat mai bine!

Cu drag va astept!

Sa dea Domnul sa si veniti!

N-o fi un "capat de tara"!

Noi ardelenii am invatat sa gatim sub domonatia "austro ungara".

Nu este meritul nostru!

De cand cu migratia , dupa locuri de munca, pe vremea raposatului, a fost transmis aceasta arta tuturor!

Fara "falsa modestie" spun , am fost in casa la cineva la "Osica" si la "Cetate", pe langa Caracal, la persoane ce lucrau in Calan la Combinat!

Ei bine, daca nu erai acolo cand se punea masa, nu mai aveai ce manca, acolo se punea totul pe masa in stare destul de "barbara", nu tu supa, nu tu un piure, nu pilaf ceva, nimic, nimc.

Ei bine la noi este alta treaba, dar nu despre asta vorbim!

nay

Ei acum a aparut internetul si nu numai, si toti suntem buni!

                                                                      aw aw aw

Ei vezi peste noi ardelenii il apreciem doar la gratar nu si in ciorba! ptg

Poate nu stim ce pierdem? askc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Sa traiti bine, si mult! biggrin

Printre preferatele mele, care as putea sa le mananc la orice masa, sunt:

- salata de vinete

- micii

- clatitele

Dar pe langa acestea, imi place foarte mult fasolea facuta la foc de lemne cu afumatura si ceapa "zdrobita" (3-4 cepe mari, decojite, taiate in bucati mari, puse intr-un prosop cu putina sare, zdrobite bine de tot, iar cand sunt puse in castron se adauga ulei si putin otet)... iami, iami

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

......si lista continua :

- ciorba de burta , cu samtana , mujdei si NEAPARAT ardei iute

- gordon bleu cu cartofi prajiti ( la combinatia asta salata deja nu mai conteaza, dar as prefera de sfecla rosie cu hrean )

- hamsii sau stavrizi prajiti cu mujdei de usturoi si mamaliguta, sau fara (  biggrin iooooiiii , deja balesc)

- aripioare de pui cu diverse mirodenii , si neaparat sos de smantana cu usturoi

- orice fel de mancare turceasca ( sis kebab , adana kebab , midie dolma )

- aproape orice fel de mancare chinezeasca ( furnici in copac , orez sechuan , plite incinse, urechi de lemn , bambus , fructe caramel)

- crema de zahar ars , clatite cu diverse dulceturi dar si cu mix de branza , marar si usturoi , salata de fructe cu de toate si mai ales cu visine din visinata

De bauturi cand vorbim ? ca am si acolo o lista de numa-numa .........

:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator..

Fratilor bucuresteni, buni sau mai mult vitregi, fiti antena:

Conform gustului meu, am gasit cei mai buni mici din Bucuresti din ultimii 30 de ani, mai buni decat la Sandu Cocosatu sau la ala de la 1 Mai.

Din pacate, mitocanul e tot mitocan: cum i-a crescut deverul, a inceput sa puna apa peste masura in toate carnurile, care altminteri inca mai sunt bune rau de tot. Oricum, odata cu scaderea TVA-ului,  el a crescut preturile proportional cu adaosul de apa.  Dar tot sunt bune toata halea la nemernic ! De, nene, roman, basca mitic sau bucurestean sau mitocan cum ii mai spun unii !

Care va's'zica, pe Giulesti, la statia de tramvai numita de demult Piata Giulesti (dar nu mai e piata demuuuuult acolo), e o carmangerie pe colt care vinde inca cei mai buni mici din Bucuresti.  Sunt micii "speciali", 16.5 RON/kg, dar face...

 

Modificat de George '70
asa vreau

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator..

Deci,

1. Cummate, nu uita ca vin la Timi; iese ceva cu ceapa aia zdrobita in prosop la fasolea pe lemne sau nu ?  Pe cuvant ca miercuri sau joi ii dau in ma-sa si vin sa-ti arat cum sa aprinzi focul la fasolea aia...

2. Mai devrema m-am apucat de un biet piept de curcan, despre care un prieten mi-a urat sa nustiuce (nu intru in detalii).  E vorba de un piept dietetic cu ulei de masline, usturoi si mai ales rozmarin proaspat, precum veti vedea in poze inainte si dupe :)

Ceea ce ii-am urat in gand amicului, fuse sa-i mananc jumate dintre bibilici (cica sunt dietetice) si sa-i ciocnesc oole de Pasti. Poate chiar intre ele :).

20151015_184353_mic.jpg

IMG-20151015-WA0011_mic.jpg

Modificat de George '70

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.