Romulus Daniel

Rulota mea are lonjeroanele fisurate in partea dintre ax si cupla

15 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota mea are lonjeroanele fisurate in partea dintre ax si cupla

Rulota mea are lonjeroanele fisurate in partea dintre ax si cupla

Romulus Daniel

Va salut domnilor,
Astazi cu ocazia identificarii de la RAR am vazut ca fiecare lonjeron (stanga si dreapta) a fost sudat/ intarit, prezinta deformari, are cate o fisura (de bucata).

Sunt destul de suparat si nu stiu daca se mai poate face ceva ...
Si-a sudat/intarit cineva lonjeroanele ?... A mai trecut de ITP cu reparatiile facute asa? ..
Care ar fi cauzele unor asemenea deformari ...

Se pare ca am si un amortizor defect (rulota pare ca sta intr-o parte) ...

Ajutor !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator

Vezi ca a scris Adrian despre reparații sașiu.Da o căutare pe forum , sașiu, .

Mai era cineva pe forum care a spus ca repara sasiuri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Mai este un topic deschis, "Axa rulote-Fara frana sau cu frana" foarte interesant.Scuze scriu de pe tableta, copiam adresa aici.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Romulus Daniel

Multumesc pentru pareri si sugestii,

1. In privinta fisurilor din sasiu: I-am trimis poze cu fisurile din sasiu fostului proprietar (patron de service si reprezentanta Dacia Renault) iar acesta (mirat ca s-a putut intampla asa ceva) s-a angajat sa repare sasiul cu sudura in argon pe cheltuiala lui (cu conditia sa duc rulota la Targoviste)!

2. In privinta suspensiei de la rulota: Ieri am constatat (vazut, pozat) ca rulota mea este dotata, cum spunea un coleg de forum, cu toroane uzate (iesite binisor din ax spre roata)... De atunci caut unde se pot monta repara asemenea stricaciuni in Bucuresti sau mai aproape de Bucuresti. Am vazut in postarile colegilor de forum ca ar exista un coleg, Cristi A,   din Oradea care ar face asemenea reparatii ... totusi este cam departe.

3. Pentru a reparat cada fisurata bine: am comandat pe okazii acum 3 zile kit de reparat fibra de sticla (50 lei =1 litru solutie, 2mp fibra de sticla, 20ml intaritor). Pana acum tipul din Bucuresti (cu predare personala in Sectorul 6 de unde sunt eu) nu a raspuns comenzii, nu are numar de  telefon, stiti cumva alta sursa de asemenea kit de reparatii?

4. Este cineva priceput in Bucuresti care sa poata vedea rulota si sa spuna (eventual sa repare) daca mai am si alte stricaciuni la ea?! Banuiesc deocamdata, din cauza smuciturilor din cupla la plecarea de pe loc si alte defectiuni (pastile cupla sau mai grav poate amortizor cupla) ... si altele...

Vorba colegului senior Adrian V, cam nasol pentru mine deocamdata ... dar sunt sigur ca se va face bine cat de curand si rulota mea cu asemenea prieteni!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Salut , eu unul zic sa nu te prostesti cu suduri dastea la coltul strazii , acela este un sasiu galvanizat si daca nu stie cum sa faca sudura risti sa cumperi un sasiu nou . Mai bine interseazate prin alta parte cum si ce ..

Daca vrei pot venii eu sa vad despre ce este vorba la rulota , si poate te pot ajuta sa face . Vedem ce este acolo si facem reparatia ca  mai fac si eu dastea ...

Spor

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Stoica

Cei de la Knott schimba si toroane.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nelu_tm

Salutare!

Cand mi-am luat rulota am constatat si eu la RAR ca are fisuri si fusese sudata.

Dar fisura era doar un efect....al unei probleme de sasiu. Am calat rulota si apasand pe protap am observat ca axul coboara chiar daca rulota e fixa prin torsionarea traverselor care compun sasiul. Probabil de la decalirea profilului.

Problema am rezolvat-o prin atasarea unei componente galvanizate intre cele doua profile ce formeaza sasiul, prin suruburi...acum e ok..rigida si nu mai am probleme cu sasiul. Sudura s-ar putea sa nu  reziste decat pana la o vreme.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Romulus Daniel

Multumesc domnilor,

Am trimis celor de la Knott un mesaj cu poze pentru o oferta de pret (piese, manopera pt. reparat fisuri/ suspensie/ amortizor). 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Romulus Daniel

M-am uitat prin forum după alte oferte, poate nu prea mult... dacă știi pe cineva da-mi de stire ... nu am bani de aruncat pe fereastră sau pe la firme ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Multumesc domnilor,

Am trimis celor de la Knott un mesaj cu poze pentru o oferta de pret (piese, manopera pt. reparat fisuri/ suspensie/ amortizor).

...

Ar fi fost mult mai bine daca puneai si aici pozele la care faceai referire!

Altfel ne dadeam seama unde sunt fisurile.

Cum spunea si colegul "nelu-tm", dublarea zonei afectata cu acele eclise/componente galvanizate, chiar profil "U" ce se incastreaza perfect peste profilul lonjeronului, sau chiar in interiorul lui prins cu suruburi.

App, ai obtinut ITP-ul? Ca nu zici nimic!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Incearca la colegul cristi A din Oradea.

Il poti gasi aici in sectiunea Prezentare membru

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Romulus Daniel

Am facut identificarea, am trecut-o pe numele meu la administrația financiară, am luat nr. de București ... Poze am încercat să ridic dar sunt cam mari și am erori ... mai încerc ...

Pe Cristi A l-am remarcat pe forum dar pare cam departe acum când nu am alte oferte de refuzat, mai aproape! Să evaluam mai multe posibilități și o să mă decid. Nu este bine să mă grabesc. Pozele au peste 4, 3 Mb fiecare și nu le pot posta.

O să găsesc o modalitate de postare ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Daca "rasfoiesti" forumul, vei descoperii un tutorial de postare imagini, care probabil ti-a scapat.

Tutorialul este Cum se posteaza imagini pe forum

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Romulus Daniel

Bună seara domnilor,

Am fost impresionat, plăcut surprins, intimidat oarecum de faptul că Adrian V. astăzi a venit să-mi vadă starea rulotei și pentru a mă sfătui în legătură cu ce este de făcut/ reparat/ aranjat la ea. Un senior de pe forum a întins o mână de ajutor unui novice la nevoie. Pentru a califica gestul și faptele lui nu mai este nevoie de cuvinte ... Mulțumesc Adrian! Mă simt dator ... sper să mă revanșez cât mai curând. Cuvintele tale m-au mai liniștit. O voce tânără, un spirit dinamic, un tip priceput ... Un forum are nevoie și de altceva dincolo de cuvinte și de limitele lor. Are nevoie de prezențe altruiste ca a lui Adrian!

Mă opresc aici, convins că nu l-am lăudat pe cât merită!

Vă doresc ce-mi doresc mie!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:*

Se pare ca ducem lipsa de "oameni adevarati"!

Cinste pentru ei!

                                        xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.