Drinovan Ovidiu

Receiver satelit+antena la 12V

74 postări în acest subiect de discuţie despre Receiver satelit+antena la 12V

Receiver satelit+antena la 12V

Drinovan Ovidiu

  Ma intereseaza, daca exista pe piata un sistem de satelit care poate sa fie alimentat la 12v
si sa prinda in principal programele  romanesti!
Sau la receivere ce sunt la operatori tv prin satelit, de pe piata, sa se poata modifice alimentarea la 12V.
Daca au si cartela reincarcabila, cu atat mai bine.
Nu imi place sa folosesc invertorul de la 12v la 220v pe perioade mai lungi de timp 1-3h, deoarece consuma destul curent pentru a alimenta tot sistemul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

.Vizitator..

Ieri m-am uitat pe net pt acelasi subiect.

Exista un Amiko (citez din memorie) micro HD SE, cu 205 lei, 12V, fara displayuri si nebunii, se poate fixa pe spatele televizorului, merge cu cartela FocusSat.

O antena de 80 cu 59 RON, un LNB Amiko slim cu 17 RON si cablu 20 metri tot Amiko cu 10 lei.

Uite aici:  Receptor satelit Amiko Micro HD SE

Pachet FocusSat Family 29 RON/luna, dar eu nu m-am prins cum e cu pachetul de start - aici poate ma lumineaza si pe mine cineva.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Salut Ovidiu, eu am luat cateva din echipamentele mele de aici - asta e receptorul, precum vezi, merge 12v, consuma 2A.

Tot acolo vei gasi si antena mica, dar nu iti recomand, fiind foarte mica, merge sa pui una de 60 in loc, dar minim de 80.

In ceea ce priveste LNB-urile iti recomand unul mai bun, facand diferenta!

Tot acolo poti lua cartela Focus, iti recomand acest provider deoarece are un semnal destul de bun pe Thor, un satelit usor de gasit!

Edit: se pare ca nu de acolo poti lua Focus, cauti in alta parte, exista foarte multi care vand asa ceva!

Astept si alte intrebari!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator..

Bun asa.

Cristi, la ce trebuie sa ma uit la un LNB ?

Ca eu m-am uitat la zgomot si la pret... si asa a rezultat Amiko acela slim de care pomeneam:  LNB Single Amiko Slim Premium

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Habar nu am la ce sa te uiti, dar cred ca diferenta de pret nu este degeaba. Din testele mele, eu avand un LNB din ala de 49 RON si o antena de 38cm, am observat ca avand acest LNB am alta calitate fata de un LNB clasic, nu pot sa-ti dau prea multe detalii despre el, un LNB pe care il aveam de la o antena Digi, ramasa de la o casa de la tara.

Daca te uiti pe ce am dat eu, are foarte multe date, si cred ca acel castig (High Gain) acopera pierderile date de antena, desi nu cu un succes care sa te faca sa ai un semnal foarte bun in conditii foarte rele!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator..

Intr-adevar am observat ca la Amiko nu e dat gain-ul... dar m-am gandit ca e standard.

pe de alta parte, Amiko are factorul de zgomot jumate.

Diferenta de pret e evidenta, dar si eu ma intreb din ce vine.

Ma gandesc ca e ca si cu masina... intre un Astra si un Pajero e diferenta de pret, dar depinde de ce vreau sa fac cu ele :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Diferenta de pret procentual e mare, dar ca si suma, nu e atat de mare! Am ales acest LNB, nu regret, eu vorbesc ca in cazul meu, merge foarte bine si de asemenea este mai bun (semnal mai bun) decat altul care probabil este mai slab, nu pot face comparatia cu ce nu am!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

  Foarte dragut reciverul si accesibil.Si cum spui tu merge si cu cartela de Focus.E minunat!

  La LNB-ul tau ce inseamna "Tensiunea de funcÅ£ionare: 13V (Vertical) / 18V (Horizontal)"?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius N.

Am citit cele de mai sus (ca sunt interesat) si am facut o socoteala :

-receptor satelit Amiko micro HD SE 205lei

-LNB single Inverto Black Ultra High-gain 49 lei

-Antena 80cm 60 lei

-Trepied  70lei

-cartela Focul 120lei

-TV 16inch    450 lei

Iese un total de peste 950lei. Cam mult zic eu , parca m-as uita si dupa niste s.h.-uri.

Voi se spuneti ? merita investitia ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

E cam subtire ala de la dus.La un vant puternic zboara.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Nu am nici cea mai vaga idee, ce stiu e ca LNB-ul ala ia ceva tensiune din cablul de la antena, acolo nu stiu ce tensiuni sunt, dar LNB-ul nu se alimenteaza separat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Ideea e ca, la LNB-ul tau, nu e necesar un alt reciver alimentat la o tensiune mai mare 220v, pentru a acoperi plaja de lucru a lui de 13V (Vertical) / 18V (Horizontal).Adica e bun si reciverul de 12V !?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Da Ovidiu, nu are legatura, nu stiu ce reprezinta acea tensiune, dar nu are legatura cu alimentarea la 12v/220v...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator..

[...] un LNB din ala de 49 RON [...], am observat ca avand acest LNB am alta calitate fata de un LNB clasic [...] acel castig (High Gain) acopera pierderile date de antena

Azi, tipii de la magazin m-au convins (usor, avand in vedere ca sunt profan) sa iau acelasi LNB ca si tine, Cristi (pe o antena de 60 cm).

Argumentul care m-a convins, legat de castig (amplificare), a fost ca un LNB mai slab pe vreme innorata va prinde mai putine posturi sau deloc. Pt o antena mai mica, de asemenea era indicat acest LNB, pt a compensa marimea antenei.

Iar pe vreme innorata este cel mai probabil sa ma uit la TeVe, nu-i asa ?  biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Uite un topic interesant care a ramas prafuit, in uitare, desi el este mereu de actualitate.
Eu, asemeni multor colegi, am considerat ca televiziunea in natura este un nonsens, dar recunosc ca m-am inselat si cum subiectul a inceput sa ma intereseze, va cer niste sfaturi.
Am inceput cu televizorul pe care l-am achizitionat zilele trecute de la Metro Baneasa : LUSTAR, diagonala 43cm, 269 lei, imagine acceptabila de la cablu. Merge la 12v, dar are si transformator inclus pentru 220v.  Colegi binevoitori m-au convins ca ar fi bine sa achizitionez un receptor de satelit : AMIKO MICRO HD , 200 lei , un LNB Single Inverto Black Ultra Hight-Gain, 49 lei si o antena de receptie din aluminiu , diametru 85cm, la 199 lei, toate acestea de la : DVB iNVERTOR BUCURESTI. Pana aici e ok, dar lucrurile se complica atunci cand se pune problema ce fel de cartela sa achizitionez. Focus Sat ofera cartele lunare de incarcare cu 30 lei, iar Free Sat cartela anuala cu 100 lei. Cine este in tema, il rog sa intervina cu precizari privind diferenta de semnal dintre acesti doi provideri, ce sateliti folosesc si de unde putem obtine un semnal cat mai bun.hi 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ploiesteanu

Ambii provideri au semnal bun in Romania si pe teritoriul Europei.

Fresat emite pe Eutelsat 16A, si Focus emite pe Thor1,  cat despre partea financiara, intra pe pagina lor de net si citeste !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Vin și eu cu niște precizări. @mircea, dacă poți, ia-ți din prima FOCUS SAT. e mai bine! Crede-mă! Eu am avut cartelă Freesat și am revândut-o, apoi mi-am luat Focus. Cartela Focus costă cam 200 roni. Merită. 

Succes și dacă ai alte întrebări, le așteptăm. Punctual. hi:) .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

ce parere aveti de sistemele de la denisnetwork? imi poate cineva configura un sistem satelit mai bun ca sistemele de acolo? si cum se regleaza antena?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Aruncă o privire și pe aici ..... cât despre reglaj, dacă vezi o dată la cineva devine foarte simplu, e nevoie doar de o aplicație de mobil .... 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

@Flavius Ivan m-am uitat dar ma uit cam degeaba. sunt paralel cu tipul asta de televiziune :) .Propune-mi tu ceva la 12V sa mearga pe focussat

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Eu îl am pe acesta ..... cu o cartelă de focusat cumpărată de pe olx. Cartela am găsit-o cu 150 lei după vreo 6 luni de căutare, se găsește destul de greu numai cartela,  iar prețul este destul de mare :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Teo Raducanu
în urmă cu 6 ore, Flavius Ivan a scris:

Eu îl am pe acesta ..... cu o cartelă de focusat cumpărată de pe olx. Cartela am găsit-o cu 150 lei după vreo 6 luni de căutare, se găsește destul de greu numai cartela,  iar prețul este destul de mare :salutare!:

 

Multumesc Flavius tie si altor colegi. Am facut exact cum mi-ai spus tu . Am vb.cu cei de la Focus sat si am cumparat kitul complet de la ei impreuna cu cardul si 2 luni abonament gratuit Famyli activat pe loc.

Kitul functioneaza la 12v-220v .

Tv.functioneaza 12v-220v.

Dupa montarea aparaturii si dupa micile mele incercari, nu am reusit sa captez ceva si am fost obligat sa chem pe cineva priceput in asa ceva.

A cautat cu aparatul satelitul Thor 6 si in 5 minute am inceput sa vizionez programele tv.

Va multumesc inca o data.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Adrian Rada

cand ai timp cauta-ma sa discutam pe subiect. Stii ca nu sunt prea departe de tine...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Negru
La 2/18/2019 la 17:36, Teo Raducanu a scris:

 

Multumesc Flavius tie si altor colegi. Am facut exact cum mi-ai spus tu . Am vb.cu cei de la Focus sat si am cumparat kitul complet de la ei impreuna cu cardul si 2 luni abonament gratuit Famyli activat pe loc.

Kitul functioneaza la 12v-220v .

Tv.functioneaza 12v-220v.

Dupa montarea aparaturii si dupa micile mele incercari, nu am reusit sa captez ceva si am fost obligat sa chem pe cineva priceput in asa ceva.

A cautat cu aparatul satelitul Thor 6 si in 5 minute am inceput sa vizionez programele tv.

Va multumesc inca o data.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.