Eugen David

Antena Omnistor! Ce parere aveti?

8 postări în acest subiect de discuţie despre Antena Omnistor! Ce parere aveti?

Antena Omnistor! Ce parere aveti?

Eugen David

isor

Am gasit la vanzare "antena Omnistor"!

Ce parere aveti? E buna de ceva? Ce se poate prinde cu ea?

Merita? Mai ales ca trebuie si gaurit plafonul pentru montare!

  :-)

Antenna tv omnistor

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gogonea Razvan

Salut! Nu prea inteleg eu aceasta limba... Dar intereseaza-te daca vei "prinde" ceva si in afara Italiei... Este posibil sa platesti ceva in plus pentru a avea semnal oriunde.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Este o antena terestra, nu este pentru satelit.Pentru antena asta n-aÈ™ gauri rulota, sunt si alte variante.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

ptg

Stiam eu ca nu este pentru satelit, ar fi fost mult prea "lezna", dar faceam referire pentru canalele terestre, ce prinde? Dar si distanta?

Ca daca prinde numai TVR si mai stiu eu ce , normal ca nu merita!

                                                                                tamp tamp

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

La Ciocănești, cativa colegi rulotisti, au prins cu o antena terestra 18 programe.La Năvodari am făcut si eu o proba cu antena mea terestra si am prins 6 posturi, gen Antena 1 sau Neptun TV.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Beldiman Marius

Depinde ce îți dorești de la televizor!

Eu am o antena terestra omnidirecționala cu care prind doar câteva programe: TVR1, TVR2, Antena1, Protv si inca vreo câteva( funcție de zona unde ma aflu) si sunt foarte mulțumit! De fapt recunosc ca nu prea ma uit la tv, spre deloc, atunci când sunt in concediu.

Daca vrei programe diverse ca acasă trebuie sa ai neapărat o antena satelit pentru ca toate programele doar așa se prind. Am înțeles ca terestru nu o sa mai prinzi nici in Romania, in curând, nici un program!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Depinde ce îți dorești de la televizor!

Daca vrei programe diverse ca acasă trebuie sa ai neapărat o antena satelit pentru ca toate programele doar așa se prind. Am înțeles ca terestru nu o sa mai prinzi nici in Romania, in curând, nici un program!

...

Am 2 astfel de antene pentru satelit, eram doar curios sa stiu ce poate face o astfel de antena!

Si daca ar merita cumparata?    askc  Se pare ca nu prea!

                                                                    :-)

c42TG7t.jpg

[img width=300 height=400]http://i.imgur.com/ZDwlyuQ.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

UHF se numesc unde ultrascurte, înseamnă in vizibilitate directa.De asta montează toti operatorii de televiziune pe muntele sau dealul cel mai înalt  relee de retrasmisie.Pe scurt vizibitate directa. Pe vremea lui CeaÈ™că puteam prinde anumite programe deoarece :

1.emițătorul era puternic

2. eram in vizibilatea lui directa.

Unde lungi sau medii , înseamnă ca emițătorul emite, iar undele sunt reflectate de ionosfera.Asta înseamnă ca poÈ›i recepÈ›iona aceste canale si in Honolulu  daca se reflecta.

Pe scurt, daca cel care emite are emițătorul puternic in unde scurte sau ultrascurte, poți prinde acel program tv si cu o furculiță.

Receptia mai poate depinde de , lungimea cablului, sistemul de mufare sau tipul cablului.

Cristi-An ma mai poate completa cu antene cu câștig.

P.S am recepționat Radio Iași , care emite pe medii, si in Austria .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.