.Vizitator..

Cum se intretine ceaunul de fonta ?

13 postări în acest subiect de discuţie despre Cum se intretine ceaunul de fonta ?

Cum se intretine ceaunul de fonta ?

.Vizitator..

Intreb in special pe cei care au asa ceva - ceaun de fonta nesmaltuit.

Cum sa-l spal, cum sa-l ung, cum sa evit rugina ?

Detalii:

Am vrut sa folosesc ceaunul nou-nout si era acoperit cu ceva parafina.

N-am scapat de ea decat partial, in cateva etape:

- l-am incalzit si am scurs ce se putea

- am fierta apa in el si am adunat ce s-a mai ridicat la suprafata

- am fiert detergent in el si a mai emulsionat ceva

Dar:

- mi-a ramas ceara pe buza ceaunului

- dupa spalare l-am uscat imediat, pe foc, si l-am uns cu ulei.  Uleiul s-a inrosit, cred ca de de rugina !

Cum sa-l spal, cum sa-l ung, cum sa evit rugina ?

Si cum sa scap de ceara adunata pe marginea superioara... ?

Multam fain !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

Uite aici ce-am gasit! vazz

Tot ce se poate sa fie asa!

Dati click pe     Pregatire ceaun   

  ptg  Primul preparat in el ar fi bine sa fie aruncat sau folosit la alimentatia unor animale daca exista posibilitatea!

Si al meu cel de fonta a fost uns, gresat cu diferite chestii, dar cum spun dupa "fierturile de degresare", primul preparat l-am folosit pentru caine, apoi urmatoarele pentru noi, dar dupa degresare si prima folosinta n-a mai existat acele unsori.

Dupa folosire pentru pastrare il ungem cu grasime animala si binenteles acoperit dar de multe ori si pus cu gura-n jos, si nu la caldura!

                                              nay

                                              superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Salutari! Important este ca dupa folosire sa nu-l speli cu detergent puternic.... Mai bine sa-l lasi asa mai unsuros....inainte de prima folosire trebuie calit....adica: se pune cam un cm de sare grunjoasa si se da la foc mic 40 min, apoi se arunca sarea, se toarna ulei sau untura, tot cam un cm, si se mai fierbe 15 min... Si gata la treaba. nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

De ceara scapi încălzind ceaunul si apoi i-l ștergi cu ziar sau serverele de bucătărie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Acum am intrebat- o pe Cristina si răspunsul ei a fost , greu. Se freacă cu buretele de sarma pana dispare toată rugina apoi se clateste ceaunul  in multe ape.După asta se unge cu ulei si se asează cu gura in jos.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Da , Ciprian, sotia ta nu te-a pacalit superok. Este corect ce spune nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Răspuns despre ceara: după atât frecat cu buretele de sarma si clătit, nu mai rămâne nici rugina nici ceara.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Ai dreptate Eugen, dar eu am intrebat-o pe cea care-l foloseste........de vreo cinci ani.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Eu am luat un ceaun din Piat Obor , din Bucuresti si nu pot sa certific faptul ca este din fonta sau otravitorul aluminiu.

Cert este ca-l folosesc de un an de zile si n-am vazut pe niciunu' sa "crape" din cauza ca a mancat mancare facuta in ceaunul ala .

Dupa folosire il spal cu detergent gel pentru vase , il usuc si il las la rulota pana la urmatoarea sesiune de "Master Chef". Nu rugineste , nu cocleste , nu oxideaza, ..................nu... , nu.... , nu....

In alta ordine de idei , cat am stat in vacante la bunici la tara nu a vazut nici un ceaun de-al lor sa ruginesca , si slava Domnului le foloseau mai mult decat intensiv , ca sa zic asa, iar de spalat le spalau DOAR cu apa fiarta ( asa se justifica si ce a spus Ciprian , ca mai bine il lasi putin "gras" dupa folosire si nu sa-l iei la frecat cu detergenti , perii sau bureti de sarma )

Daca acel ceaun care zice George ca este de fonta totusi rugineste, poate nu are structura materialului care sa se preteze la utilizarea in conditii de preparare a mancarii si atunci este bun de facut clopotei din el sau tamburi de frana la vreo remorca.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

George, si eu am patit la fel ca tine cu ceaunul de fonta. Am vrut neaparat fonta , nu aluminiu si am cumparat de la Timisoara un ceaun de 10 litri de fonta nesmaltuita ( la vremea aceea o gramada de bani ). La prima folosire a inceput sa curga parafina ( habar nu aveam de acest tratament) si merele care le calea sotia s-au innegrit, zburand drept la gunoi( bine ca nu in capul meu!!!).

Curatarea de parafina am facut-o cu un degresant puternic( Sanoforte), am dat pe tot ceaunul si l-am lasat 5 minute, apoi l-am spalat cu multa apa, l-am uscat bine si , bineinteles ca la prima tentativa de utilizare era cu rugina pe el. Cred ca voi aplica solutia data de Eugen privind tratarea ceaunelor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

M-ati facut curios si am luat cursul de teoria materialelor din anul doi, d-nul prof. Groll Liviu.

Fonta este formată din granule de fier pur (Fe) şi fulgi de grafit. Pur si simplu nu putem scapa de de fier, oxigen si apa, deci nu e de mirare ca avem o problema cu rugina. In tot acest proces de ruginire principalul ticalos este oxigenul. In cadrul unui proces numit oxidare, el reactioneaza cu majoritatea metalelor, formand oxizi, iar rugina este cunoscuta sub o forma a oxidului de fier (in chimie este cunoascuta ca si acid feric hidratat). In conditii optime, oxigenul va reactiona si cu aluminiul, cromul, cuprul, plumbul, magneziul, mercurul, nichelul, platina, argintul, cositorul, uraniul si zincul, printre multe alte metale. De fapt numai aurul este complet imun la atacul ruginei. Acest lucru, impreuna cu raritatea aurului si culoarea sa unica, il face sa fie atat de pretuit .Aurul nu se oxideaza iar sapunul obisnuit si apa vor inlatura orice urma de murdarie – daca exista).

Oxidarea nu corodeaza, nu deterioreaza si nu distruge nici un alt metal obisnuit asa cum ataca fierul. De exemplu, oxigenul reactioneaza foarte usor cu aluminiul, insa primul strat subtire de oxid de pe suprafata metalului este atat de dur si de impermeabil la aer, incat protejeaza restul metalului de alte atacuri. Alte metale, cum este cuprul, de exemplu, reactioneaza atat de lent, incat nu fac decat sa se innegreasca putin. Invelisul de oxid protejeaza restul metalului de o coroziune grava.

Totusi, atunci cand oxigenul si apa ataca fierul, oxidul rosu-maroniu nu se lipeste. Dupa cum stiti din experientele neplacute, el tinde sa se scorojeasca si sa se faramiteze, dezvelind suprafete proaspete de metal, cu care aerul si umezeala sa reactioneze din nou. Dispunerea moleculara a oxidului de fier il face sa fie un material slab si usor sfaramicios, iar noi nu putem face nimic in aceasta privinta. Cu toate acestea, pe piata exista diverse produse care pot converti structura ruginei intr-un invelis dur si aderent.

Acum ca am vazut de ce rugineste fierul nu ne ramane decat sa concluzionam: Singurele strategii de aparare impotriva ruginei, presupun evitarea contactului prelungit al fierului cu umezeala sau oxigenul. Nu depozitati niciodata unltele cat inca sunt ude. Si orice lucru care incape intr-o punga vidata din plastic rugineste doar atat timp cat cantitatile limitate de oxigen si vapori de apa din punga persista. Imi pare rau, dar asta este cam tot ce puteti face impotriva ruginei, pe langa vopsit.

Ma doare mana cat am scris.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

George cea mai buna varianta este ca dupa folosire ori il speli si apoi il ungi cu un strat de unsoare sau grasime cum vrei sa spui sau varianta ajutatoare dupa folosire il lasi unsuros si murdar si il speli inainte de utilizare, asa fac cei care au un ceaun de fonta (cel sanatos) si nu a murit nimeni inca.

Mai sunt ceva variante smaltuite dar nu din fonta sau nu la noi.In Anglia unul smaltuit din fonta costa de mai bine iti cumperi restaurantul.  deras

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.