Eugen David

Vand "vent 12v"

22 postări în acest subiect de discuţie despre Vand "vent 12v"

Vand "vent 12v"

Eugen David

Vand "vent la 12v si regulator turatie"!

Pret: 70 de euro.

post-219-14355621665887_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gogonea Razvan

Salut Eugen ! I-l poti trimite prin posta? Interesează -te, te rog dacă i-l poate aduce cineva in Orel Rusia. Dacă da i-l cumpăr eu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mugurel Vap

Nu va suparati pe mine, intreb si eu ce face acest vent?unde se monteaza?merge pus la orice rulota?eu nu am la a mea asa ceva.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Salut Razvan,

Acum nu sunt acasa, dar cam in 2 saptamani cred ca ajung, asa ca atunci ma pot interesa.

Posta, firme de curierat, chiar nu stiu?

Mi-e teama ca valoarea transportul sa nu egaleze valoarea coletului! :)nevazut

Dar tu fiind acolo ar trebuii sa sti ce posibilitati exista, ma-ndoiesc sa fi trimis multa lume de pe aici colete inspre Rusia!

Spre si din Italia am trimis pachete prin Atlasib, dar s-a platit transportul inainte, si au fost ridicate de la sediul lor, bunaoara de la Deva, cazul meu.

Nu stiu nici in cazul lor cum se proceda intr-un alt mod?

App, la voi in zona ce firme de transpot international circula? Astia toti au si servicii de coletarie!

Sincer, as fi preferat in tara, era posibilitatea trimiterii si fara costuri, dar afara?

Nu-ti ascund ca daca gasesc cumparator din tara nu m-as complica, mai ales ca inca nu l-am pus pe site-urile de vanzari!

Dar cum am spus nu inainte de a vedea posibilitatea expedierii inspre tine, vorba ceiia, "primul venit, primul servit"!

Voi face o triere a produselor pentru rulota care-mi prisosesc si cu aceea ocazie le pun toate!

                                                                :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian S.

Eugen e foarte simplu.Il ambalezi, nu inchizi coletul si te duci frumos la posta la ''chioscul'' de vama pt international Non-UE si il expediezi ca pe un colet normal. In TM este la gara, in cladirea garii vama postala.Eu am trimis de curand in Chicago si a fost 60 ron.Anul trecut am trimis in Congo si a fost 45 ron coletul.1-2 kg binenteles.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad .S

Sunt interesat sa achizitionez acest ventilator

Sunt din ilfov.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:*

Mugurel,

Poi s-a tot scris pe aici despre acest " vent cu alimentare la 12v", chiar ma mir ca n-ai vazut, dar asta-i alta discutie.

Ventul se poate monta pe orice rulota ce are in dotare un incalzitor pe gaz.

Are 2 iesiri care pot fi racordate, se vede mai putin in poza, insa se vede in poza cu celde pe rulota mea.

Are nevoie de o tubulatura care sa distribuie aerul cald/rece , dupa caz in rulota, peste tot.

Ajuta chiar foarte mult la creierea unui ambient adecvat, atat la baza rulotei, sub paturi cat si in tot interiorul.

Consumul lui este intre 0, 2 si 1Ah, functie de turatia la care este folosit.

Fiind dat pe minim caldura nu poti merge cu ventul la maxim fiindca vei avea aer rece ventilat, deci trebuie corelate.

Nefiind dotata rulota cu un vent la 220v, care se poate inlocuii cu cel la 12v, binenteles cu alimentarea aferenta, se poate decupa in spatele incalzitorului si monta ventul, are "stantat" din fabrica locul ce trebuie degajat, ( gen conservele cu deschidere fara cheie  :)). asa am facut si eu.

                                                                     

Uite vezi aici , ventul ce-l am acum este un model mai nou, nu stiu daca si mai bun, curentul consumat este acelasi.

Nu au dat bine , putin decalate gaurile fata de celalalt, dar nici fixat definitiv nu este.

De asemenea o parte de distribuire sub una din banchete!

                                                                                    nay

4CnJkws.jpg

[img width=533 height=400]http://i.imgur.com/hE7sP39.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Eugen e foarte simplu.Il ambalezi, nu inchizi coletul si te duci frumos la posta la ''chioscul'' de vama pt international Non-UE si il expediezi ca pe un colet normal. In TM este la gara, in cladirea garii vama postala.Eu am trimis de curand in Chicago si a fost 60 ron.Anul trecut am trimis in Congo si a fost 45 ron coletul.1-2 kg binenteles.

...

Poi nu e scump, tinand cont ca am platit din Bucuresti pentru un colet 75lei dar si din Mures la fel, asta la "banditii de la Cargus", dar tot la ei, 13 lei de la Ploiesti (avea exp contract cu ei), 30 lei la Fan curier cam de peste tot din tara, mai putin insa la Posta Romana, dar cu garantie de transport!

Acum mai intervine inca 70 km pana la Deva, cred ca acolo ar trebuii sa fie, cine stie pe unde acest serviciu postal! Deci costurile cresc! Se merita Razvan ?

App, Cristian ai trimis cu ramburs s-au fara?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Eugen, am găsit pe cineva care sa ma ajute. Este din Bucuresti, se numește Marian Florea 0723264985. I-l va cumpara el si mi-l va da când vin in Romania. Ce spui? Am prioritate? Ca doar am fost primul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Razvan,

asta spuneam, primul venit, din acest motiv te intrebam daca merita costurile pentru tine, ca in raport de raspunsul tau sa pot sa raspund lui Vlad.

Este de inteles ca-l voi trimite persoanei mentionate de tine, si Vlad sunt sigur ca va intelege!

Dar cum spuneam cam in doua saptamani voi revenii acasa, voi lua legatura cu Marian si-l voi trimite!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian S.

Fara ramburs am trimis. Cadou.

Banii ti-i poate varsa Razvan intr-un cont, ori prin prietenul lui din Bucuresti.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Asa este, Cristian!

Vom stabilii ce si cum cu prietenul lui Razvan!

                                                          nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Sunt interesat sa achizitionez acest ventilator

Sunt din ilfov.

Vlad , contacteaza-l pe Mario are si el asa ceva!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad .S

Nici o problema, primul venit primul servit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Eugen, multumesc pentru intelegere! Astept sa te intorci, si vom vedea cum iti va face plata Marian... De fapt cum iti este mai comod tie.

Aici chiar si vara folosesti soba! Noaptea este racoare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:*

Razvan,

eu pusesem pretul de 70 de euro cu intentia de a trece ulterior "discutabil"!

Cum scrisesem si in cazul "blocajului de roata"!

Tu nu ai intrebat nimic de pret, deci am dedus ca ai acceptat, totusi meditand mi-am spus ca nu-s corect in primul rand cu mine insumi, vis a vis de ce mi-am propus, asa ca revin si-ti spun ca pretul este de 60 nu nyo 70 de euro! Binenteles si rambursul!

Dar prin Posta Romana chiar ii neglijabil!

Pana la urma atat m-a costat pe mine, nu fac o afacere din asta.

Am fost cumparat 2, datorita unor imprejurari, dar n-are rost sa tin unul de rezerva!

Avand multe dubluri am "socotit" sa mai "usurez" din ele! :)

Sper sa nu deranjeze, nu fac concesii nimanui, dar nici din asta nu ma-mbogatesc eu!

Este altceva cand iei la un pret ai "marja si poti jongla cu el", dar in cazul meu ca-mi recuperez doar banii, nu mai conteaza!

Cine stie, lumea-i mare, poate ne-om intalnii vre-o data?  askc  wx

                 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Salut, Eugen! Ramane la 60  superok, sa inteleg. Ok multumesc! Se vede ca esti un om serios si cumsecade..... Impreuna cu ventul imi poti da si ceva instructiuni pentru montaj?  ptg :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Razvan,

...

Ventul se poate monta pe orice rulota ce are in dotare un incalzitor pe gaz.

Are 2 iesiri care pot fi racordate, se vede mai putin in poza, insa se vede in poza cu cel de pe rulota mea.

Are nevoie de o tubulatura care sa distribuie aerul cald/rece , dupa caz in rulota, peste tot.

Ajuta chiar foarte mult la creierea unui ambient adecvat, atat la baza rulotei, sub paturi dar si in tot interiorul.

Consumul lui este intre 0, 2 si 1Ah, functie de turatia la care este folosit.

Fiind dat pe minim caldura nu poti merge cu ventul la maxim fiindca vei avea aer rece ventilat, deci trebuie corelate.

Nefiind dotata rulota cu un vent, se poate decupa in spatele incalzitorului si monta ventul, are "stantat" din fabrica locul ce trebuie degajat, ( gen conservele cu deschidere fara cheie  :)). asa am facut si eu.

Are incastrate inclusiv cele 3 piulite necesare fixarii lui.

                                                                     

Uite vezi aici , ventul ce-l am acum este un model mai nou,   curentul consumat este acelasi.

Nu au dat bine , putin decalate gaurile fata de celalalt, dar nici fixat definitiv nu este.

De asemenea in cea de-a 2-a poza, o parte de distribuire sub una din banchete!

                                                                                    nay

4CnJkws.jpg

[img width=533 height=400]http://i.imgur.com/hE7sP39.jpg

...

Asadar cum "puncta" si Adrian sunt doar cele 2 "fire cu mufele + si -".

Cablul cu regulatorul este nesectionat, poti foarte bine sa-l pui in interiorul dulapului, cel putin asa am facut eu.

[img width=300 height=400]http://i.imgur.com/9YZiZeD.jpg

.............................................................................................

Iar in interiorul dulapului pe peretele exterior se afla tabloul de sigurante al rulotei.

Demontandu-i capacul de protectie ai sa vezi daca ai circuit liber, dar cam exista de obicei rezerva, atat pentru + cat si pentru -, nefiind nevoie de montare element de sig auxiliara separat, poate doar de un fuzibil.

Dar si in tablou trebuie urmarit unde conectez mufa de +, nu toate circuitele au + permanent, ci functie de unde sunt alimentate, prin trafo de la 220/12v sau din bateria rulotei, implicit circuitul frigider de la  masina, unde este, depinde de rulota si dotarile ei.

Poti pune un fuzibil de 10A, dar si numai de 6A, curentul consumat de vent fiind intre 0, 2 si 1Ah, cum de altfel este scris pe placuta ventului.

Dar "suntem" aici si lamurim problema!

[img width=300 height=400]http://i.imgur.com/vbXgK7Z.jpg

                                                          nay

                                                         

                                                                       

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Salutari! Eu vreau da înlocuiesc ventul de la 220v la 12. Așadar nu va fi asa complicat, având in vedere ca am instalația 12V chiar lângă vent. Va trebuii sa conectez firele +si- de care spune-ți voi ai apoi sa-i dam bătaie. nayxll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:*

Nu ai spus, nu am stiut.

In aceste conditii chiar nu ai pentru ce-ti face griji!

Deci nimic mai simplu!

Singura ta obtiune, sa vezi ce solutie sa alegi pentru pozitionarea regulatorului in afara de racordarea la 12v!

Deci consideram inchis subiectul! '/z

Alte nelamuriri si intrebari pe privat! call

                                nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Salutari!

Eugen, iti multumesc pentru ventilator. Esti un om  mare hinay

Amicul meu Marian , a ridicat azi ventul de la curier.  call

Toate bune! Dau o berica! :-)isor

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.