RaduM

Aventura Incepe

11 postări în acest subiect de discuţie despre Aventura Incepe

Aventura Incepe

RaduM

Salut, in ultima vreme am studiat oferta de rulote si chiar am vizitat cateva parcuri de rulote din zona Targul Secuiesc sa ne dam seama mai bine ce anume ne dorim de la o rulota. Dupa ce am oscilat intre 3 modele, ne-am hotarat ca modelul care ne convine este Adria Optima 425 ; dati click pe   Poze Adria    

Si acum vin intrebarile

1. Este un model bun?

2. Este o rulota pe care o pot tracta cu Opel Meriva fara probleme?

3. Nu am inca un carlig si nici nu stiu ce sa cumpar. Merita sa iau un carlig sh sau unul nou? Nu stiu daca instalatia electrica vine sau nu cu carligul.

4. Rulota nu este inmatriculata. Vanzatorul spune ca se pot ei ocupa de acte si ca acestea costa in jur de 200 euro. Merita sa imi bat eu capul, sau mai bine ii las pe ei sa se ocupe?

5. Cum se procedeaza cu vanzarea efectiva. Eu neavand experienta, nu stiu la ce sa m-a uit si cum sa imi dau seama ca nu o sa cumpar ceva de care mai apoi sa imi para rau.

6. Este cineva pe forum din zona care m-a poate insoti sa-si dea o parere avizata in momentul achizitiei? (Am citit in mai multe postari ca e bine sa mergi cu cineva care are experienta cu rulotele in momentul cumpararii)

Achizitia vreau sa o fac cat mai curand, asa ca vreau sa fiu sigur ca fac ceea ce trebuie.

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

:*  Radu,

-Adria, o marca de rulote folosita mult in tara si nu numai, rulota pare sa fie in stare buna, chiar faina, de an bun, greutate acceptabila mma 1000kg, si dotata inclusiv apa calda, nu scrie cu ce tip de boiler.

N-am vazut nimic scris de baterie auxiliara desi inclin sa cred ca ar avea fiindca se vede tabloul in poze, acum nu este obligatoriu sa aiba si bateria.

-Chiar fara probleme o poate tracta masina ta. Acum nu prea ai spus nimic despre masina ta, capacitate , putere etc..., dar si de 1, 4 benzina fiind tot ar trebuii sa aiba 90 cp, de 1, 6...101cp iar de 1, 7 diesel...parca 110cp dar sunt si mai mici.

"Pana la urma am vazut un coleg ca trage cu un motor de 1, 2 o rulota, asa ca ?"

-Carlig si nou si sh, fac acelasi lucru, nu prea are cum fi uzat pentru un tip de masina ca al tau, efectiv sunt mai noi, nu este de un Golf 3 de prin "93 sau cine stie ce alta masina.

Instalatiile electrice cam sunt pe cele sh, dar nu-i o regula, dar se si pot face, nu asta-i problema.

Totul este pretul!

-Fara carte de identitate si autentificare ma-ndoiesc sa coste doar in jur de 200 de euro.

-Poti "merge linistit pe mana vanzatorului", ei stiu ce si cum trebuie facut, dar la fel de bine poti face si tu asta, nu-i o "filozofie", n-ai fi primul care-o face!

-Normal ca ar fi bine sa mergi impreuna cu cineva "in tema" cu rulotele, dar si singur nu s-ar face"gaura-n cer".

-Dar intai iti trebuie carlig, iar rulota numere provizorii in caz ca o achizitionezi, desii ar fi pacat sa o pierzi; este frumoasa si dotata, pentru cei 2000 de euro cat ca ar fi pretul de vanzare, vis a vis de cel cerut, parerea mea!

Bafta si mult noroc !

                          superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Radule, vreau numaidecat sa vorbesc cu tine. Da-mi un nr. de telefon si te sun eu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
RaduM

Multumesc pentru raspunsuri. Mai vin cu cateva completari.

Masina mea Opel Meriva 110cp motor 1.7 diesel

In carte scrie ca poate remorca 1300 cu dispozitiv de franare

Iar masa maxim autorizată este de 1935

Rulota e de provenienta olandeza din cate am inteles.

Ca si pret,  m-a gandeam daca pot negocia, ca pretul rulotei sa includa si inmatricularea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:*  Radu,

Totul este pretul!

-Fara carte de identitate si autentificare ma-ndoiesc sa coste doar in jur de 200 de euro.

Suze ,   cu carte   am dorit a scrie nu fara!

Am inteles acum, Meriva de 1, 7 ...110cp.

Pana la urma mma a  rulotei este cam 1/2 din cea a masinii + /- cateva kg.

Chiar daca masina are dreptul legal sa tracteze o anumita mma, indicat este pentru mai multa siguranta sa nu depasasca 85% din mma admisa.

Pretul negociaza-l pana unde vrei si crezi tu, unde te simti tu bine! :)

Binenteles pretul acceptat de vanzator vorbeste ultimul, care de altfel in cazul de fata, nu este un pret lipsit de bun simt, este destul de corect raportat la an, pretul pietei, dotari si nu in ultimul rand aspect comercial! aw

Bafta si noroc!

                                                    nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Salut! Face banii rulota asta. Intereseaza-te cu inmatriculare, ca in rest din ce vedem in poze si cate are ca si dotari pretul e ok. Cat despre masina, iti pot spune ca trage bine, dar ca si stabilitate nu prea. Carligul se gaseste cu instalatia electrica... Da sau nu.... In functie de firma care il produce. Toate bune!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
RaduM

Sa va tin la curent in continuare.

Azi am fost sa testez toate cele la rulota. Tipul de acolo nu stiu daca era patronul dar merita toate felicitările. L-am rugat sa montam cortul si nu a zis decat ca dureaza minim o ora. Si cand i-am spus ca nu ma grabesc, nu a stat pe ganduri si a inceput sa scoata afara totul, sa ne apucam de montaj.

Am deschis toate usile, am ridicat toate saltelele, m-am uitat dupa cea mai vaga urmande mucegai, dar nu am gasit nimic.

Asa ca dupa 3 ore de carcotit si de rascolit, am batut palma cu el si ne-am inteles ca o iau la banii ceruti cu tot cu acte. A fost de acord. Tot el m-a ajutat si cu carligul. 50 de euro de pe o Meriva adusa de afara. Asa ca nu mai am decat sa il montez si joi sper sa ma duc sa o iau acasa. Nu mai am rabdare ...

Intrebare. Oare imi trebuie si oglinzi suplimentare?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Salut! Este mult mai comod cu oglinzile suplimentare...dar si obligatoriu!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Sa te bucuri de ea si sa ai parte de iesiri frumoase.

Daca este prima oara cand tragi rulota, las-o un pic mai moale pana te  obisnuiesti cu gabaritul marit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
RaduM

Salutare si mulțumesc tuturor pentru sfaturi.

Ieri am adus-o acasa. A fost super ok. Nu ma asteptam sa fie atat de usor. Eram putin speriat de drum si nu stiam la ce sa ma astept. Cum va fi la urcat, la serpentine etc. Dar vremea a fost frumoasa, drumul liber si nu au fost probleme.

De acum, atept cu nerabdare sa o scoatem la plimbare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Salutare, Radu,

Ma bucur ca esti incantat de achizitie. Sa ai iesiri frumoase cu ea si sa te bucuri de natura.

Si eu caut de ceva vreme sa cumpar o rulota si chear mi s-a parut ca firma de unde ai luat tu "casutza" ar fi serioasa si au marfa de calitate si pret bun. Da-ne mai multe date despre vanzator si despre ce ai vazut tu acolo cand ai fost ca sa cumperi . Si nu in ultimul rand, acum , dupa ce ti-ai studiat cu atentie investitia , daca ai gasit hibe ascunse care sa te nemultumeasca. superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.