.Vizitator..

Cum gasesc structura de rezistenta ?

11 postări în acest subiect de discuţie despre Cum gasesc structura de rezistenta ?

Cum gasesc structura de rezistenta ?

.Vizitator..

Plimb degeaba de multa vreme un suport TV cu brat dublu articulat, pentru montat pe peretele interior.

Suportul este destul de lung, in consecinta va aplica un moment de rasturnare serios catre perete,   si cred ca ar trebui sa-l prind de "structura de rezistenta".

Televizorul nu va calatori pe suport, evident, ci in pat ca si pana acum.

Daca ajuta pt clarificare, vreau sa-l pun langa o fereastra laterala (din fata), ca inaltime pe la jumatatea ferestrei si pozitionat la cca 10-15 cm de marginea ferestrei catre in spate (spre usa).

Dar, cum gasesc structura de rezistenta ? 
Pe unde locuieste ea ?

Exista vreo regula de distanta intre stalpi, de amplasare a lor fata de geam/usa, etc ?

Multam fain !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Beldiman Marius

In orice caz eu nu recomand montarea pe pereti deoarece probabilitatea de a nimeri in structura de rezistenta este foarte mica! Sipcile de lemn nu sunt foarte dese! Sigur sunt in jurul geamului, dar mai departe nu stiu daca poate sa-ti spuna cu siguranta distanta!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

George,

Acel suport cu brat articulat, parerea mea, nu prea-s are locul la rulota!

Cu TV-ul pe el are centrul de greutate foarte departe de perete, deci trebuie foarte bine fixat, dar asta intrebi si tu de fapt!

Eu nu te sfatuiesc ce sa faci, dar iti spun ce am facut eu!

Am folosit un suport pentru TV, din cel ce se monteaza pe perete, i-am dat un pic de inclinatie dar l-am ancorat/prins si in tavan, peretele de la baie si deasupra draperiei de peste geam.

Nu-l dau jos nici in timpul deplasarii, de fapt nici TV-ul nu este exagerat de greu!

Zjdvd2w.jpg

.....................................................................................

Aici se vede modelul de prindere pe trepied, acelasi si in rulota, are tv-ul in spate 4 pese adecvate, dar se poate foarte bine crea un alt sistem ce nu atarna asa de mult in balans!

[img width=300 height=400]http://i.imgur.com/nCl1RCz.jpg

.......................................................................................

Si deasemenea fixarea in exterior pe trepied atunci cand este cazul.

[img width=300 height=400]http://i.imgur.com/1yFuicW.jpg

.........................................................................................

                                                                nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

ptg

Inteleg, cam cu un foc ai vrea sa impusti 2 iepuri! :) :) :)

Ma rog, si inauntru si in afara din aceiasi pozitie, reglat dupa cum"iti vor muschi tai",   suppar ar fi ideal!

Bafta!          superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Eu am pus suportul de biciclete pe peretele din spate al rulotei fara sa caut structura de rezistenta. Simplu , in 4suruburi de 8mm cu niste saibe mai mari in diametru , stranse bine. Doua biciclete plus suportul , aprox 30Kg daca nu mai bine.

De trei ani , nu a "plecat" suportul , dar nici peretele.

Daca aveai de gand sa pui vreun televizor din ala pe lampi care cantreste 25-30Kg te mai intelegeam , dar asa pentru 4-5Kg sa iti faci mari probleme , chiar nu vad sensul, mai ales ca in timpul mersului il dai jos de acolo.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Am dat gaurile strapunse , din exterior in interior , fara prea mari calcule .

Nu vad de ce trebuie sa iti faci mari griji pentru un simplu suport de TV care in cel ma rau caz are 3-4Kg.

Pune-l acolo unde ar fi optima amplasarea televizorului , si gata.

superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Adrian,

Suportul tau pentru biciclete, ca si al meu este prins prin tot peretele cu saibe etc...chiar in interior eu am un cornier de al pe toata lungimea!

Daca ar face si el asta sigur ar tine acel tv, dar doar pe fata interioara eu nu prea vad cum!

Trebuie un loc unde sa poata fi ancorat si de un perete la baie sau altul pe acolo, poate si in tavan cum am facut eu???

Numai ca acel loc trebuie sa aiba la activ cei doi iepuri :) :)

                                            nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Bre , ca sa scapi de stresul asta ai doua variante :

1. Il pui pe peretele de la baie

1. Il pui oriunde vrea "cucul" tau cu conditia de a da gaurile strapunse in asa fel incat sa fie cat mai ferm strans pe perete.

Si ai terminat cu problemele , simplu !  biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Mai nenea George nu mai scap de tine  deras am si ceva de genul ce vrei tu dar nu este tv este monitor si suporta DVD, TV are si unitatea CD/DVD care este compatibila si sat nav.Montare pe plafon, monitor rabatabil, ce zici te coafeaza?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Pai atunci daca ai toate alea care le spui acolo ce mai cauti? Eu am varianta pentru auto nu il plimbi cu tine peste tot.Pai nu vrei sa te uiti la televizor la rulota si cand stai in casa?Ce vrei sa scoti tv-ul pe geam afara?

Si nu ma laud da ce vrei sa fac poze la toate maruntisurile care le am doar de dragul la poze?Ti-am spus si cu sina ca este dedicata pentru dus-ul rulotei ce te astepti sa fie, cabina de dus?

Daca cauti pe aici pe forum am avut o sina partial de vanzare iti poti face idee despre ce este vorba.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Da tu ceva date gen lungime latime la sina sa stiu care o masor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.