Eugen David

Model de montare terasa in prelungirea cortului la rulota!

6 postări în acest subiect de discuţie despre Model de montare terasa in prelungirea cortului la rulota!

Model de montare terasa in prelungirea cortului la rulota!

Eugen David

:*

Detin un cort "Isabella" cu sistemul de bete complect pentru cort dar si terasa in prelungirea lui.

Partea "proasta" ca detin doar cortul nu si terasa lui.

Lungimea terasei 3, 85m, (dupa dimensiunea cortului intins) partea de sus, 1, 75 x 2 partile laterale, dar se poate folosii doar cea de sus, in caz de vant etc, este cortul la-ndemana si nu in ultimul rand, rulota!

Am gasit la magazin prelata de rafie, de diferite culori dar si lungimi, printre care 4/2m, 6/2m.

Am posibilitatea de a alege doar 4/2m pentru partea de sus, sau din 2 sa fac una la masura potrivita.

App nu stiam cum sa imbin terasa cu cortul, dar am gasit un filmulet pe You tube ce m-a lamurit indeajuns, si o va face si in cazul colegilor ce intampina aceeasi problema.

Ma rog un pic modificari aduse prelatei, cateva benzi de scai cusute pe exteriorul prelatei dar merge si facut slit pentru betele de sustinere si intindere!

Ar mai fi posibilitatea crearii terasei din fas, s-au alt material, dar eu am optat pentru panza de rafie (usoara, rezistenta si nu in ultimul rand tratata impotriva patrunderii apei)!

Cum spuneam o folosesc doar pentru umbra si acolo unde exista posibilitatea si locul necesar montarii ei!

Schema confectiei metalice a cortului, implicit a terasei!

eN5eBgk.jpg

Deci filmuletul!

                                                    superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

:*

Aici un filmulet pentru montarea terasei avand si pereti laterali!

Acum, betele mele nu sunt de "ultima generatie", ca cele din filmulete, dar fac aceiasi treaba!

                                                        nervos

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Eu am avut o veranda suplimentara pe care am montat-o la mare si la o furtuna  era sa plece cu tot cu cort.Cand m-am intors acasa am vandut-o si mi-am cumparat un pavilion extensibil.La ieseli scurte , cum e asta de la Ciocanesti, intind o veranda simpla fara pereti laterali cam cu e asta din poza.In maximum 5 minute e intinsa.Daca am chef intind si pavilionul.

VBwJOFl.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

George,

ptg  nu prea vad ce asa de greu poate fi, pana la urma sustinerea la cort este si pe betele de fibra vericale, nu doar cele orizontale, care legate/ancorate toate impreuna formeaza ca sa zic asa "un tot unitar"!

Poi chinga de vant, nu apasa asupra cortului?

Deci ca te legi cu terasa in continuarea cortului n-as vedea o asa de mare solicitare-n plus!

La mine betele sunt , cum spuneam metalice!

Dar  w;? si studiaza problema, nu poti face rocada macar intre betele de sustinere din fata cortului? (nu stiu ce modalitate de prindere/conectare au).

Poate chiar toata confectia?

Daca vrei poti, nu?

App, Ciprosca, aveai chinga de vant peste ambele (cort + terasa), sau doar peste cort?

  nyo  Sa nu spui ca nu aveai peste nici unul!

Parerea mea ca in astfel de situatii cu terasa deschisa , implica mult mai mult asigurarea cu asfel de chingi! Fiind deschisa mult mai vulnerabila este la vant.

Eu intotdeauna pun si chinga de vant dar si chinga/ancora cu arc inspre fata cortului, dar voi pune o a doua chinga si peste terasa!

Se vede in poza!

kJisy56.jpg

                                superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Aveam chinga peste cort, iar veranda era ancorata  de gardul campingului.Cand a inceput furtuna parca era panza unei corabii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

superok

Astazi am gasit material pentru terase, marchize etc, 6, 90 euro/m, latime 1, 40m.

Am luat cu albastru asa fiind si cortul, covorul dar si liniile pe rulota!

Mi-am luat "o piatra" depe suflet! tamp tamp tamp

Ao5e4uc.jpg

                                                                      nervos

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.