Adrian1975

Reparatie panou frontal Caravelair

24 postări în acest subiect de discuţie despre Reparatie panou frontal Caravelair

Reparatie panou frontal Caravelair

Adrian1975

De cand am luat rulota am stiut de existenta unei fisuri in partea de sus a panoului frontal care este din plastic, dar am zis ca o voi rezolva eu cumva.
Ea a fost ... reparata cu ceva kit, dar care a crapat si fisura a reaparut. Eu am acoperit-o cu mastic, provizoriu pana la o reparatie definitiva.
Acum cateva zile am observat o noua fisura care era inceputa, si acum a avansat dintr-o parte in alta, deci .. trebuie intervenit repede. Am acoperit-o si pe aceasta provizoriu cu silicon, dar acum vreau sa va rog, cine ma poate sfatui cum sa fac reparatie.
Ma gandesc la cumpararea unui kit de fibra de sticla, dar nu stiu de care, ce fel de fibra sa caut, ...etc.

In concluzie va rog sa ma sfatuiti ce e de facut.

Voi atasa catva imagini cu acea zona...afectata.

post-938-14355621430803_thumb.jpg

post-938-14355621434054_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Adrian1975

Ambele fisuri sunt in linie dreapta, ma gandeam la un moment dat sa pun mastic, sau alt silicon de imbinari iar deasupra sa maschez cu un catadioptru alb, dreptunghiular, habar nu am, dar e clar ca solutii ar fi probabil mai multe...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian1975

As vrea sa cumpăr rășină bicomponent si panza de fibra de sticla si reparația sa o fac eu. Nu stiu insa ce sa cumpăr.......

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian1975

Ai grija la capetele crapaturilor sa dai o gaura cu un spiral de 1mm sau 2 mm pentru a stopa a se crapa in continuare datorita vibratiilor

Ambele fisuri sunt din capăt in capăt, așa că nu mai are unde să înainteze.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian S.

Eu as desface pe interior si as intari cumva acolo.Sunt vibratii , gropi nu avem doar drumuti de Germania sa tina doar un mastic sau silicon.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

hi

Ma uitam la rulota mea sa vad, dar este altfel!

Nu am deocamdata probleme + ca anul trecut am refacut orice se poate face in materie de izolare orificii exterioare! (manere de manevrare, sine, mai putin sina pentru cort, lampi, trape etc...).

j5Sz5Hd.jpg

Bafta si succes Adrian!    superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

@Adrian 1975, chitul ala de fibra de sticla este bun pentru ce ai tu eu folosesc la repararea spoilerelor auto crapate, dar si la rulota mea am folosit la usa cutiei de depozitare fiind crapata putin, dupa ce am lipit-o cu fibra am chituit si am vopsit si e ca si noua.

Chit reparatie reparatie fibra de sticla, se gaseste la piese auto, pe net, sau la orice magazin care vand lacuri si vopsele auto.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian1975

@Adrian 1975, chitul ala de fibra de sticla este bun pentru ce ai tu eu folosesc la repararea spoilerelor auto crapate, dar si la rulota mea am folosit la usa cutiei de depozitare fiind crapata putin, dupa ce am lipit-o cu fibra am chituit si am vopsit si e ca si noua.

Chit reparatie reparatie fibra de sticla, se gaseste la piese auto, pe net, sau la orice magazin care vand lacuri si vopsele auto.

Am gasit aceste doua tipuri de tesatura de fibra de sticla. Care din cele doua este mai buna?

post-938-14355621439022_thumb.jpg

post-938-14355621443956_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Asa se numeste tot ansamblu-chit reparatie fibra-la asta ma refeream nu la chit poliesteric de fibra, e buna oricare tesatura crede-ma(daca vrei).

Lucrez toata ziua cu ele, iti trebuie rasina+intaritor(e bun si tubul pasta de la chitul poliuretanic)are acelasi rol.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Dupa aceea se chituieste si se vopseste ; crede-ma sunt de meserie.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Daca vrei pui un petec care sa depaseasca putin crapatura, dupa care aplici chit si-l slefuisti pierdut ca sa nu se simta diferenta de nivel unde ai aplicat petecul, sau pui fibra din cap in cap si aplici dupa aia chit pe toata suprafata

Din ce vad eu in poza nu este prea lata bucata de panou.Dar eu nu m-as complica cu varianta 2.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian1975

dupa acea se chituieste si se vopseste, crede-ma sunt de meserie

Adi, dacă tot te pricepi la lucrul cu fibra, am găsit de cumpărat si am de ales intre rășina epoxydica si cea poliesterica , iar la fibra intre țesătura si cea stratimat.

Eu vreau sa iasă treaba buna as alege ce e mai bun, dar astept o parere avizata.

Reparația va fi pe exterior.Pe interior nu sunt sigur ca voi face ceva, doar daca ma apuca hărnicia, ... ptg

La țesătura mi s-a spus ca este de 3 densități 150, 300 si 400. Fiind suprafață dreapta, fara curburi si fără bucăți lipsa, pentru care densitate sa optez?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Cea stratimata este greu de lucrat cu ea; este numai scame(ate) . Mai buna este tesatura.

Poti folosi tesatura de care vrei . Eu as opta pentru 300 ; nu este nici prea deasa nici prea rara.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Daca faci reparatia doar pe afara, poti folosi oricare dintre rasini si oricare dintre paturile de fibra de sticla.

Fisura a aparut din cauza slabirii rezistentei structurii panoului frontal, cel mai probabil din cauza infiltratiilor.

Daca nu fixezi cumva suportul acestei piese fragile de plastic, nici o reparatie nu va rezista la tensiunile aparute in timpul mersului.

Eu folosesc fixarea cu plasa metalica pe interior si exterior, apoi kit de reparatie (cu fibra de sticla si rasina) iar finisarea cu chituri poliesterice cu si fara fibra de sticla. Astfel sunt aproape sigur ca nu se mai rupe in locul fisurii vechi.

Poze cu panoul frontal inainte de reparatie , click pe           Inainte de reparatie     

Poze cu panoul frontal dupa reparatie , click pe           Dupa reparatie     

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

@Ionut C spune-mi te rog cum prinzi plasa metalica de panoul de plastic frontal, mi-ai dat de gandit cu chestia asta

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liviu S

Salut Adrian,

Sfatul meu este sa te asiguri ca structura de lemn din spatele panoului frontal nu este afectata. Avand deja doua fisuri mai mult ca sigur lemnul este putrezit si muncesti degeaba sa repari fisurile pe exterior daca nu inlocuiesti structura din interior. Poti verifica acest lucru apasand usor pe interior, deasupra ferestrei, si daca zona este moale si mobila cu siguranta ca acolo nu mai ai decat niste resturi de lemn putrezit, eventual tragi de cheder in jos si sub el vei vedea exact starea structurii de lemn.

Am acelasi tip de rulota cu aceeasi problema si iti spun ca este lucrata de parca ar fi de jucarie. Toata structura de lemn este prinsa in capse metalice, nici urma de surub sau coltare.

Eu am mers pe plasa de aluminiu (se incinge cu un letcon de 40-60 w pana intra in plastic) atat pe interior cat si pe exterior si apoi am armat si cu o plasa de fibra de sticla (plasa tesuta nu scame) si rasina poliuretanica bicomponent.

Daca repari bine structura de lemn si intaresti panoul de plastic pe interior finisarea din exterior va fi cea mai mica problema, de ordin estetic.

Din pacate nu pot sa atasez poze aici deoarece sunt prea mari si nu am cu ce sa le redimnesionez la ora asta.

Daca imi dai o adresa de mail iti trimit poze din timpul reparatiei.

O seara buna.

moderat Adrian V.

Va rog sa urmariti "Tutorial postare imagini" si o sa puteti pune oricate poze doriti de orice dimensiune.

Putina atentie in continuare.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian1975

ro_adi1975@yahoo.com

Este adresa mea. Trimite niste poze daca vrei.

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

@Ionut C spune-mi te rog cum prinzi plasa metalica de panoul de plastic frontal, mi-ai dat de gandit cu chestia asta

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Citez pe Liviu S : "Am acelasi tip de rulota cu aceeasi problema si iti spun ca este lucrata de parca ar fi de jucarie. Toata structura de lemn este prinsa in capse metalice, nici urma de surub sau coltare" . Nu imi vine da cred ])]

Eu optez pentru o rulota Hobby pe care as dori sa o cumpar  . Are cineva aceasta marca de rulota si poate sa-mi spuna daca structura de lemn e prinsa tot in capse ca la rulota de tip Caravelair , sau daca are alte "bube" din  fabricatie  ?  hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

mircea, daca in acest topic se discuta de modelul Caravelair, niciodata nu va gasi cineva aceasta postare cu sau despre modelul Hobby.

Te rog sa deschizi un nou topic (in cazul ca nu exista), in care sa primesti raspunsurile dorite.

Va fi bineinteles si mai usor pentru cei care vor sa descopere acele raspunsuri.

Postati in si despre subiectele dedicate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian1975

Poate cineva sa îmi zică unde pot găsi astfel de plasa metalică? Un link ar fi de ajutor....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian1975

S-a rezolvat. A iesit excelenta reparatia.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

A durat ceva :default_big_grin:....

:OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Adrian1975 Mai ai rulota?

Țin lipiturile?

Unii colegi au făcut astfel de lucrări și au mai avut probleme.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.