Gogonea Razvan

Amplasarea bagajelor in rulota

11 postări în acest subiect de discuţie despre Amplasarea bagajelor in rulota

Amplasarea bagajelor in rulota

Gogonea Razvan

ptg. Salutari!

Din câte am citit pe aici pe forum, am înțeles ca bagajele trebuiesc sa fie amplasate cat mai aproape de centrul rulotei.

Bun, cele mai grele ar fi: bidoanele cu apa curată , generatorul, canistre cu benzina, si bine-nÈ›eles berea  xll.

In portbagaj ar mai fi doua butelii de 20l pline.

Întrebare: Cum poti ancora toate acestea cat mai aproape de centrul rulotei? Eu ma gândesc sa înfiletez mici ancore in podea( bine-nțeles care sa nu ma încurce), apoi sa leg de acestea cu chingi speciale toate cele enumerate mai sus.

Voi cum procedaÈ›i ?  :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Razvy_91

Foarte simplu ... Toate puse gramada unele peste altele  biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Rotaru

Incepator fiind si mie imi trec prin cap intrebari de genul asta. Tot ziceti ca sa pui bagajele pe axa. Dar cum convingi bagajele alea sa stea acolo? Sa zicem ca de acceleratie nu discutam, dar la o frana mai serioasa ( in caz de necesitate ) si mai ales la denivelarile din asfaltul romanesc nu cred  ca nu "migreaza". Cu lada de bere  xll discut eu sa stea pe loc ( suntem prieteni buni, ne cunoastem de mult ) dar bagajele "semi-grele" care nu au o apasare atat de mare dar suficienta inertie sa produca pagube ..... cu procedez?

Poate zic prostii, dar fiti indulgenti si explicati asa ca pentru nestiutori. :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Sa stiti ca toate au un inceput si orice sfat este binevenit.

Chestia cu ancorarea bagajelor la care face referire Gogonea Razvan, nu mi se pare o idee stralucita si nici practica.

Am postat mai de mult timp pe blog despre inceputurile mele cu rulota in spate.

Poate prinde bine cuiva din cele patite de mine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Eu folosesc baxuri de banane, sunt cutii tapene si foarte incapatoare, sau ... luati-va o rulota mica ca a mea si garantat nu au unde sa se miste. biggrin.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Cred ca ideea cu baxurile de banane este buna. Viorel, Multumesc, articolul de pe blog il citisem. De acolo am cules informaÈ›iile privind amplasarea bagajelor pe centru. Dar acolo nu explica cum ancorezi bagajele, si nici de baxuri de banane nu spune  tamp.

Îmi fac griji, ca fiecare dintre voi care sa aflat la prima ieșire.

Am de mers 400km pe sens. Mâine montez cârligul de tractare la Pajero.

Sper sa ma descurc ( o voi face singur ).

Toate bune!  :-))|/

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Era sa uit.... Aici îți trebuiesc 2 butelii, deoarece iarna durează 6 luni, si nu peste tot poti încarca butelia goală ... tamp Buteliile se pot tine in portbagajul rulotei? Acolo este locul lor special. Cristi-an, masina mea este plină de fiecare data. Cel puțin portbagajul, pentru ca noi călătorim însoțiți de câini ... f; si acolo stau ei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

"Sarcofag" am deasupra mașinii. Cat despre greutate.... Nu am sa depășesc MMA-ul mașinii cu rulota. Masina are Cca 2800kg iar rulota 1600 mma. )|/

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

George, multumesc! Vad ca trebuie sa fiu atent absolut la tot... tamp poate nu È™tiÈ›i dar Moscova este un oraÈ™ foarte aglomerat ... Oficial 18 milioane de locuitori. Sper sa iasă totul ok  xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Petrachioiu

Interesant subiect ...eu auzisem ca ar fi indicat sa distribui greutatea astfel incat sa ai undeva in jur de 60 kg pe protap....sa inteleg ca e total gresit ?     

Si as mai avea si eu o intrebare ..daca se depaseste greutatea MMA cu 50-100 kg e o problema mare in privinta sigurantei si a politiei (te poate opri si baga pe cantar )??

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Mihaidan, greutatea suportata de cupla, nu a proÈ›apului.Cat despre cântar .. Dacă depășeÈ™ti MMA este nasol.... ÃŽÈ›i vor lua toată berea transportată in rulota.  biggrinf;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.