Eugen David

Ati auzit, sunteti cumva in tema?

14 postări în acest subiect de discuţie despre Ati auzit, sunteti cumva in tema?

Ati auzit, sunteti cumva in tema?

Eugen David

isor,

In "goana" mea din dorinta de a-mi schimba masina, am tot cautat pe site-urile de vanzari!

Am cam cautat si "inauntru" dar si in afara tarii, (Germania, Austria, Italia) am intalnit si gasit tot felul de preturi, dar in mod special mi-au atras atentia anunturile de Craiova ale unui cetatean "lucas" ce intermediaza vanzarea de masini din Suedia, dar doar acolo.

Preturile sunt atractive in raport cu alte tari!

Audi A4

I-am trimis mesaj pe OLX, a raspuns, mi-a comunicat caci costurile de transport inspre Suedia mai exact la Malmo, acte auto, asigurare, intermediar, carburant si vinete se ridica la maxim 600 de euro!

Acum si eu stiu pretul motorinei, vinetelor, dar nu stiu pretul traversarii cu bacul.

Imi spune el, km pana la intrarea in tara (Nadlag), 1350 km, mie imi da 1580 km, Germania (Rostock, Berlin, Dresda), Cehia, Slovacia, Ungaria.

Am intrebat in mod special cat costa traversarea cu bacul de la Gedser la Rostock, inca nu mi-a raspuns!

Vin si va-ntreb; stie cineva de aceste persoane, a-ti mai auzit de intermedierile lor?

Stiti cumva de cineva care a fost si cumparat masini din Suedia cu intermedierea mentionata?

Si mai intreb, stiti cumva starea masinilor din Suedia? Multa zapada, probabil si solutie pentru dezget din abundenta, deci posibil si rugina? In poze au masini "faine", dar cine-si face reclama cu ruginituri!

App, "baietii" au si transport cu microbuz din Craiova, deci poate cei de acolo ar putea sti cate ceva!

Normal cu microbuzul este si mai scump si mai obositor.

Am gasit avion Cluj-Malmo cu 25 de euro dus, dar si din Bucuresti (cu Wizz-air).

Bilete avion

Imi spune ca de la aeroport te preiau ei, cum scrie in anunturi cazare gratuita!

Spune ca intermediaza vanzarea de masini pe tot teritoriul Suediei!

Acum nu stiu cine suporta transportul pana la Malmo? Dar cum spune ; costuri totale pana-n 600 de euro, depinde cu ce mergi intr-acolo!

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

                                                        nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

  :*

Distante rutiere

Acest calculator de distanta l-am folosit, dar si pe GPS, si tot aceiasi distanta am obtinut (traseu rapid).

:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Nu as fi foarte entuziast!

Mie imi miroase suspect!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:*

Ovidiu, nu despre asta este vorba, adeca de "ce-ti miroase tie"?

Daca mie "imi mirosea" a ceva extem de curat nu mai intrebam aici! Cat despre entuziasmul meu, chiar nu vad de unde ai dedus asta?

Eu doar intreb, cer sfatul dupa cum spune si titlul subiectului "Ati auzit, sunteti cumva in tema?"

Chestii de "fler", chiar nu sunt curios!

Pana la urma omul are in jur de 50-60 de anunturi, are microbuz ce face Suedia etc!

Binenteles ca nu toate mai sunt de actualitate.

Cine urmareste anunturile vede!

Daca ar fi tepar cred ca poate s-ar fi auzit, ies mai iute la suprafata "faptele negative"! Nu crezi?

Ca si Craiovean ma gandeam ca poate tu sau alti colegi au auzit cate ceva despre el.

Oricum astept in continuare opiniile celor ce sunt "la curent" cu subiectul!

Sau un coleg interesat de un parteniariat, mai ales ca se poate aduce si rulota, etc...mie-mi trebuieste o masina cu carlig de imperechiere, asa ca.........

                                               

                                              :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Cum poate sa intermedieze vanzarea a 15000 (sau mai multe) de masini?

Are intelegere cu parcurile auto?Cu proprietarii?Acestia retin masina pana ajungi tu acolo?

Pune-i intrebarile astea!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

  ptg

Lungu Marin,

O masina adusa din Germania cu numere provizorii de 5 zile ma costa inainte cca 300 de euro.

80 euro transportul spre Germania + 70 euro costul numere si asigurare (luate la Rosenheim, intotdeauna luam numere inainte, nu stiam unde si cand gasim masina pe Germania, asa ca la aveam) + aprox 100 de euro motorina spre casa, acum la distanta mai mare era mai mult. Vorbesc de 100 de euro motorina, o masina pe benzina se intampla sa consume mai mult, dar asta nedepasind 100-150 de km dupa Munchen, cam din Augsburg, si vorbesc cam de Golfurile 3 ce se vindeau bine pe atunci.

Restul, pana la 300, ceva mici cheltuieli, dar se mai si depaseau uneori din cvarii motive.

Cu numere de 30 de zile era mai scump, am luat si cu 130 de euro dar si mai scumpe, 150, 160 de euro.

Dar nu mai luai in Romania numere rosii in acea prima luna, si mai compensai ceva.

Acum daca te gaseste pe RO, cu numere galbene de 5 zile este penal, si putini mai risca.

Era nenorocirea pe Ungaria inainte, dar nu penal.

Deci daca n-are TUV si AS, numai pe platforma. Altfel riscul este mare.

Asadar cam in 450-500 de euro, tot aduci o masina din Germania, in zona noastra, Ardeal.

Acum sa nu creada cineva ca faceam cate o saptamana pe acolo, hoteluri, restaurante, etc...cam aveam pensiuni unde dormeam cu 10 euro de "caciula", dar am mai dormit mai rar si pe la diferite hoteluri dar nu mai mult de 15 euro/om.

Cu exceptia primului drum facut, fiind "ageamii" cine ne-a dus a cerut 25 de euro/om, ulterior dormind acolo am platit 60Euro/camera.

Asta se intampla in Munchen, la un hotel in apropierea platului de pe Frankfurte-Ring, dar tot pentru el am stat pana-a doua zi, masinile fiind cumparate.

Descoperind ca am fost trasi pe sfoara de 10 euro fiecare, dar am avut grija a recupera, intre prieteni nu se face asa ceva!

Cand luam masina, in prima zi, avand numere o "taiam" spre casa, nu mai aveam nevoie de hotel, etc...doar stand mai multe zile.

Aveam multi prieteni ce aduceau 2 masini cu un set de numere rosii, nu le completau, aveau cumparata si cea de-a doua masina scoasa din "plat", si ori la ce ora ajungeau puneau numerele si "via"RO. Normal alimentau inainte!

Rareori se intampla sa nu luam masini toti cel putin a doua zi, dar nu ne asteptam unii pe altii, numai asa ca aveai un incepator dupa tine si-l asteptai sa-l tii dupa tine spre casa.

Nu ca n-as putea cumpara masina ce-mi doresc din Romania, problema este ca sunt mai scumpe, este adaugat si comisionul fiecaruia!

Am gasit si aici in Italia, preturi mult mai bune decat pe Germania, dar nu mai bune decat cele prezentate pe Suedia.

Si cum spuneam, nu prea-si permit sa dea tepe, li se duce vestea, si-ar pierde clientela, zic eu!

Nu sunt sigur de ce gasesc acolo, nu de alte probleme.

Pana la urma de acea intreb.

App, ceva site-uri de vanzari auto pe Suedia, stie cineva?

Vinete inainte in vama, inainte de a iesi din tara, luam pentru Austria de cele folosite (nelipite, intacte) cu 10 lei, pe Ungaria erau mai ieftine , intre 5, 5 euro si 8, 5 euro pe 4 zile, depinde de unde le luai, acum sunt 15 euro dar pe 7 zile minim, (obligatoriu de facut, sunt pe numar de masina).

Se mai intampla sa nu gasim vinete de Austria folosite, dar erau 7, 9 euro , nu era o avere!

Ovidiu, tocmai ca nu stiu, de aceea intreb!

Pana la urma de ce n-ar putea "intermedia", tu nestiind limba apelezi la ei, ei vorbesc, te duc, te rezolva cu actele, asigurare etc...

Platesti si e ok, numai ca pretul anuntat de ei doar 600 de euro mi se pare cam putin.

Am gasit pe undeva pe net, ca ar costa 98 de euro bacul, iar cu programare la cateva zile (nu stiu cate) este 42 de euro, dar obligatoriu, cate persoane (majori + minori) unde este cazul, data, ora, tipul de masina si anul de fabricatie.

In principiu eu vreau de Audi A4 , an fabricatie 2002, 131 CP, datorita taxei, aprox 600 de euro, dar merge si din 2003 (925 de euro) pentru diesel, 1, 9, Euro3, asta pentru programare, dar..............

Am pus intrebari dar nu a raspuns la toate, nu sunt in tara sa sun, de aici nu-mi convine, este mai costisitor telefonul, dar cand revin in mod sigur am sa intreb!

  :-)

                                                                 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos.S

Bună ziua,

Și eu vreau sa merg în Suedia sa cumpăr o mașină de la acești băieți și mă interesează dacă ați aflat ceva detalii despre ei, dacă sunt de încredere,  și cât mă costa sa aduc o mașina din Suedia. Stima

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Teo Sie
On 3/5/2015 at 7:55 PM, Eugen David said:

isor,

 

In "goana" mea din dorinta de a-mi schimba masina, am tot cautat pe site-urile de vanzari!

Am cam cautat si "inauntru" dar si in afara tarii, (Germania, Austria, Italia) am intalnit si gasit tot felul de preturi, dar in mod special mi-au atras atentia anunturile de Craiova ale unui cetatean "lucas" ce intermediaza vanzarea de masini din Suedia, dar doar acolo.

Preturile sunt atractive in raport cu alte tari!

 

Audi A4

 

I-am trimis mesaj pe OLX, a raspuns, mi-a comunicat caci costurile de transport inspre Suedia mai exact la Malmo, acte auto, asigurare, intermediar, carburant si vinete se ridica la maxim 600 de euro!

Acum si eu stiu pretul motorinei, vinetelor, dar nu stiu pretul traversarii cu bacul.

Imi spune el, km pana la intrarea in tara (Nadlag), 1350 km, mie imi da 1580 km, Germania (Rostock, Berlin, Dresda), Cehia, Slovacia, Ungaria.

Am intrebat in mod special cat costa traversarea cu bacul de la Gedser la Rostock, inca nu mi-a raspuns!

Vin si va-ntreb; stie cineva de aceste persoane, a-ti mai auzit de intermedierile lor?

Stiti cumva de cineva care a fost si cumparat masini din Suedia cu intermedierea mentionata?

Si mai intreb, stiti cumva starea masinilor din Suedia? Multa zapada, probabil si solutie pentru dezget din abundenta, deci posibil si rugina? In poze au masini "faine", dar cine-si face reclama cu ruginituri!

 

App, "baietii" au si transport cu microbuz din Craiova, deci poate cei de acolo ar putea sti cate ceva!

Normal cu microbuzul este si mai scump si mai obositor.

Am gasit avion Cluj-Malmo cu 25 de euro dus, dar si din Bucuresti (cu Wizz-air).

 

Bilete avion

 

Imi spune ca de la aeroport te preiau ei, cum scrie in anunturi cazare gratuita!

Spune ca intermediaza vanzarea de masini pe tot teritoriul Suediei!

Acum nu stiu cine suporta transportul pana la Malmo? Dar cum spune ; costuri totale pana-n 600 de euro, depinde cu ce mergi intr-acolo!

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

 

                                                        nay

 

Evita sa iei masini de la Lucas Popescu, este tepar. Am cumparat un Saab de la el si m-a tinut masina fix 24 de ore, apoi a picat ambreiajul. L-am facut si peste alte doua zile injectoarele. Domnul Lucas Popescu s-a dat disparut, m-a blocat pe facebook si numarul de telefon. Atentie mare la aceasta persoana! Este tepar!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

@Teo Sie, multumesc pentru informare!hi

Masina am schimbat-o cu una luată din RO!

Dar este bine de stiut si pentru alți colegi! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.
în urmă cu 11 ore, Teo Sie a scris:

Evita sa iei masini de la Lucas Popescu, este tepar. Am cumparat un Saab de la el si m-a tinut masina fix 24 de ore, apoi a picat ambreiajul. L-am facut si peste alte doua zile injectoarele. Domnul Lucas Popescu s-a dat disparut, m-a blocat pe facebook si numarul de telefon. Atentie mare la aceasta persoana! Este tepar!

Daca trebuie sa te credem, atunci prezinta-te in sectiunea Prezentare membru sa stim de la cine primim informatia.

:-)

 

P.S. sper sa citesti mesajul privat si sa-ti schimbi si numele de utilizator asa cum se cere in Regulamentul acestui forum.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Teo Sie
On 05/10/2016 at 7:56 AM, Viorel said:

Daca trebuie sa te credem, atunci prezinta-te in sectiunea Prezentare membru sa stim de la cine primim informatia.

:-)

 

P.S. sper sa citesti mesajul privat si sa-ti schimbi si numele de utilizator asa cum se cere in Regulamentul acestui forum.

Multumesc Viorel. Teo ma numesc, Teodor, n-as vrea sa-mi dau si numele de familie totusi, sper ca e ok. O sa incerc si o prezentare in sectiunea forumului desi singurul motiv pentru care am postat este sa il demasc pe teparul prezentat mai sus.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Cu placere!

Dar asa poate intra oricine sa scrie orice si sa nu stim cine este.

 

Sper ca nu ai inregistrat un cont in forum doar pentru acest aspect, deoarece acest forum nu este creat doar pentru astfel de reclamatii.

:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Teo Sie

Recunosc ca acesta este motivul, cel putin momentan. Totusi din perspectiva mea pare destul de intemeiat atata timp cat topicul asta apare in google search la numele individului. Intentia mea este sa avertizez potentialii clienti bazandu-ma pe experienta proprie cu Lucas.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.