Drinovan Ovidiu

La munte cu rulota iarna

37 postări în acest subiect de discuţie despre La munte cu rulota iarna

La munte cu rulota iarna

Drinovan Ovidiu

Adi, este loc suficent pentru 2 adulti si un copil, iar daca se indeplinesc unele conditii, cum ar fi caldura, imbracaminte adecvata, pauza de somn, apa, mancare, dulciuri, cateva jucari, sanie si voie buna, atunci totul va decurge bine!

Ovidiu, acelala este senzorul de soc de la alarma pus la geamul din fata.

Cam asa, se faceau geamurile, in timpul nopti pana dimineata, de la aerul rece de afara si cel cald din rulota.

  Adi Ciordas, ne folosim de ea la maxim, fiind mai interesant sa urc cu o rulota sus, decat sa ma cazez pe nu stiu unde si sa-mi fie frig sau prea cald, sa miroasa a mucegai peste tot, sa aud cum se plimba cineva noaptea prin cabana, s.a.m.d.

Deci, cu o rulota poti avea o experienta mult mai frumoasa, decat daca te-ai caza sau poate ca nu, e discutabil. Depinde de fiecare.

Cine vrea, poate gasi cazare cu 50 lei/noapte/pers.

Cum drumul a fost curatat si vremea buna, am putut sa ajung pana sus si sa stam cateva zile.

  :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Drinovan Ovidiu

Drumul de la Semenic, pana la barajul de la Valiug:

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Felicitari! O excursie de neuitat!superokhi

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Bravo, Ovidiu!

O ieșire de neuitat..... Ai cam avut curaj sa urci iarna cu tracțiune fata hi

nay

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

   Da asa este Razvan! Fiind un urcus destul de anevoios pe zapada nu cred ca aveam prea multe sanse, dar am incercat mergand la risc.

 Mi-ar fi fost mai greu, daca trebuia sa intorc totul in panta pe carosabil alunecos !Gaseam eu o solutie fiind constient ca toata operatiunea ar fi fost foarte periculoasa, nemaifacand acest lucru niciodata.Ar fi trebuit sa ma folosesc de lanturi, nisip, frana de mana, şufa+masina, pene puse pe la roti si multa rabdare.

  La munte totul se poate schimba din clipa in clipa, mai ales la inaltimi mai mari (ploaie, viituri, vant puternic, viscol, zapada), de aceea trebuie sa fi pregatit pentru ce e mai rau si sa pozitionezi rulota intr-un loc cat mai sigur!

   E bine ca totul a decurs normal, neantampind greutati, iar clipele petrecute acolo sus pe munte au fost foarte placute! Orcand as mai repeta experienta!:)    

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

superok

"Bravisimo", Ovidiu!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Garvaneanu

a facut cineva revelion in rulota?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Buna Dan, buna intrebarea ta!

Cu siguranta ca se poate face trecerea dintre ani intr-o rulota sau pe langa ea mai ales, daca se creaza o atmosfera de sarbatoare impreuna cu mai multi rulotisti si daca vremea o permite!

Locatia aleasa cu acesibilitatea ei, peisagistica, vremea, pregatirea rulotei pentru  o folosi pentru sezonul rece sunt cateva dintre conditile ce trebuiesc indeplinite pentru a iesi un revelion frumos!

 

Am sa va prezint in "La munte cu rulota iarna 2" cateva din peripetiile prin care am trecut in minivacanta de 1Decembrie!/.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P
în urmă cu 23 ore, Dan Tulcea a scris:

a facut cineva revelion in rulota?

Salut. Cateva detalii gasesti in topicul "Baile Herculane-Revelion."

Eu am incercat. A fost superb. Si anul acesta o sa fac revelionul la rulota, ori la Herculane ori pe undeva langa Brasov! Nu sunt sigur unde exact. Voi vedea atunci mai sproape. Dar daca iti doresti, incearca! O sa ai o experienta de neuitat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Dan Tulcea, am prieteni care fac revelionul la rulota de ani buni. Ei sunt din București și revelionul îl fac în rulota la Râșnov. Anul acesta îmi vine niște musafiri și trebuie sa merg la restaurant în seara de revelion altfel ma alutaram lor. :(

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Garvaneanu

Ma bate un gind dar nu stiu daca este posibil fiind prima mea rulota am teama cu apa si gazul 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Vom deschide atunci, aproape, un topic dedicat petrecerii revelionului la rulota si vom dezbate pe larg subiectul.../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.