Octavian Sorin

Geamuri... atipice

9 postări în acest subiect de discuţie despre Geamuri... atipice

Geamuri... atipice

Octavian Sorin

Incep cu un sincer LA MULTI ANI!

In continuare, vin cu o idee cel putin stupida, si anume, daca cineva pana acum s-a gandit ca pe geamurile rulotei sa monteze folie fumurie precum cea de pe geamurile auto.
Mie mi-a trecut asta prin cap si as vrea sa o pun in aplicare cand vine caldura.

Voi ce spuneti, am eu ba- bau la cap sau e o idee relativ ok?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Eu zic ca este destul de ok, dar ca orice idee ce se doreste realizata, are avantaje si dezavantaje.

Umbra binevenita din interiorul rulotei, va duce la un spatiu mai intunecat.

Asa ca, fiecare o gandeste in felul sau.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Octavian Sorin

Eu ma gandesc la altceva. Geamurile fiind din material plastic, nu stiu cat de bine se vor vedea si deasemeni, cat de bine se va lipi folia fara sa ramana bule. Dar... in primavara voi avea grija sa va informez precis si cu ajutorul unor imagini :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Salutare,

Si eu m-am gandit in vara la ideea de a aplica folie pe geamurile rulotei. Motivul a fost, ca in cazul in care se crapa geamul de la rulota, folia sa-l tina sa nu se faca bucati. O folie bine montata are si rolul (printre altele) de a nu lasa geamul sa se faca tandari. In afara de a nu lasa geamul sa cada, nu vad alta utilitate a foliei la rulota , intimitatea si umbra este asigurata de jaluzelele rulotei.

biggrin... Prerea mea

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Octavian Sorin

Pe masina am folie fata- spate 95%. Acea bariera termica exista, cu geamul coborat simt cum arde soarele. Trecand peste asta, am si acele jaluzele argintii (rulouri retractabile) insa in momentul in care le cobori, luminozitatea se diminueaza enorm. In schimb, o folie cu transparenta de 30% cred ca si-ar face mai bine treaba. Insa cum spunea si colegul, ramane de vazut cum se rezolva cu intinderea foliei pe curbura geamului.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Octavian Sorin

George, incepem asa:

1. Vizibilitatea cu folia de 95% pe fata este foarte buna atat ziua cat si noaptea in trafic.

2. In momentul cand sunt nevoit sa parchez, daca cumva mi se pare ca nu vad foarte bine, las geamurile jos.

3. Nu am dat si nici nu voi da vreodata spaga politistilor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian_vasile

Salut!

Este o idee buna sa montezi folie auto. Stai linistit, este folie speciala si se poate intinde pe la colturi cu un pistol de aer cald. Partea mai rea este ca intr-adevar rulota va deveni mai intunecoasa.

Sa fiu sincer si pe mine ma bate gandul sa imi montez, insa nu stiu cat de mult se merita.

Sunt avantaje si dezavantaje.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

  Sunt de acord cu Octav, folia iti ofera un bun confort termic, intimitate si pe mine ma ajuta foarte mult referitor la meseriasii care vin din spate cu faza lunga... Cat despre gradul de transparenta a foliei, fiecare cat de bine vede prin ea si cat vrea (sau il interseaza) sa respecte legea

  Am vazut la atelirul care mi-a montat folia pe masina, un utilaj cu inflarosii care permitea sa intinda folia foarte bine (ceea ce permite si montarea pe zonele curbate), si sa o usuce foarte bine dupa aplicare. Referitor la aplicarea foliei pe suprafete din plastic, se poate face asa ceva, am vazut multe masini cu folie pe stopuri (si curbate si din plastic)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Salut

Am pus si eu acum doi ani cu un prieten folie pe un geam frontal la o rulota knaus sudwind 370 pentru ca era crapat tare si sa nu se vada am pus folie pe exterior asa a vrut prietenul meu al lui fiind rulota, dar vreau sa spun ca intr-un an  sa scorojit toata pe margini

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.