Vizitator

Probleme la Sasiu si Sistem Franare

39 postări în acest subiect de discuţie despre Probleme la Sasiu si Sistem Franare

Probleme la Sasiu si Sistem Franare

Ursu Florin

@Stefanutz cu siguranța nu ai nevoie de service pentru a schimba acel amortizor 😋

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Stefanutz

Ok, o sa incerc maine sa vad cum se desface, am urmarit un video si nu pare sa fie nimic dificil 

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Ca sa schimbe un amortizor posibil sa nu aibe nevoie de un service, dar o revizie facuta de un profesionist e preferabila mai ales in cazul in care vorbim de o rulota second hand si de un proaspat detinator de rulota.

@Stefanutz daca mergi pe varianta DIY vezi si cum se verifica rulmentii, eventual franele si amortizoarele.

Defectele trenului de rulare al rulotei nu prea se aud in timpul mersului ( spre deosebire de auto) dar pot provoca daune mari.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Scarlat Mihai
acum o oră, Stefanutz a scris:

Multumesc Mihai asa am sa fac 

nu as mai cheltui 200 lei pe pompa + vasilina, cand un amortizor este 300 lei si probabil ca va tine alti 5, 6 ani 

O sa caut un film sa vad cum se poate inlocui acest amortizor, daca nu reusesc singur ma duc in service 

 

apropo cu ce gresant sa dau si eu pe suruburile calelor ? ulei sau vasilina ? 

 

Revin cu noutati cand voi avea. 

Eu am un spray cu vaselina siliconica de la OKS e nemteasca, este lichida si in contact cu suprafelele parca fierbe 4-5 secunde dupa care se face pelicula gasesti si pe la noi  dar sunt putini distribuitori, este o vaselina alimentara care rezista intre -20 si +400 grade(sigur sunt si alte marci dar eu pe asta am mers la recomandarea unui prieten) si nu imi pare rau.Cureti prima data cu benzina si a doua oara cu diluant orice mizerie de pe filetele de la picioarele calare,  infiletezi si desfiletezi inca odata sa scoti si mizeria din bucsă lasi sa se zvinte orice urma de diluant dupa care dai cu sprayul de vasilina si repeti operatia infiletezi desfiletezi sa ajunga un strat de vaselina si in bucsa si nu mai se lipeste apa si praful de ia(e bun si uleiul dar atrage praful si dupa o vreme se spala de la ploaie) nu stiu ce proprietati are dar este extraordinara.Odata pe an repeti operatia si vei desface picioarele cu mana goala asa de usor vor merge.Sa iti fie de ajutor.

Numai bine tuturor ca de restrictii suntem plini.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanutz

ce fel de gresant trebui bagat in amortizoare ? 

service-urile sunt pline si ocupate, nici la telefon nu raspund ... cred ca o sa cumpar o pompa  de tecalemit si o sa incerc sa-mi fac singur revizia 

cumpar si crick hidraulic tip crocodil si ma apuc de treaba :)) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanutz

Am reusit si am desfacut cupla si amortizorul. 

dar tot nu ma lamuresc ce amortizor sa cumpar .... pe el scrie 4 coduri :(

WhatsApp Image 2021-03-28 at 19.05.31.jpeg

WhatsApp Image 2021-03-28 at 18.56.59 copy.jpeg

WhatsApp Image 2021-03-28 at 18.46.34 (1) copy.jpeg

WhatsApp Image 2021-03-28 at 18.46.34 (1).jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Cred ca iti spune ce fel de amortizor in functie de bucsa din capat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanutz

Am schimbat amortizorul dar simt acelasi "șut" in carlig cand franez mai brusca.

Unde sa mai caut problema ? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Stefanutz încearcă sa reglezi frânele :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Stefanutz trage frana de mana la jumatate si iancearca sa pleci cu masina. Poti incerca sa dai si in marsarierre. Daca nu simti opunere, regleaza framele. Este bine sa verifici sabotii inainte de a le regla.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanutz

Am schimbat sabotii, erau buni, dar am pus originali si i-am reglat si acum am scapat de acel sut in carlig. Practic rulota nu prea avea frana ... 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.