Vizitator

Probleme la Instalatia de Gaz

37 postări în acest subiect de discuţie despre Probleme la Instalatia de Gaz

Probleme la Instalatia de Gaz

Vizitator

In general , la robinetele astea , este atasata o termocupla .

Aceasta functioneaza ca o siguranta , si nu lasa gazul sa treaca de robinet daca nu este flacara la arzator.

Leaga si acea termocupla la robinet si tine flacara de la o bricheta pe ea ca sa deschisa supapa din robinet .

Daca nici asa gazul nu trece mai departe , insemna ca robinetul are intradevar ceva si trebuie schimbat sau curatat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Razvan Stan

Am sa incerc si cu bricheta... nu de alta dar nu vreau sa ajung la Tantava fara soba... :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Daca nu ai soba , am eu niste palinka de Cluj.

Te "anesteziez" cu ea si nici nu o sa stii cand a trecut noaptea.

Revenind la subiect ( ca sa nu o dam in off-topic, pentru ca nu-i frumos) , cam asta ar fi motivul pentru care gazul nu trece de robinet.

Fie ca incalzesti cu flacara unei brichete , fie cu flacara de la o lampa din aia de instalator , acea termocupla trebuie sa "simta" caldura ; altfel nu "comanda" deschiderea supapei se siguranta.

Daca pana la urma te apuci sa desfaci robinetul , sa fii foarte-foarte atent la desfacerea suruburilor si la deschiderea lui pentru ca are in interior niste arculete fine ca un fir de par.

Spor la treaba !

superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Dupa ce spui tu acolo este vorba de termocupla sau pe romaneste senzorul de temperatura care se pare ca este intrerupt undeva.Se poate schimba, pot aduce nou la25 euro sau optiune second ceva mai ieftina.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Ce spune Adi este ce am spus si eu mai sus si daca vrei poti merge la el sau sa iti aduc senzor, si il montezi tu singur ; ai optiuni..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Stan

Multumesc pentru raspunsuri.

Din ce-mi spuneti pare logic ca termocupla sa fie blocata pe inchis. Si acum incerc sa intuiesc cum functioneaza...

Termocupla este teoretic un robinet "normal close" si de deschide in doua feluri:

1. Manual prin apasarea rozetei... si mentinerea ei apasata.

2. Aplicand o temperatura mai ridicata decat mediu ambiant (poate 80-90 grade... habar n-am)

Din cauza ca nu a fost folosita o perioada de timp a ramas blocata pe inchis.

Gresesc?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Nu prea are in comun nimic perioada de utilizare cu faptul ca nu functioneaza normal.

Daca se aprinde normal si in momentul cand lasi butonul dupa 10-15 secunde se stinge automat este vorba despre senzorul de temperatura care nu mai face serviciul normal.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Acea termocupla deschide o supapa in robinet daca "simte" temperatura flacarii la arzator . Ca sa o "pacalesti" ti-am oferit cele doua varinate ( bricheta sau lampa de instalator).

Asa cum ti-am spus ea este un sistem de siguranta foarte simplu : nu are flacara la capatul dinspre arzator , nu lasa gazul sa treaca de robinet .

Daca tu incerci robinetul fara aceasta "siguranta"  gazul nu o sa treaca NICIODATA  spre arzator , nici daca stai in cap sau in spagat ca Van Damme pe oglinzile de la TIR .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Cred ca problema lui e alta.

Termocupla nu face decat sa mentina robinetul deschis dupa ce eliberati robinetul de gaz (pentru aprindere se apasa pe el, pana la incalzirea termocuplei, daca eliberezi robinetul se inchide gazul).

Ori robinetul este infundat, ceea ce e cam greu de crezut, ori a fost demontat si montat gresit. Daca nu se vad urme de demontarea robinetului, verifica diuza, e pozibil sa fie infundata.

Termocuple se gasesc la magazine de instalatii,   se folosesc la centrale termice, la aragaz, la diverse automatizari cu flacara de veghe. Trebuie sa tii cont de filetul care intra in robinet, in rest sunt identice. Tubul capilar, daca e prea lung, se poate face colac in interiorul sobei.

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Termocuple am gasit si in targ la Castani ; si inca din alea universale cu nipluri pentru toata lumea.

Asa ca inlocuirea ei nu este o problema foarte complicata.

Ce-i drept , acel capilar intre senzor si robinet poti sa il faci ghem ca nu-i nici o problema , doar sa nu se frece de alte obiecte mai ales metalice.

Si acum sa revenim la subiect :

Daca deschizi robinetul de gaz fara sa il tii apasat , nu o sa ai gaz la arzator.

Eu cred ca Razvan l-a deschis dar nu l-a tinut apasat.

Daca l-a tinut apasat si tot nu are gaz la arzator , atunci trebuie umblat la robinet.

Daca l-a tinut apasat si a iesit gaz , atunci este acea termocupla defecta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Apesi robinetul si aprinzi flacara, tii apasat pana se incalzeste, apoi termocupla mentine deschis robinetul. In cazul in care termocupla se raceste (s-a stins flacara), atunci bobinanu mai retine acea pastila, iar arcul va inchide siguranta robinetului. Gazul nu mai trece, chiar daca robinetul este deschis.

Daca termocupla este defecta, gazul trece (ai flacara) doar cat timp tii apasat robinetul. Termocupla e singura care actioneaza acea siguranta (atrage pastila).

Atasez o schema de principiu a robinetului cu termocupla.

post-382-14355620446451_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Stan

Buna schema...

Din ea se intelege clar cum la actionarea manuala (prin apasare bineinteles) permite gazului sa treaca... ceea ce la mine nu se intampla... deci nu ajungem inca la termocupla...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.