Costi

O profesoara

1 postare în acest subiect de discuţie despre O profesoara

O profesoara

Costi

O profesoară a cerut clasei sale de elevi să îşi întrebe fiecare părinţii care este cea mai relevantă poveste a familiei sale şi care are o morală la sfarşit, iar apoi urmând ca a doua zi fiecare dintre ei să spună povestea în clasă.

A doua zi, în ora respectivă, Cristian a dat următorul exemplu:

- Tatal meu este fermier si crestem gaini. Intr-o zi am mers la piaţă cu o grămada de ouă aşezate intr-un coş de nuiele împletite, coş aşezat pe scaunul din faţa al camionului. La un moment dat camionul a lovit o groapa iar coşul a căzut de pe scaun şi toate ouăle s-au spart. Morala povestirii este să nu îţi pui niciodată toate ouăle într-un singur coş.

- Foarte bine, spuse profesoara.

Urmatoarea a fost Maria care incepuse sa povestescă:

- Si noi suntem fermieri. Aveam 20 de oua care trebuiau sa fie clocite dar numai 10 puişori au ieşit. Morala este să nu îţi numeri găinile înainte de a fi clocite ouale

- Foarte bine" replica din nou profesoara, mulţumită de ce auzise până aici..

Următorul a fost Horia care a început şi el povestea sa:

- Tatăl meu mi-a povestit despre mătuşa Ana... Matuşa Ana era inginer de aviaţie în razboi iar avionul ei a fost lovit. A trebuit să aterizeze forţat pe teritoriul inamic şi tot ce avea la ea era o sticlă de pălincă, o puşcă şi o sabie.

- Continuă, spune profesoara intrigată.

- Matuşa Ana a băut toata pălinca pentru a se pregăti...apoi a aterizat în mijlocul a 100 de soldaţi inamici. Ea a omorât 70 dintre ei cu mitraliera până s-au terminat gloanţele. Apoi a mai omorât 20 cu sabia până lama s-a tocit. Pe ultimii 10 i-a omorat cu mâinile goale.

- Dumnezeule mare, spune profesoara îngrozită, şi care ţi-a zis tatăl tău că este morală?

- Stai departe de matuşa Ana când e beată!

…………………………………

Sunã soneria. Soţia disperatã se roagã: - Doamne fã sã disparã amantul, iar soţul sã nu ştie nimic.

La care un glas din înalturile cerului spune: - Bine, fie... te scap... dar când o sã mori o sã ţi se tragã de la APÃ.

Soţia a fost bucuroasã cã a scãpat de amant, gândindu-se cã în ceea ce priveşte apa...va avea grijã şi se va feri.

Peste un timp apare o ofertã pentru o croazierã pe mare, împreunã cu toate prietenele ei. Se duce femeia în excursie, când deodatã începe o furtunã.

Femeia iar se roagã:

- Doamne, ştiu cã mi-ai spus cã o sã mor din cauza apei... dar acum, gândeşte-te... sunt atâţia oameni nevinovaţi... pentru mine o sã omori toţi oamenii de pe acest vas?

La care glasul rãspunde:

- De-ai şti de când mã chinui sã vã adun pe toate la un loc...

……………………………..

Într-un compartiment de tren urcã un vânãtor şi îşi aşazã arma pe genunchi, cu ţeava îndreptatã spre vecinul din faţa lui.

Acesta îi atrage atenţia: – Aveţi grijã, sã nu se descarce din greşealã!

– Nu-i nici o problemã, rãspunde vânãtorul impasibil. O încarc din nou..

……………………………….

Scoţianul, proprietar al unei firme, se adreseazã angajaţilor:

− Voi aţi lucrat anul acesta foarte bine, drept care profiturile firmei au crescut substanţial. Drept recunoştinţã, fiecare dintre voi va primi câte un cec de douãzeci de lire.

Bucurie generalã. Patronul continuã:

− Dacã şi la anul veţi lucra la fel de bine, atunci am sã le şi semnez.

………………………………..

- Aţi urmat recomandarea mea? întreabã doctorul. O pastilã înainte de masã şi un coniac mic la desert?

- Da, doar cã la pastile am rãmas cu 3 sãptãmâni în urmã, pe când la coniac am o lunã avans.

…………………………………

Adam e singur în Rai şi se plictiseşte. Se duce la Dumnezeu, sã-i ofere o soluţie.

- Doamne, sunt singur. Ai putea, rogu-te, sã-mi faci o pereche?

- Sigur, zice Dumnezeu. O sã-ţi fac o femeie care o sã te iubeascã mereu, n-o sã fie cicãlitoare niciodatã şi care o sã facã doar ce vrei tu. Asta o sã te coste o mânã şi-un picior.

Stã Adam si se gândeste.

- Doamne, dar pentru o coastã ce-mi poti oferi?

……………………………..

Un copil vede masina tatalui sau, cand iese de la scoala, dupa care intra in padure.. Curios, il urmareste si in masina mai era cu matusa Mimi. Se duce repede acasa la mama-sa

− Mami, mami, l-am vazut pe tati cu matusa Mimi in masina, erau in padure, el o ajuta sa-si dea bluza jos, ea pantalonii... apoi tati o pupa si...

− Stai asa, cand vine acasa, la masa povestesti din nou, sa vad ce fata face.

La masa

− Ia zi Ionel, ce ai facut tu azi?

− Am fost la scoala, apoi l-am vazut pe tati trecand cu masina, si in masina era tanti Mimi, si s-au oprit in padure, si tati o ajuta sa-si dea bluza jos si tanti Mimi il ajuta sa-si dea pantalonii, apoi tati o pupa si apoi au inceput sa faca ce faceau mami si unchiu Nelu când tati era plecat de acasă...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.