Claudiu

Salut si bine v-am gasit!

34 postări în acest subiect de discuţie despre Salut si bine v-am gasit!

Salut si bine v-am gasit!

Claudiu

Numele meu este Claudiu.

Momentan nu detinem o rulota, insa imi doresc de ceva vreme. Mi-am achizitionat chiar si carlig pentru a-l monta pe masina. Ne plac iesirile in natura si excursiile la cort. Acum avem si un baietel de un an si jumatate, si am vrea sa-l scoatem un pic la aer.

Imi pare bine ca v-am gasit, am citit numai de bine!

Va salut,

Claudiu

Distribuie această postare


Link către postare

Viorel C.

bun-venit

Bun venit alaturi de noi!

Sa-ti traiasca ce ai castigat acum un an jumate si sa speram ca subiectele postate in forum te vor indruma sa alegi modelul de rulota dorit.

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Claudiu

Va multumesc pentru urari si pentru primire!

Distribuie această postare


Link către postare
Fatu Narcis

Bine-ai venit!

Daca ai deja carligul trebuie sa verifici ce priza va avea rulota, in caz ca nu se potriveste iti trebuie un adaptor. De obicei carligul are priza cu 7 pini iar rulotele mai noi au mai multi.

Distribuie această postare


Link către postare
Cristian Popa

Salut Claudiu!

Bine ai venit. Pasul cel mai important l-ai facut: ai luat carligul  biggrin

Spor la cautari.

Distribuie această postare


Link către postare
Claudiu

Multumesc de urari

Da, momentan rasfoiesc bine forumul pentru a-mi face o idee despre ce rulota se potriveste cel mai bine categoriei B de permis, Passatului din dotare si nevoilor noastre. Cam in ordinea asta.

S-auzim de bine!

Distribuie această postare


Link către postare
Claudiu

Multumesc,

La un maxim 1100 ma gandeam si eu.

Unul din hopuri ar fi sa gasesc o locatie unde as putea sa o parchez aici, in Bucuresti. Locuiesc la bloc.

Distribuie această postare


Link către postare
Claudiu

Colegii care locuiesc in Bucuresti la bloc, pe unde tineti rulotele?  Exista parcuri de rulote in sau pe langa Bucuresti?

Nu reusesc sa gasesc solutia la problema parcarii rulotei.

Distribuie această postare


Link către postare
Marian78

Incearca prin hipermarketuri care au parcari acoperite.

Stima.

Distribuie această postare


Link către postare
Claudiu

Tu prin ce zona stai ?

Iancu de Hunedoara  si, credeti-ma, abia reusesc sa parchez masina la blocul unde locuiesc.  Pentru rulota nici o sansa...

Distribuie această postare


Link către postare
Claudiu

As lasa-o si in alta zona, numai sa stiu ca e in siguranta. Ideea cu hipermarket-urile e buna, dar nu stiu cu cine sa vorbesc, cred ca trebuie sa ajung sa vb cu un director de acolo, sa fie cu voia lui, nu?

Distribuie această postare


Link către postare
Claudiu

Se pare ca am reusit sa gasesc o locatie unde as putea parca rulota.    superok

Ma apuc de cautat si rasfoit mai serios    suppar

Trebuie sa prind un drum de Braila si timpul necesar sa montez carligul. Instalatia electrica inca nu o fac, ca nu stiu pe ce model.  Am 2, una pe 7 pini si instalatia cu care a venit carligul, pe 13 pini. Totusi am vazut ca sunt modele care au cate 2 stechere.

Apropos de montat carlig.  Asta trebuie omologat dupa montare?  politia sau RAR-ul pe drum te poate intreba de omologarea carligului?  Carligul e de fabrica l-am luat din dezmembrari de pe alt Passat, este Westfalia

Buget cam 1500E

Cam asta caut:

An fabricatie > 1990

MMA =< 1000kg

Cupla antibalans

Instalatie 220/12,   lacas baterie si redresor

Toate instalatiile functionale

Cort

Curata, uscata

Cam asta ar fi, o sa mai citesc cu atentie sectiunile din forum cu sfaturi pt achizitionare rulota si mai vedem ce sa mai urmaresc.

S-auzim de bine!

Distribuie această postare


Link către postare
Cristian Popa

Salutare Claudiu,

Da-i un semn de viata lui Viorel. Zicea ca pleaca spre Olanda, poate gaseste ceea ce vrei, si ai marele avantaj ca o sa o iei de la cineva de incredere. Sunt 100% ca la sfarsitul tranzactiei vei fi multumit.

... Merita sa incerci

Distribuie această postare


Link către postare
Vizitator

Pune priza cu 13 pini.Daca rulota e cu 7 pini , sunt adaptoare de la 13 la 7 pini.

Distribuie această postare


Link către postare
Claudiu

@Cristi - da, am vazut postul lui Viorel. As vrea mai intai sa vad cateva pe aici, live, sa ma urc in ele, sa vad exact despre ce-i vorba. Sa stiu ce sa cer, sa stiu ce vreau. As vrea mai intai sa ma documentez mai bine, sa stie omul exact ce sa caute pentru mine, ca sa fie toata lumea multumita.

@Ciprosca - Asa intentionam si eu, apoi am vazut ca sunt modele care au si cate 2 stechere, banuiesc ca de 7, nu?  Pe alea cum le pacalesc daca pe masina am de 13? Exista adaptoare si pentru alea?

Distribuie această postare


Link către postare
Vizitator

Da, sunt adaptoare.Cu doua mufe de sapte pini , avand cablul aferent, intra intr-una de 13 pini.

Are Peti de la Dej.

Distribuie această postare


Link către postare
Claudiu

oki, atunci pun instalatia de 13, dar trebuie sa caut mufele care se potrivesc pe triplele mele, ca instalatia asta cred ca provine de pe B5.5.

O sa pun poze cu carligul si instalatia cu 13 pini pe care o am.

post-721-1435562060197_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Claudiu

Adaptoarele astea sunt sigure? Nu provoaca probleme? contacte imperfecte, plastic prost care se poate topi etc?

Referitor la intrebarea mea de mai sus cu omologarea carligului, ce-mi puteti spune? 

Am de ce ma teme sau e de ajuns tablita producatorului de pe carlig?

Distribuie această postare


Link către postare
Viorel C.

adaptoarele astea sunt sigure? Nu provoaca probleme? contacte imperfecte, plastic prost care se poate topi etc?

Nu exista nicio astfel fel de problema.

Distribuie această postare


Link către postare
Claudiu

Multumesc, Doru.

@Adrian

Carligul il am la Braila. Daca nu voi avea timp sa-l pun cand ajung la Br, o sa-l iau aici si te contactez, multumesc.

Referitor la instalatie, in acelasi mod am gandit si eu.

Pe langa instalatia in 13 care a venit cu carligul, cea din poza, am mai luat o instalatie simpla in 7. Voi cauta mufele ce vin pe spatele triplelor, o sa cumpar mai multe, sa am. Pun mufe mai intai pe instalatia in 7 si o pun provizoriu pe masina, imi iau si un adaptor de la stecher 13 la priza 7, asta ca sa fiu pregatit, in cazul in care apare ceva si trebuie sa o leg, macar luminile de drum sa le asigur.

Distribuie această postare


Link către postare
Claudiu

O sa tin cont, ma interesez ce si cum. Postez rezultate. Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.