.Vizitator..

Inlocuire + modificare frigider

13 postări în acest subiect de discuţie despre Inlocuire + modificare frigider

Inlocuire + modificare frigider

.Vizitator..

Ma bate gandul sa-mi pun un frigider mai mare in rulota (as avea loc).

Ideea este, insa, sa mearga si pe gaz.

Ma gandeam la un frigider "normal" nu foarte mare, cu o instalatie adaptata de la un Fram pe amoniac si cu inca o adaptare incat sa mearga si pe gaz (chiar daca ar implica un consum mai mare de gaz).

A facut cineva asa ceva ?

Stiti pe cineva care ar putea sa realizeze astfel de modificari pe un frigider ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Sabau Petru

Salut George !

eu am cautat in Cluj un frigotehnist care sa se uite si sa mi faca o revizie la frigiderul meu si nu am gasit !

cred ca e mai bine sa l lasi pe cel original daca functioneaza bine !

Al meu, nu mergea bine pe gaz si pana la urma am ajuns la concluzia ca e mai bine sa-l schimb!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Naghi

Colegilor, va rog sa luati in seama faptul ca "figiderul" din rulota este de fapt un racitor pe absorbtie si nu are performantele unui frigider normal cu compresor si freon.

Frigiderul rulotei raceste cu 20-25 de grade maxim fata de temperaura exterioara, in consecinta trebuie si unul cu compresor !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Salut exista si variante de frigidere mai mari cu congelator separat dar sunt modele noi si nu cred ca vrea cineva sa le afle pretul.

Cel mai interesant ca pret si spatiu este cel de 80 litri si de obicei o racire mai buna la cele cu congelatoare mici.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Frigiderul cu compresor se poate folosi și off-camping. Panouri solare și o baterie de 100 Ah duc liniștit un compresor de 25 W.

Frigiderul cu absorbÈ›ie are un randament termic foarte redus,   singurul avantaj este independenta de curent electric.

Dacă tot mergi in camping sau locaÈ›ii unde te poÈ›i conecta la 220V,   mai bine iei un frigider cu compresor mai mic, evident la 220,   care este cea mai ieftină variantă.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

In opinia mea va bateti prea mult capul si alunecati pe panta unei investitii destul de mari fara efect deosebit.

Luati o cutie izoterma , puneti bautura deja rece in ea , si deasupra trantiti o punga cu cuburi de gheata.

Sa schimbi frigiderul , sa pui panou , sa tragi fire , si cel mai important sa investesti o suma "frumusica" de bani o poti face poate numai din pasiune sau dintr-o ambitie de moment.

Bineinteles ca in continuare fiecare face ce vrea !  superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Cum spuneam sunt variante mai mari de frigidere pentru rulota, chiar model cu congelator separat ca si cel pentru casa, dar nu prea vad rostul investitiei in asa ceva.

Si daca stai sa judeci omeneste iei un frigider normal clasa AAA cat de mare vrei il pui langa rulota in cort si cu ajutorul unui generator de curent iti faci treaba cat stai iesit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Da, da dar sa ne spui si noua ce te sfatuieste  superok . Si ai grija sa nu te scapi sa spui ce faci cu mainile atunci cand nu le vede copilul  :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mitru Constantin

Tu doresti sa demontrezi frigiderul de pe rulota si eu vreau sa il inlocuiesc cu unul functional, este foarte important sa il folosesti pe cele trei cai care le are, stai fara grija oriunde mergi ai totul la rece.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Citind informatiile vehiculate in acest topic, am o intrebare:

A incercat cineva sa monteze un compresor la 12 V DC in locul celui de 220 V AC pe un frigider normal ?

Un compresor Danfoss BD 35 F face fata unui frigider de 100 litri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Vezi si tu la lazile frigorifice cu compresor , alimentate la 12 v , ce caracteristici au si vezi ce poti improviza.Am vazut la cineva o lada frigorifica cu compresor de 80 l pe role , ceva ca un troller, care era prevazuta cu un congelator.Costa cam 900 euro.

Pana la urma Adrian are dreptate, cumperi o lada frigorifica pe trei cai, si o ajuti cu o punga de gheata.Eu am una cumparata la mana a doua si asta vara la 40 de grade aveam gheata pe capacul de la interior.Bineinteles o ajutam la doua zile cu o punga de gheata.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Si eu am vrut sa schimb frigiderul cu unul pe compresor dar investitia nu se renteaza decat daca ar fi rulota noua si as vrea sa o tin 10-15 ani. Pana la urma am investit intr-o lada pe compresor la 12v. Este net superioara celor prin absortie. In 5 minute are gheata pe pereti iar vara daca ai panou pe rulota nici nu o simti ca si consum. Din cand in cand mai inghetam in ea o rezerva pe care apoi o puneam in frigiderul rulotei ca sa il mai ajut.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Dumitrache

Va salut! Dacă nu sunt indiscret,  cât a costat acea ladă pe compresor și de unde se pot achiziționa?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.