Octavian Sorin

Avondale Wren

38 postări în acest subiect de discuţie despre Avondale Wren

Avondale Wren

Octavian Sorin

Va salut!

Profit de faptul ca am descoperit acest forum, in ideea in care doresc sa va prezint prima mea rulota.

Este vorba despre un Avondale Wren fabricat in 1994.

Initial, am hotarat sa achizitionez un Swift Corniche, model de care recunosc, eram de-a dreptul indragostit.

Dupa lungi cautari prin toata tara si zeci de litri de motorina consumati, nu am gasit nimic de care sa fiu incantat. Asa ca intr-o dimineata, am hotarat sa urc iarasi in masina alaturi de un laptop si un prieten.

Cautand pe internet si vizualizand ceva rulote, am dat intamplator peste cea pe care am si achizitionat-o.

Ca si dotari, are exact ceea ce cautam eu.

Specificatiile producatorului sunt urmatoarele:

Year - 1994

2 berth

Single axle

Mass in Running Order (Kg) - 807

Maximum Allowable/Authorised Weight (Kg) - 1000

Internal Length (metres) - 3.56

Shipping Length (metres) - 5.2

Width (metres) - 2.14

Awning Size (cm) - 720

Layout - EK

Starea este aproape de impecabil, nefiind vorba de nici un fel de infiltratie sau defect, exceptie facand tripla stanga spate.

Pe aceasta cale, va rog sa ma ajutati in gasirea uneia la un pret decent.

xxba0.jpg

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Razvy_91

Foarte frumoasa ! Vad ca nu sunt singurul cu avondale de pe forum  biggrin

Sa o stapaniti sanatos si cat mai multe iesiri !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Octavian Sorin

Multumesc mult :)

Daca tot sunteti posesor de Avondale si banuiesc eu ca de ceva timp o aveti, ma puteti ajuta cu ceva sfaturi in legatura cu aceasta rulota?

Ca si adaugare, in poza aveti ansamblul care ma va purta pe drumurile patriei pe durata concediului, ansamblu format din rulota si o Skoda Octavia din 2006, 1.9 TDI de numai 90CP, dar care nu se da inlaturi de la munca :)

5ko705.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

superok

"Faina " achizitie !

S-o folosesti cu placere !

Cat despre anumite sfaturi si nelamuriri : deschide topic separat .

Numai bine !

                  :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Octavian Sorin

Va multumesc mult pentru aprecieri  )(|

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Salut Octav! si  bun-venit

Pai crezi ca scapi asa cu 2 poze , baga sa vada si ochiul poporului de la interior , descriere , dotari!Hai nu fi zgarcit !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Octavian Sorin

Desigur domnu' Ovidiu, sa dam drumul la laude  :-)

hvzzv4.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Octavian Sorin

Imi cer scuze, sunt in plin proces de curatenie.

Nu stiu de ce, pt ca a fost extrem de curata si de bine ingrijita, dar doresc sa fac o dezinfectie completa pentru multumirea mea.

18p37b.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Octavian Sorin

Precizez ca alaturi de a mea, este cea a parintilor mei, tot de anglia.

Este vorba despre un Abbey 416GTS din 1993

282i6fo.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Octavian Sorin

Aceasta este rulota parintilor, care de fel este trasa de un VW Passat Variant 1.9TDI AVB de 101CP, dar in aceasta fotografie, se tinea de masina mea. :)

2rfgdhx.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Octavian Sorin

Sa revenim la babuta mea, de care sunt cu adevarat indragostit (sper sa nu vada prietena ce am scris).

2n8byx2.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Oare este asa de greu sa se folosesca tutorialul pentru postari imagini existent in forum?

Trebuie mereu postata cate o imagine? Eu nu cred.

Va rog, pe toti cei care urmeaza procedura aceasta, sa foloseasca Cum se posteaza imagini pe forum

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Asa tinere!

Ce e jmecheria aia neagra din laterala cu usa , in partea din fata?

Baia, compartimentul bagajelor! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Octavian Sorin

Cu scuzele de rigoare domnu' Ovidiu, nu stiu la ce anume faceti referire. Daca va referiti la acel obiect de pe canalea, alb/negru, este un compartiment al frigiderului, probabil in care se depoziteaza sticle.... cred

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Octav!

In poza cu partea cu usa de acces ai in partea din fata un orificiu cirgular negru nu mai mare de 10cm!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelian Ovreiu

Sa o stapanesti sanatos si sa ai cat mai multe iesiri cu ea si cu ....prietena ta!!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Adrian!

Tot asa imi pare si mie dar sa auzzzza si noi  si  propitarul ! biggrin

ps:la a mea tankul de apa(fiama) este la interior sub bancheta!il trag afara prin usita ca la wc si baterie si pe roti cu el la umplut! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Octavian Sorin

Sincer, cred ca sunt batut in cap... spun asta deoarece inca nu am inteles la ce va referiti, dar daca este ceea ce am incercuit si indicat cu ajutorul sagetii rosii, acela este un abtibild pe fond negru cu un scris auriu, cred ca e o reclama ceva...

166m8fn.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

OOAU!

Asta da !

Tare! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Octavian Sorin

Am trecut si la un mic upgrade (de nevoie), una dintre triple fiind sparta, am schimbat odata cu triplele si modelul acestora, trecand la ceva mai dragut (zic eu).

In urma acestei interventii, a ramas o tripla in stare aproape perfecta, exceptand o mica fisura care nu afecteaza in nici un fel functionabilitate (deci este de vanzare cu 120lei).

INAINTE

52ghn4.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Asa le am si eu !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Octavian Sorin

Eu am avut de ales intre modelul anterior si actualele, diferenta de pret fiind de numai 10Euro. Am ales acest model deoarece si parintii le au tot asa, plus ca aspectul rulotei s-a imbunatatit intr-o oarecare masura.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Octavian Sorin

Da Mario, la mine au ajuns, sunt in stare foarte buna, insa masa au reusit sa o loveasca cei de la Fan Courier, se cunostea urma atat pe ambalaj cat si pe masa.... dar nu-i bai :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvy_91

Arata super cu stopurile astea ! eu am stopuri cum ai avut inainte .

Chiar mi-ar placea modelul asta de stopuri pe a mea  biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Din pacate nu am apucat sa ma bucur de ea si imi doresc sa gasesc pe cineva care sa o faca...
       
      Hymer Nova, an 2005, inmatriculata în România, proprietar în acte.
      Echipare ptr offcamping!!
      Panou solar și baterie de 100A
      Cupla rapida de gaz ptr exterior
      Priza exterioara 220v
      Mufa tv externa, ptr cort.
      Mufa rapida externa ptr conectare la rețeau de apa sau bazin suplimentar + mufa si pompa apa externa si pompa apa exterior noua
      Bazin de apa curata la interior cu umplere din exterior BOILER apa calda pe GAZ si curent 220v Roata de rezerva noua, de tip C pe 14 și anvelope ca noi, jante de aliaj Cupla antibalans ca noua.
      Talpi pentru picioarele de calare, noi, nu am apucat sa le montez.
      Cuptor pe gaz si curent 220v
      Frigider mare cu congelator separat.
      Soba Truma cu Trumavent la 12v si încălzire Ultraheat la curent Aragaz și chiuveta.
      Iluminat 12v ambiental cu schimbarea culorilor Trapa mare funcțională, fără fisuri sau alte probleme Trapa în zona patului matrimonial Trapa în baie, cadita dus Geamurile sunt ca noi, plasele de insecte și parasolarele sunt prezente și funcționale.
      Mochete originale foarte curate, ca noi.
      Multiple spații de depozitare, usa de vizitare din exterior ptr spatiul de sub patul matrimonial.
      Vine echipata cu bidon de apa curata suplimentar ptr alimentare din exterior, bazin de ape uzate Rulota se prezintă într-o stare de excepție, foarte spațioasă.
      Tapiteria pentru banchetele din fata este noua, refacuta integral.
       
      Pret: 8000 Eur, usor negociabil.
       



















    • GigiBuciuman
      de GigiBuciuman
      Salutare
      Sunt proaspat proprietar al unei frumoase rulote Burstner 540TK din 2003. A fost lovita de gheata in vara cand au fost furtunile alea "criminale" prin Italia.  
      Abia astept sa inceapa sezonul.

    • Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna ziua,
      Dupa 5 ani frumosi, viata noastra a trecut de la un cuplu cu catel la o familie cu 2 copiii, catel si muuuulte obligatii. Asadar ne vedem nevoiti sa ne despartim de rulota noastra draga care ne-a cazat in multe locuri in perioada frumoasa in care a stat la noi.
       
      Asadar, oferim spre vanzare rulota Knaus Eurostar 400, din 2000, MMA 1700kg, cu urmatoarele dotari (initiale din fabrica):
      cupla anti balans alko 2000
      mufa clasica de 13 pini
      exterior lucios (mi-a placut tare mult asta, probabil a cantarit mult si la decizie)
      doua butelii de gaz mici, ambele in perioada de ‘garantie’
      supoort de biciclete montat in spate
      aragaz, frigider, chiuveta, toate pe drapta cum intri in rulota. Am pe cineva care mi-a subliniat ca este important sa nu am frigiderul cu ventilatia in cort...
      doua banchete cu masa ce se pot transforma in pat in caz de nevoie.
      pat fix in spate cu rafturi deasupra patului (obligatoriu in epoca reviste/tablete/carti la pat)
      toaleta cu dus patrat si chiuveta in dormitor
      dulap de haine
      mouver cu baterie
      boiler de apa calda pe gaz
      instalatie de apa sub presiune
      cort exterior
      portbagaj superior cu scara
      soba truma cu truma vent pe 12v
       
       
      Imbunatatiri facute de cand am luat rulota:
      toate luminile cu LED
      kit de refresh toaleta C200 (colac, rezervor,  solutii si hartie igienica pt rulote)
      4 prize duble de USB A si C.
      2 plafoniere LED care sa le inlocuiasca pe cele clasice
      sistem masurare apa curata in rezervor cu display
      panou solar 270w cu regulator de incarcare Victron
      inverter UPS 12v/220v de 1200w tot Victron
      DC to DC de 30A tot Victron
      Monitor baterie Votronic
      Sistem ventilatie pentru zona de tehnologie cu senzori de temperatura si ventilatoare ultra silent
      tot sistemul electric al rulotei este refacut la standarde actuale si chiar peste
      acumulator Litiu Ion de 2.5-2.8 kwh
      inlocuit cateva plase de tantari la toate geamurile plus plasa noua la usa tip glisanta
      oale and stuff pt gatit
      gratar
      rezervor apa gri de 40 litri
      detector de gaz 3 in 1
      senzor de CO2 si termometru
      rezervor dedicat de 100 litri apa curata
      Dus suplimentar exterior
      prize suplimentare de 12v pt accesorii
      iluminat de seara/noapte Interior cu dimmer si camera video de mers cu spatele pe care am lasat-o conectata permanent ca sa am echivalentul unei oglinzi retrovizoare. Si am lacuit si refacut usile de la mobilier unde prezentau urme de uzura
      priza rapida pt conexiune gaz exterioara
      remasticarea tuturor geamurilor si inlocuirea celor doua trape 40x40 Heike cu unele noi
      tamburi noi de frana cu placute, anvelope noi Michelin C-uri made in France
      amortizoare noi originale
      marchiza Fiama de 2, 8m
      sistem de apa sub presiune din reteaua exterioara. Nu mai stiu de unde am aflat de el, insa acum ma pot conecta permanent in camping, fara grija nivelului de apa din rezervor
      frigider nou cu compresor, dedicat rulotelor sau barcilor. M-am invartit mult sa gasesc un frigider de 220v si sa il trnsform la 12v, insa nu am reusit sa gasesc niciunul la dimensiunea celui vechi (74 cm inaltime). Toate din comert au 80 cm . 2 ani m-am tot codit din cauza pretului, greu de acceptat sa dau mai mult pe cel din rulota decat pe frigiderul din casa
       
      Toata povestea rulotei si evolutia ei o gasiti in prezentarea ei la 
      Acum, impreuna cu rulota se ofera orice va trebuie pentru ea… de la tacamuri la farfurii, de la scaune si masa la covoare de exterior, de la marchiza Fiama de 2, 8m parca la orice accesoriu va ganditi ca ar putea sa va trebuiasca pentru o iesire perfecta cu rulota.
       
      Rulota poate fi vazuta in Otopeni unde a fost centru de comanda si control pentru spritz si voie buna. Inclusiv frigiderul este plin cu bere de cea mai buna calitate.
       
      Pretul de vanzare este 9.500 de euro pentru colegii de pe forum. In alte parti va fi expusa la 10.000 euro. Motivul vanzarii este cel relatat la inceput, deci nu va asteptati la capcane sau vicii ascunse. Are istoric complet la Corda Campers in Bucuresti.
       
      Caut sa atasez si cateva poze in mesajul urmator.
       
      zi buna tuturor,
      Cristian Bednar
       
       
       
       
       
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Asa cum am mentionat si in topicul de vanzari auto, incerc sa fac un upgrade asa ca vind atat masina cat si rulota.
       
      Rulota Hobby DeLuxe Excellent Easy 440. A fost folosita pentru vacantele anuale in familie.
      Rulota este ingrijita, tinuta in garaj si service-ata (la Corda Campers, Rulote Romania si Knott) de fiecare data cand a aparut o mica problema.
      Astfel, au fost inlocuite ambele trape cu trape Heki, a fost inlocuit garnisajul pe profilul de aluminiu, tratament antiumezeala sub rulota, refixare elemente mobilier interior, reglare sisteme de inchidere ferestre, curatare soba, inlocuire anvelope (Viking C-uri pentru greutate), inlocuire carenaj ambele roti, inlocuire amortizor frana inertiala, reglare sistem de franare si echilibrare mover etc.

      Rulota este dotata cu:
      - cupla antibalans Winterhoff
      - mover PowerTouch
      - baterie tractiune Rombat Tempest 100 Ah
      - marchiza Fiamma (2 ani)
      - covor terasa
      - cort inchis complet
      - suport 2 biciclete Thule
      - boiler electric
      - 4 scaune pliabile
      - masa pliabila
      - plita electrica exterior
      - mobilier terasa Quechua
      - oglinzi auto Milenco
      - uscator rufe Berger
      - filtru cafea
      - fierbator apa Tefal
      - gratar nefolosit
      - soba Trumatic
      - frigider Electrolux (gaz, 12V, 220 V)
      - diverse produse de intretinere
      - ITP facut in august 2023

      An fabricatie 2002
      Masa maxima autorizata 1250 kg














    • Radu Mihail Georgescu
      de Radu Mihail Georgescu
      Stare buna. Foarte curate. Pretul este pentru amandoua. Cumpărătorul plateste transportul.


  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.