Dragos_Alexandru

Inscriere la Taxe si impozite

25 postări în acest subiect de discuţie despre Inscriere la Taxe si impozite

Inscriere la Taxe si impozite

Dragos_Alexandru

Am o mare problema.

Am cumparat rulota de la Ploiesti.

Am facut acolo actul de vanzare - cumparare, fisa de inmatriculare, am platit asigurare pentru o luna si am luat si nr. rosii pentru o luna.

Baiatul de la care am luat rulota mi-a trimis hartiile prin care se dovedeste ca el a scos rulota de la fisc.

Pana aici totul ok.

Am primit saptamana trecuta de la Taxe si Impozite o instiintare sa merg sa inregistrez rulota la Fisc.

Doar ca pe acea instiintare scrie cam asa : ........autovehicul marca Burstner cu seria de motor : fara serie motor si cu cilindreea de 890 cm cubi................. .

Am fost la ei sa vad care este problema si mi-au spus ca trebuie sa merg la RAR sa imi fac Carte de Identificare ( adica sa o inmatriculez).

Pai daca eu mai am dreptul sa iau de doua ori numere rosii de ce ma obliga sa o inmatriculez?????Nu pot sa o iau pe ROL dupa seria de sasiu????

Sincer nu stiu cum sa procedez si nici ce acte imi trebuie pt asta.

Acte care le am sunt : Talonu original din Olanda - Factura original din Olanda - DKW din Olanda - Act vanzare cumparare Romania - Fisa inmatriculare Romania - Autorizatia de nr rosii Romania (care este expirata).

Astept o indrumare.

Va multumesc anticipat!

O zi buna!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cantemir

Legea zice ca trebuie s-o declari la fisc in tremen de maxim 30 de zile de la data dobandirii.

Subsemnatul a declarat-o a treizecisidoua zi si "a primit" si o amenda de 35ron .

La inmatriculare ai nevoie si de dovada alora de la fisc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos_Alexandru

Ok platesc amenda dar de ce vor cei de la fisc neaparat Cartea de Identitate de la RAR cand eu nu vreau (sincer nu am bani acum) sa o inmatriculez.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cantemir

Eu m-am dus la un birou de copiat acte si don'soara d-acolo mi-a facut copii la acte si le-a asezat in dosare: asta pentru fisc, asta pentru politie. Am platit vreo zece lei si gata!

In cel pentru inmatriculare am mai adaugat eu dovada de la fisc, taxa de inmatriculare si taxa de numar.

Sincer, nu mai stiu daca la fisc a pus si copie dupa cartea de identitate...!

...Sa fie din cauza celor 890cmc, de la un motor fara serie si care nu exista?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Pentru inregistrare la ANAF (impozit) este necesar si suficient actul de dobandire a bunului (factura sau contract de vanzare-cumparare), care ar trebui sa contina seria de sasiu.

Fisa de inmatriculare si/sau cartea de identitate, sunt necesare la inmatricularea in circulatie pe drumurile publice, insa nu sunt obligatorii in cazul in care nu doresti sa circuli (sau sa fie parcata) pe drumuri sau domeniul public.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Baiatul de la care am luat rulota mi-a trimis hartiile prin care se dovedeste ca el a scos rulota de la fisc.

Deci se poate inregistra la fisc si fara carte de identitate.

In ceea ce priveste cilindreea de 890 cmc eu cred ca este o greseala de inregistrare, in loc de kg, cineva a trecut cmc.

Mergi la ANAF - Directia Taxe si Impozite (financiar, fisc, sau cum vreti sa-i spuneti) si spune-le ca nu vrei sa o inmatriculezi, vrei doar sa iti platesti taxele ca un cetatean cinstit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos_Alexandru

Am fost ieri la Fisc "trimis de cineva" si am stat de vorba cu o doamna mai de "sus".A vazut actele si mi-a spus ca intradevar chestia cu 850cmc este o greseala si ca trebuie sa merg la RAR sa fac carte si dupa sa merg la ei sa o iau in evidenta.Si a zis ca daca o inmatriculez peste un an sau doi o sa platesc din urma impozitul.Am intrebat daca nu pot traduce talonu ei din Olanda si a zis ca nu se poate asa....................Totusi cred ca nu este Ok asa dar in tara asta se poate orice.....................

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos_Alexandru

Multumesc tuturor pentru sfaturi si ajutor!

Am rezolvat problema.

Am gasit un om cu capul pe umeri si gata.

O zi buna!  :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Titulescu

Mare noroc ai avut! O multime de oameni au ajuns sa-si tina masina in garaj sau sa o dezmembreze. 

_________________________________________

Marius

TPSoft

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicu Iancu
On 30.09.2014 at 10:52, Dragos_Alexandru a scris:

Am facut acolo actul de vanzare - cumparare, fisa de inmatriculare, am platit asigurare pentru o luna si am luat si nr. rosii pentru o luna.

Baiatul de la care am luat rulota mi-a trimis hartiile prin care se dovedeste ca el a scos rulota de la fisc.

Pana aici totul ok.

Asigurare pentru o luna ??? Esti sigur ???

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salutare, hi mie unul nu mi-au facut decat pe minim 6 luni:ascratch:

Modificat de Cornel Mihailescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

La inmatriculare se da doar pentru o luna, dupa ce este inmatriculata minimul este de sase luni.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicu Iancu

Tocmai de aceea ma mir ! Daca stie cineva unde se face asigurare pentru o luna, sa zica aici si acum .......se va alege cu o bere !:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Cum am spus mai sus, pentru o luna poti sa faci doar daca rulota/autovehiculul este in curs de inmatriculare, daca este deja inmatriculat perioada minima este de sase luni.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicu Iancu

Ha ! M-am lamurit singur ! Se pare ca tot eu beau berea ! Am gasit asigurare pentru o luna chiar si pentru vehicule inmatriculate !

Exemplu intrati pe: Calculator RCA

unde aveti in josul paginii un calculator RCA si veti gasi ca se poate si pentru o luna si la vehiculele inmatriculate.

superok

Nu trebuie luat comentariul ca reclama ci ca o informatie menita sa ajute colegii rulotisti.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Sa nu fie ceva asigurare naspa ! Bravo tie.

Sa-ti fie de bine(la bere ma refer)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicu Iancu

Vin cu vesti proaspete si crocante !:clapping:

Pana mai de curand asigurarea cu valabilitate o luna, se putea incheia numai in cazul in care luai numere rosii, in vederea inscrierii, ....

Acum se pare ca se poate incheia asigurare pentru o luna indiferent de situatie. Am intrebat si la alti dealeri care incheie asigurari din zona hipermarket (zona caselor de marcat).

Deocamdata au spus ca nu toate firmele accepta, doar cateva, dar se pare ca in curand vor fi obligati prin lege...

Ideea este ca majoritatea dintre noi facem asigurare la rulota de cand da firul ierbii, pentru 6 luni. Daca perioada de iesit cu rulota se intinde inca o luna doua, atunci este binevenita "o asigurare cu luna". Sau sunt cazuri in care vrem asigurare numai pentru perioada concediului, sa zicem o luna si apoi nu mai putem iesi cu rulota din cauza timpului ocupat. Unele firme am vazut ca incheie asigurare pentru o luna, trei luni , sase luni si un an. Deci oferta este pe placul fiecaruia. Eu am gasit pentru o luna in jur de 10 lei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Multumim frumos @Nicu Iancu hi
Intradevar o veste buna superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicu Iancu

Placerea e de partea mea ! Oricand pot ajuta un rulotist......o fac cu placere ! Sa aveti viata si vin la ghiata !:salut!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Multumim @Nicu Iancu pentru informatia  valoroasa. Eu am asigurare la rulota pana pe 20 octombrie si mi-ar prinde bine inca o luna, daca timpul permite, sa mai pot iesi in natura.

Eu mai am in dotare si o Remorca 550kg si as avea nevoie de o asigurare de o luna pentru a transporta niste materiale. Am sa ma interesez daca informatia ta se extinde si la remorci. Ar fi super!superokhi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicu Iancu

Sigur ca este valabil si pentru remorca ! Practic o rulota este considerata remorca ! Mai mult se aplica la absolut toate vehiculele, fie el si tren ! :clapping:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
RaduPH

Domnilor pana la urma cat costa in mare o inmatriculare ..RAR..si restu de alergatura sa ai nr.? Sa stiu cum e cu bugetul 500 euro e suficient ? La taxa de inmatriculare ce se ia in calcul greutatea, locuri, vechime?Merci

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Aici s-a discutat pe larg subiectul Inmatriculare rulota si sigur gasesti informatiile de care ai nevoie.../.;

Pe mine cred ca m-a costat undeva la 7-800 lei cu totul, daca mai tin minte...:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Bologa

Cat costa un RAR pt o rulota uk de 1000kg?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.