Marius Radu

Generator de Curent

22 postări în acest subiect de discuţie despre Generator de Curent

Generator de Curent

Marius Radu

Salutare colegi...am un generator de curent , motor 2 timpi, BUDGET 650 w, in momentul conectarii cablului la rulota , becurile de 220 palpaie, am sunat la firma , mi s-a spus ca ar fi ceva normal deoarece nu are stabilizator de tensiune, intrebandu-l daca a-l pot folosi asa , mi-a raspuns ca ar fi posibil sa-mi arda instalatia, deoarece poate sa bage si 380 volti...

Trebuie sa-mi cumpar alt generator...??
Voi ce generatoare folositi si daca s-a mai confruntat cineva cu asemenea probleme???...Stima

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cornelsavu

Asta cu 380 V e tare, chiar as vrea sa vad cum scoate 380 de volti un amarat din ala de Budget.

Daca are variatii mari de tensiune nu prea o sa rezolvi becurile cu incandescenta nici macar cu un stabilizator.

Ai mai multe sanse cu un stabilizator + leduri sau becuri economice.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Radu

Sincer, mie mi-ar trebui doar pt a incarca bateria, aici este oful meu, deoarece am leduri pe 12v, ..mai am un singur bec pe 220 , deasupra la chiuveta de la bucatarie si putin probabil sa-l  folosesc...dar daca nu ar fi nici o problema pt a incarca bateria, atunci este ok, ...mai mult ma gandesc sa nu-mi arda redresorul, avand acele oscilatii

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Generatorul tau in principiu dupa ce s-a incalzit si merge rotund nu ar trebui sa aiba variatii de tensiune majore decat la cuplare/decuplare consumatori. Daca tu legi la el doar un redresor nu ar trebui sa ai variatii mari de tensiune incat sa il arda. Daca ai un prieten electronist cu un osciloscop sau un multimetru mai destept care sa iti arate varfurile poti vedea cat sunt de mari variatiile. Ce fel de redresor ai? din cel cu transformator si punte de diode dupa el sau unul mai nou cu sursa in comutatie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Radu

Habar nu am ce fel de redresor este... este cel original a-l rulotei, asa cred, fiind montat  sub canapea, rulota fiind din 1992, e generatie mai veche...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

App variatiile sunt inainte de redresor , pe partea de 220 v, dupa cum scrie, n-ar trebuii sa fie ( si eu detin o chinezarie din asta dar nu are variatii , acum n-o mai folosesc detinand si folosind 2 panouri de 100 w ).

Parerea mea ca generatorul are o " hiba ", cum spunea colegul trebuie verificat , masurat si depanat.

Mi se intampla si mie sa palpaie becurile cu led ( de fapt toate sunt acum cu led) dar numai alimentat la 220 v, de la orice sursa , in schimb alimentate de la bateria rulotei nu mai palpaie.

Am constatat ca atat transformatorul existent in dotarea rulotei cat si puntea redresoare sunt de putere mica.

Aici nu e cazul fiind vorba doar de partea de 220 v.

Ai verificat daca si in gol generatorul face acelesi variatii , s-au racordat direct o dulie si un bec ?

Poate fi o lipsa de contact si in tabloul de sigurate existent pe rulota !

Bafta in rezolvarea necazului ! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cantemir

Pot fi si ceva "defecte" mecanice: acceleratia automata (regulatorul de turatie) are intarziere mare, carburatorul e dereglat, amestecul carburant prea bogat in ulei sau prea vechi, filtrul de aer infundat, altitudine prea mare...

Prin comparatie, unul cu invertor incorporat, de aceeasi putere, costa aproape de patru ori mai mult.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Hai sa nu speriem omul asa tare, cel mai bine cauta un osciloscop si vezi ce inseamna aceste variatii , ca daca sunt intre 190V si 230V , becurile palpaie dar in mod sigur nu ii strica redresorul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Radu

Multumesc pt raspunsuri....am sa verific generatorul  cu un bec sa vad daca oscileaza si dupa aceea revin si va spun ceea ce am constatat...Stima

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Radu

Adi...se pare ca ai dreptate, l-am probat cu frigiderul dat drumul, redresorul si un bec, si merge ok, asi stabilizeaza turatia, adica merge rotund, cu foarte mici oscilatii, fara sa mai umblu la relanti, acum cand o sa vreau sa incarc bateria am sa dau drumul si la frigider, cu toate ca berea o sa fie rece:)):)):))

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cantemir
...adica merge rotund, cu foarte mici oscilatii, fara sa mai umblu la relanti...

A pronuntat cineva cuvantul "relanti"?

Generatoarele nu au relanti, dar au cateva regimuri de functionare: mers in gol (fara sarcina), in sarcina nominala (cea scrisa pe eticheta) si in scurtcircuit.

Celelalte regimuri sunt tranzitorii si cu durate diferite.

In absolut toate cazurile, motorul trebuie sa fie apt sa invarteasca generatorul cu turatia nominala, pentru a putea mentine frecventa curentului pentru care a fost proiectat. De aceea, motoarele au puterea dubla (cel putin) fata de generatoare.

Oscilatiile apar de obicei din cauza incapacitatii motorului  si a automatizarilor lui, de a pastra turatia constanta la trecerea brusca de la un regim la altul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Radu

Cantemir...daca imi cumpar un stabilizator de tensiune , rezolv in mare problema sau ma complic????

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Radu

Adi, am gasit un stabilizator de 600w la Emag, avand in vedere ca si generatorul scoate undeva la 650w, am sa-l cumpar si cred ca rezolv problema foarte simplu...oricum le multumesc colegilor pt sfaturi, au fost de mare ajutor, referitor la , , RELANTI, , nu ma de ce sa ma supar deoarece  a fost greseala mea de exprimare....Stima

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cantemir

Cantemir...daca imi cumpar un stabilizator de tensiune , rezolv in mare problema sau ma complic????

M-ai facut curios... si-am trecut la aparate!

Concluzie: un astfel de generator nu poate duce o sarcina inductiva mare (motor cu rotor in scurtcircuit, transformator etc).

De ce ? Din cauza defazajului aparut in retea, intre tensiune si curent (cos de fi). In plus mai poate aparea si fenomenul de rezonanta.

N-am avut cu ce sa-ncerc, dar sunt sigur ca un dispozitiv 220-220v ca, in comutatie (nu cu transformatoare), ar putea rezolva problema. Nu e vorba de stabilizarea tensiunii ci de o separare electrica intre generator si consumator si eliminarea defazajului in circuitul generatorului.

O alta solutie, ar fi inlocuirea redresorului auto clasic (cu trafo), cu o sursa in comutatie (asta nu produce defazaj)...

In concluzie: da! Un stabilizator electronic poate rezolva partial problema! Cred ca rezulta ceva...echivalent generatorului cu invertor:

Generatoare electrice

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Radu

Fratilor....astazi mi-am luat un stabilizator de tensiune WELL cu servo motor de 1000VA/700w si cred ca am rezolvat problema , maine am sa-i fac proba, sper sa nu ma dezamageasca....bafta tuturor

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Radu

Dar nu ai cu servo motor ci cu releu SAC, SAC.....al meu este mai tare  superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Radu

Multumesc George pentru sfat, acum ce generator mi-am luat chiar ca  nu mai am nevoie de cel vechi si nici de stabilizator superokxll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Radu

Da Cantemir, Kipor IG 2600, un pic cam greu, biggrin dar merge , cca 30 kg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

De ce tii cu un generator asa mare la rulota? sau nu e doar pentru rulota.

Eu am facut o proba cu unul de 1000 si imi tinea linistit si aerul conditionat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cantemir

Da!... De trei ori Da!

Sa-l stapanesti sanatos! Pune-l la treaba!

Asta, da scula! Fericitule!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Radu

Ma uitam pe anunturi Tocmai.Ro si am gasit o rulota la vanzare , proprietarul o vindea si cu acest generator, am sunat si am intrebat daca vinde generatorul separat, mi l-a vandut separat, 400 euro am dat pe el, am zis sa-l folosesc si la rulota si la casa, eu stau la curte superok, eu cred ca am facut o investitie buna xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.