.Vizitator..

Pentru cei certati cu gramatica sau cu scoala

17 postări în acest subiect de discuţie despre Pentru cei certati cu gramatica sau cu scoala

Pentru cei certati cu gramatica sau cu scoala

.Vizitator..

Recomand cursuri atractive in Bulgaria

INVATATOARE din NOUL VAL

Cei care chiar stiu romana si n-au probleme d'astea, sa-si vada de treaba si sa ignore mesajul !

E vina lor ca au invatat cand erau mici...

Am un simtamant ("feeling"  pt unii) cum ca nimeni nu va raspunde la acest topic...

Daca stii iti vezi de treaba, daca nu stii nu esti nebun sa recunosti...

Estimez 100 de citiri si maxim 2 raspunsuri... unul de la Adrian si, poate, unul de la Gigi Contra, care in felul asta ar trebui sa recunoasca faptul ca e Gigi Contra, deci ramane un raspuns.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ionut C.

Prima este doar o stire inventata, o moda des intalnita in media de azi. Spalarea creierelor.

A doua este o forma subtila de manipulare. Desi insira o serie de adevaruri incontestabile si acceptate de majoritatea populatiei, este prezentata de un personaj fals, cu scopul de a discredita acele adevaruri. Discutia se va muta pe persoana imaginara, pe cine a facut acest joc, ce interese are, etc. Intre timp, prostimea incepe sa asocieze falsa persoana cu informatia falsa. Sau mai rau, trec peste acest lucru ca peste un lucru banal, ca cel din prima postare.

Media este controlata de cei care conduc lumea. Media ramane cel mai puternic mijloc de manipulare a maselor.

Masele se complac in aceasta stare, e din ce in ce mai greu sa scapi de sclavie.

N-ai cu cine...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Stire inseamna altceva decat prezentarea unui lucru banal ca fiind ceva deosebit. Cred ca in fiecare scoala de pe Pamant exista frumos, urat, bine, rau. asta nu mi se pare o stire.

Pentru a nu prezenta adevaratele stiri, evenimente, stari de fapt care chiar sunt importante pentru membrii unei comunitati, sunt prezentate ineptii, manele, intr-un cuvant = subcultura. Pentru a-i mentine intr-o stare de vegetatie, fara riscul de a se impotrivi unui sistem care ii stoarce. Asta se intampla in toata lumea, nu numai in Romania.

Cati dintre noi nu realizeaza ridicolul acestui tip de stiri? Ne-am obisnuit cu ele, convietuim cu ele, in loc sa le combatem. Ba mai mult, dam in cap celor care ar incerca sa ne deschida ochii.

Ce treaba avem noi cu despaduririle, gazele de sist, Rosia Montana sau alte alea?

ptg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

George, de la una/doua postari care trebuiau sa zmulga cateva zambete, s-a ajuns la o discutie pre-apocaliptica. bu-hu-hu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Coane Georgele , ca sa nu te dezamagesc , da-mi voie sa scriu 2-3 vorbe.

Sa nu-mi spui ca nu te-ai apuca de scoala cu o asa invatatoare , sau ca nu ai cere sedinte saptamanale cu parintii daca ar fi la clasa lui Vlad  biggrin

Ai duce si ai lua copilul de la scoala fara sa te mai roage nevasta sau soacra  deras.

In ceea ce priveste manipularea , sunt putini cei ce isi dau seama care sunt capcanele mesajelor si ( vorba lui Ionut ) ajung niste legume care nu au personalitate , logica in gandire , coloana , "sange in instalatie". ])]

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

superb Ionut !

L-am putea traduce si pt cei ce nu stiu engleza?

toate bune!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:*  Chiar ar fi bine sa fie tradus .

        Nu toti membrii forumului  am invatat in scoala si " detinem bine " acesta limba, fie ea si " talie internationala "

        Multumesc !

        App cand vrei sa "nu "fi inteles sau vrei sa-ti arati superioritatea dialogheaza intr-o limba care nu este la indemana oricui ( oricum nu vei fi inteles), dar asta nu inseamna ca acele persoane carora li te adresezi sunt " certate cu gramatica sau cu scoala  "!

        Gresit punct de vedere ! Mai reflectati asupra "problemei "!

       

        Poate locul acestui topic ar fi la " sectorul " glume , nu stiu zic si eu !

          :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Eugen, imi pare rau ca nu cunosti limba engleza, la fel de mult cum regret ca nu cunosc nici eu multe alte limbi, mi-ar fi placut sa citesc in germana sau rusa anumite texte...

Cel mai mult insa regret cand intalnesc oameni care nu stapanesc limba materna. Mi se pare un handicap mare, handicap pe care si l-au creat singuri, cel putin cei care au trecut printr-o scoala primara.

M-am gandit si eu sa traduc poemul prezentat in film, ar fi de mare ajutor multor romani, nu numai tineri!

Daca ai putea sa-ti deschizi inima, poate ai reusi sa intelegi mesajul si sa iti dai seama ca nu e vorba de nici o gluma. Din pacate, este mult mai serios decat pare. De retinut: niciodata nu e prea tarziu sa inveti ceva!

off topic: de mult voiam sa te intreb, ce semnificatie are "App" in textele tale?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Am incercat o traducere cat mai buna, din pacate nu am reusit sa reproduc nuanta artistica a originalului.

Sper sa fie inteles mesajul.

Capul sus!

Am 422 de prieteni, si tot singur sunt.

Vorbesc cu toti zi de zi, dar niciunul dintre ei nu ma cunoaste.

Problema este printre randuri,

Privesc in ochii lor, sau la un nume pe un ecran...

Am facut un pas inapoi, si am deschis ochii,

M-am uitat in jur, apoi mi-am dat seama

Ca aceaste retele de socializare, nu inseamna nimic altceva decat

atunci cand ne deschidem calculatoarele,   de fapt ne inchidem usile.

Toata acestea tehnologie pe care o avem, e doar o iluzie,

de comunitate, companie, un sentiment de includere

dar atunci cand lasi deoparte acest dispozitiv al iluziei,

te trezesti intr-o lume confuza.

O lume in care suntem sclavii tehnologiei pe care o stapaneam,

In care informația se vinde de cativa ticalosi bogati.

O lume plina de propriul interes,   imaginea de sine, auto-promovare,

In cazul in care share-uim (impartim) cei mai buni, dar uitam de emotii.

 

Suntem in extaz cand impartim o experienta,

dar este la fel in cazul in care nu e nimeni acolo?

Fii acolo pentru prietenii tai, si ei vor fi acolo pentru tine,

Insa nimeni nu va fi, in cazul unui mesaj de grup.

 

Editam,   exageram, tanjim adulare,

ne prefacem ca nu observam izolarea sociala.

Punem ordine in cuvinte, pana cand vietile noastre devin stralucitoare,

Dar nici macar nu stim daca cineva asculta...

 

A fi singur nu este problema, permiteti-mi sa subliniez,

ca daca ai citit o carte, pictat un tablou, sau cateva exercitii,

esti productiv si prezent, nu rezervat sau izolat,

esti treaz si atent, folosindu-ti timpul cu folos.

 

Deci, atunci cand esti in public, si incepi sa te simti singur,

pune-ti mainile in spatele capului, si indeparteaza-te de telefon.

Nu ai nevoie sa te holbezi la meniu, sau la lista de contacte,

doar vorbiti unul cu altul, si sa invatati sa coexistati.

 

Nu pot sta sa ascult tacerea unui un tren aglomerat,

atunci cand nimeni nu vrea sa vorbeasca de teama de a fi privit ca un nebun.

Suntem din ce in ce mai nesociabili, nu ne mai place

sa discutiam unul cu celalat, sa ne privim in ochi.

 

Suntem inconjurati de copii, care de cand s-au nascut,

Se uita la noi care traim ca niste roboti, crezand ca e normal.

Nu vei mai fi cel mai tare tata din lume,

daca nu poti distra un copil fara un iPad.

 

Cand am fost un copil, nu prea stateam acasa,

Umblam cu prietenii, pe biciclete toata ziua...

Purtam treninguri cu gauri, noroi pana la genunchi;

ne construiam propriul CLUBHOUSE, sus in copaci.

 

Acum, parcurile sunt atat de pustii, imi da fiori

Sa nu vad nici un copil pe-afara si leagane balansandu-se.

Nu mai vad sarind sotronul, sau floarea, sau tara-tara vrem ostasi...

suntem o generatie de idioti, telefoane inteligente(SMARTPHONES) si oameni prosti (DUMP PEOPLE).

 

Deci, privirea sus de la telefonul tau, inchide afisajul,

priveste imprejur si profita din plin de astazi.

Fii acolo atunci cand ea iti ofera clipa,

Pe care ti-o vei aminti intotdeauna, ca atunci cand dragostea te-a depasit.

Momentul cand i-ai strans mana pentru prima oara, sau primul sarut pe buzele ei,

momentul in care nu ati fost de acord prima oara, dar inca o iubesti la nebunie.

 

Momente pe care nu e nevoie sa le impartasesti sutelor de prieteni, despre ceea ce tocmai ai facut,

pentru ca doriti sa impartasiti acest moment, doar cu o persoana.

Timpul cand iti vinzi computerul, astfel incat sa poti cumpara un inel,

pentru fata visurilor tale, care este acum un lucru real.

 

Timpul in care dorti sa incepeti o familie, iar in momentul in care,

va tineti in brate prima fetita, si ajungi sa te indragostesti din nou.

Timpul cand te tine treaz in noapte, si tot ce vrei este odihna,

Si timpul cand iti vei stearge lacrimile, atunci cand copilul paraseste cuibul.

 

Timpul cand fetita ta se intoarce, cu un baiat pentru tine sa-l tii in brate,

iar a doua zi el te va striga bunicule, si te face sa te simti foarte batran

Timpul cuprins in tot ce-ati facut, acordand atentie vietii,

Bucuros ca nu l-ati irosit fara rost, privind in jos la o inventie...

 

Timpul cand va tineti de mana sotia, stand langa patul ei

sa-i spui ca o iubesti, dandu-i un sarut pe cap.

Apoi ea iti sopteste in liniste, in timp ce inima isi da ultima bataie,

ca e norocoasa ca a fost oprita candva de un baiat ratacit in strada.

 

Dar nici unul dintre aceste momente nu se va intampla vreodata, nu vei avea nimic din toate astea,

Cand esti prea ocupat sa privesti in jos, nu vezi ocaziile trecand pe linga tine...

 

Deci, privirea sus de la telefon, opriti aceste display-uri,

avem o existenta finita, un anumit numar de zile.

De ce sa irosim tot timpul nostru prinsi intr-o plasa?

atunci cand va veni sfarsitul, nimic nu va fi mai rau decat regretul.

 

Eu sunt vinovat de asemenea, de a fi parte a acestui aparat,

aceasta lume digitala, unde suntem ascultati, dar vazuti.

Unde scriem mesaje si nu vorbim, unde citim ca si cum am fi pe chat-ul,

unde petrecem ore impreuna, fara sa avem contact vizual.

 

Nu-ti trai viata in care sa urmezi false iluzii (HYPE)*,

Ofera oamenilor dragostea ta, nu le da atentie

Deconecteaza-te de la nevoia de a fi ascultat si definit

Iesi in lumea reala, lasa in distragerile urma.

 

Capul sus de la telefon, inchide afisajul,

Nu te mai uita la acest video, traieste-ti viata in realitate!

nu se mai uite acest film, viata traiti adevarata cale.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Oarecum buna traducerea  :*

Sunt unele fraze care par traduse cu translater-ul , dar in esenta se intelege mesajul.

Efortul tau este laudabil , si sper ca acum sa nu mai existe "reclamatii".

Cred ca o sa fac un topic sau un sondaj cu ce limbi straine se mai delecteaza colegii nostri , macar asa de curiozitate , ca de postat sunt intru totul de acord sa postam numai in romana .

Ca romana aia in care posteaza fiecare este mai aproximativa , se folosesc prescurtari de dragul de a nu scrie inca doua litere , sau alte "minuni" din astea izvorate din lene ( ca sa nu o interpretez altfel) nu este o noutate. Sunt foarte multi care fac asta.

Eu si Viorel incercam sa mai facem unele "cosmetizari" acolo unde se poate , desi au fost trase semnale de alarma si au fost atentionati multi membri ca inainte de postare sa faca singuri corecturile necesare. Degeaba !!

Nu suntem la concurs de "postari viteza" , si nici pe chat ; trebuie avut in vedere faptul ca cei care citesc dupa noi sa si inteleaga ceva , lectura sa fie spre partea placuta ( daca se poate) si nu o corvoada ( cuvinte incrucisate) .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

BRAVO IONUT !

ne auzim!

toate bune!

ai un pm !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

    Ionut , multumesc pentru traducere . Cum spunea si Adrian efortul este de laudat.

    Nu cunosc engleza si cred ca este destul de tarziu s-o invat, desii un vechi proverb spune ca " niciodata nu-i prea tarziu " , ei in cazul de fata eu n-o sa pot sa ma iau dupa proverb desii mi-ar fi de mare ajutor.

    Pentru traduceri mai scurte ca text, mai folosesc " Google Translate ", dar aici mi-a fost peste putinta .

    Tot respectul pentru cine stie/cunoaste aceasta limba si anume engleza, dar cum nu putem fi egali toti , intotdeauna pe "asta " planeta vor fi : prosti si destepti, saraci si bogati, frumosi si urati etc...problema este ca trebuie sa sti sa te cobori la nivelul fiecaruia pentru a putea purta o coversatie , bunaoara pe acest forum sunt persoane ce indragesc si practica "rulotismul", (desii in ultima perioada a devenit cam costisitor ) , admisi pe forum fara criteriu de selectie ca de exemplu " limba engleza ".

    Este o "moda " in democratie sa se foloseasca in mass media si peste tot cuvinte provenite din limba engleza , dar oare cei ce fac asta nu gandesc ca sunt oameni din popor care nu stiu limba ?

    In scoala am "facut" franceza dar si pe aceeia o detin cam in stadiu de incepator, in schimb datorita faptului ca stau , pierd timpul cu lunile prin Italia ma descurc binisor cu limba pentrua purta o conversatie nu pentru a citii o carte , bunaoara !

    Am "facut" mult Germania dupa masini dar nu stapanesc limba, intotdeauna mergeam cu cineva care o stia, cat despre "arta negocierii " daca cel ce stapanea limba era in alta parte aplicam tehnica " scrie cu degetul pe parbrizul prafuit al masinii" metoda care era mai la indemana sau pe o hartie.

  "App", dintotdeauna l-am folosit , am vazut si la altii ca prescurtare pentru cuvantul "apropo ", mie greu sa cred ca n-ai stiut despre ce este vorba, mai degraba cred ca ai vrut sa-mi atragi atentia pentru a nu-l mai folosii.

:-)  ( ...uite ca stiu si eu semnificatia acestor 2 cuvinte si nu numai!    nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Uitasem de HYPE.

Cuvant descris destul de bine de urbandictionary.com:

"Un moft. O strategie de marketing inteligenta, prin care unui produs i se face o asemenea reclama,   incat devine un produs pe care (crezi ca) trebuie sa-l ai (a must have), ceea ce duce la consumul acestuia."

Un mod de manipulare a maselor pentru a consuma produse de care nu au nevoie. Omul are un numar limitat de nevoi pentru a duce o viata normala. Zilnic sunt inventate (apoi induse) noi si noi nevoi. Traind cu privirea in jos, e greu sa observi...

De-aia-l sustin pe tipul asta:

Capul sus, privirea inainte!

superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

[embed=425, 349]

[/embed]

Continuam discutia?

Ce parere aveti de Proiectul Venus?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Sper sa fie de folos celor care sunt in dubiu despre cum se foloseste despatirea 

nd96rl.jpg

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 9/24/2014 la 13:52, Ionut C. a scris:

Eugen, imi pare rau ca nu cunosti limba engleza, la fel de mult cum regret ca nu cunosc nici eu multe alte limbi, mi-ar fi placut sa citesc in germana sau rusa anumite texte...

Cel mai mult insa regret cand intalnesc oameni care nu stapanesc limba materna. Mi se pare un handicap mare, handicap pe care si l-au creat singuri, cel putin cei care au trecut printr-o scoala primara.

M-am gandit si eu sa traduc poemul prezentat in film, ar fi de mare ajutor multor romani, nu numai tineri!

 

 

Daca ai putea sa-ti deschizi inima, poate ai reusi sa intelegi mesajul si sa iti dai seama ca nu e vorba de nici o gluma. Din pacate, este mult mai serios decat pare. De retinut: niciodata nu e prea tarziu sa inveti ceva!

 

 

off topic: de mult voiam sa te intreb, ce semnificatie are "App" in textele tale?

 

 

Eu, cel mai tare ma-ntristez cand, vad romanii plecati de 5 -10  ani prin Spania /Italia/M.Britanie  si au uitat lb. romana.(am scris corect scris?)

Nu-i vorba de accent (regional/ bastina) ci despre "Si" "No" , Yes si alte "englezisme" ...etc.

Dar, sa nu uitam ca-n Romania avem regiuni unde lb.maghiara e la ea acasa, turca/tatareasca deasemenea... s-ar mai fi.
In ultimi 25 ani  de cate ori s-a schimbat legile educatiei ? Cati ministri s-au perindat p'acolo? Cum stam la subiectul examene, bacalaureat, ...? Pe ce criterii (€ /$ ) se acorda ?

Se mai face educatie astazi sau doar acolo unde-s parinti responsabili de educatia "pruncilor" si cer asta ? In scolile primare , e jale !(mediu rural)

 

Rabufnesc si ma-ntristez (tare) cand vad cei in jurul nostru si .... cum va arata viitorul (peste 25 ani) cand acesti "prunci" vor fi ca mine, ca tine.

La ce sa-ne asteptam ?

 

Da, fiecare dintre noi ne dorim sa cunoastem mai mult; sa vorbim fluent o limba straina, dar .... nu toti putem. Au trecut "anii" peste noi. Puterile / memoria ne (mai) lasa.

Nu toti suntem in stare/masura sa-nvatam. De aceea ne deosebim unii de ceilanti. Dar, TOTUSI NE ACCEPTAM asa cum suntem , buni, frumosi, rai, urati, grasi sau slabi(supli).

 

:noroc: Cu respect !

 

 

La 9/24/2014 la 16:01, Ionut C. a scris:

Am incercat o traducere cat mai buna, din pacate nu am reusit sa reproduc nuanta artistica a originalului.

Sper sa fie inteles mesajul.

Capul sus!

Am 422 de prieteni, si tot singur sunt.

Vorbesc cu toti zi de zi, dar niciunul dintre ei nu ma cunoaste.

Problema este printre randuri,

Privesc in ochii lor, sau la un nume pe un ecran...

Am facut un pas inapoi, si am deschis ochii,

M-am uitat in jur, apoi mi-am dat seama

Ca aceaste retele de socializare, nu inseamna nimic altceva decat

atunci cand ne deschidem calculatoarele,   de fapt ne inchidem usile.

Toata acestea tehnologie pe care o avem, e doar o iluzie,

de comunitate, companie, un sentiment de includere

dar atunci cand lasi deoparte acest dispozitiv al iluziei,

te trezesti intr-o lume confuza.

O lume in care suntem sclavii tehnologiei pe care o stapaneam,

In care informația se vinde de cativa ticalosi bogati.

O lume plina de propriul interes,   imaginea de sine, auto-promovare,

In cazul in care share-uim (impartim) cei mai buni, dar uitam de emotii.

 

Suntem in extaz cand impartim o experienta,

dar este la fel in cazul in care nu e nimeni acolo?

Fii acolo pentru prietenii tai, si ei vor fi acolo pentru tine,

Insa nimeni nu va fi, in cazul unui mesaj de grup.

 

Editam,   exageram, tanjim adulare,

ne prefacem ca nu observam izolarea sociala.

Punem ordine in cuvinte, pana cand vietile noastre devin stralucitoare,

Dar nici macar nu stim daca cineva asculta...

 

A fi singur nu este problema, permiteti-mi sa subliniez,

ca daca ai citit o carte, pictat un tablou, sau cateva exercitii,

esti productiv si prezent, nu rezervat sau izolat,

esti treaz si atent, folosindu-ti timpul cu folos.

 

Deci, atunci cand esti in public, si incepi sa te simti singur,

pune-ti mainile in spatele capului, si indeparteaza-te de telefon.

Nu ai nevoie sa te holbezi la meniu, sau la lista de contacte,

doar vorbiti unul cu altul, si sa invatati sa coexistati.

 

Nu pot sta sa ascult tacerea unui un tren aglomerat,

atunci cand nimeni nu vrea sa vorbeasca de teama de a fi privit ca un nebun.

Suntem din ce in ce mai nesociabili, nu ne mai place

sa discutiam unul cu celalat, sa ne privim in ochi.

 

Suntem inconjurati de copii, care de cand s-au nascut,

Se uita la noi care traim ca niste roboti, crezand ca e normal.

Nu vei mai fi cel mai tare tata din lume,

daca nu poti distra un copil fara un iPad.

 

Cand am fost un copil, nu prea stateam acasa,

Umblam cu prietenii, pe biciclete toata ziua...

Purtam treninguri cu gauri, noroi pana la genunchi;

ne construiam propriul CLUBHOUSE, sus in copaci.

 

Acum, parcurile sunt atat de pustii, imi da fiori

Sa nu vad nici un copil pe-afara si leagane balansandu-se.

Nu mai vad sarind sotronul, sau floarea, sau tara-tara vrem ostasi...

suntem o generatie de idioti, telefoane inteligente(SMARTPHONES) si oameni prosti (DUMP PEOPLE).

 

Deci, privirea sus de la telefonul tau, inchide afisajul,

priveste imprejur si profita din plin de astazi.

Fii acolo atunci cand ea iti ofera clipa,

Pe care ti-o vei aminti intotdeauna, ca atunci cand dragostea te-a depasit.

Momentul cand i-ai strans mana pentru prima oara, sau primul sarut pe buzele ei,

momentul in care nu ati fost de acord prima oara, dar inca o iubesti la nebunie.

 

Momente pe care nu e nevoie sa le impartasesti sutelor de prieteni, despre ceea ce tocmai ai facut,

pentru ca doriti sa impartasiti acest moment, doar cu o persoana.

Timpul cand iti vinzi computerul, astfel incat sa poti cumpara un inel,

pentru fata visurilor tale, care este acum un lucru real.

 

Timpul in care dorti sa incepeti o familie, iar in momentul in care,

va tineti in brate prima fetita, si ajungi sa te indragostesti din nou.

Timpul cand te tine treaz in noapte, si tot ce vrei este odihna,

Si timpul cand iti vei stearge lacrimile, atunci cand copilul paraseste cuibul.

 

Timpul cand fetita ta se intoarce, cu un baiat pentru tine sa-l tii in brate,

iar a doua zi el te va striga bunicule, si te face sa te simti foarte batran

Timpul cuprins in tot ce-ati facut, acordand atentie vietii,

Bucuros ca nu l-ati irosit fara rost, privind in jos la o inventie...

 

Timpul cand va tineti de mana sotia, stand langa patul ei

sa-i spui ca o iubesti, dandu-i un sarut pe cap.

Apoi ea iti sopteste in liniste, in timp ce inima isi da ultima bataie,

ca e norocoasa ca a fost oprita candva de un baiat ratacit in strada.

 

Dar nici unul dintre aceste momente nu se va intampla vreodata, nu vei avea nimic din toate astea,

Cand esti prea ocupat sa privesti in jos, nu vezi ocaziile trecand pe linga tine...

 

Deci, privirea sus de la telefon, opriti aceste display-uri,

avem o existenta finita, un anumit numar de zile.

De ce sa irosim tot timpul nostru prinsi intr-o plasa?

atunci cand va veni sfarsitul, nimic nu va fi mai rau decat regretul.

 

Eu sunt vinovat de asemenea, de a fi parte a acestui aparat,

aceasta lume digitala, unde suntem ascultati, dar vazuti.

Unde scriem mesaje si nu vorbim, unde citim ca si cum am fi pe chat-ul,

unde petrecem ore impreuna, fara sa avem contact vizual.

 

Nu-ti trai viata in care sa urmezi false iluzii (HYPE)*,

Ofera oamenilor dragostea ta, nu le da atentie

Deconecteaza-te de la nevoia de a fi ascultat si definit

Iesi in lumea reala, lasa in distragerile urma.

 

Capul sus de la telefon, inchide afisajul,

Nu te mai uita la acest video, traieste-ti viata in realitate!

nu se mai uite acest film, viata traiti adevarata cale.

 

Doar atat : :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.