Razvan Stan

Flacara cu robinetul cuptorului inchis... contine si peripetie

9 postări în acest subiect de discuţie despre Flacara cu robinetul cuptorului inchis... contine si peripetie

Flacara cu robinetul cuptorului inchis... contine si peripetie

Razvan Stan

Salutare,
M-am intalnit astazi cu o problema... asa o consider eu si vreau sa va cer si voua sfatul.

De cand am achizitionat rulota nu imi merge soba... adica vad cum da scanteie dar nu se aude gazul iesind prin duza... am tot citit pe forum ca nu e indicat sa bagi mimic prin gaura duzei sa nu o modifici cumva si m-am gandit ca in prima faza sa incerc sa bag prin ea o presiune mai mare... asa mi-a venit ideea sa scot ceasul de la butelie si sa trec treptat timp de cateva secunde presiunea din butelie (fara ceas) prin duza sobei poate s-o desfunda daca asta ar fi cauza... zis si facut...
Am oprit cei doi robineti de sub frigider care i-am testat in prealabil... primul opreste gazul catre frigider iar cel de al doilea opreste catre aragaz... am deschis robinetul sobei (toate geamurile si trapele) dupa care robinetul buteliei (precizez ca butelia era plina)... timp de cateva secunde nu s-a intamplat nimic dupa cea de-a 3-4 secunda a inceput sa se auda din ce in ce mai tare un fasait inauntru...
Mandru de mine ca ca am rezolvat problema singur, ma duc inauntru sa verific... mare mi-a fost stupoarea cand am constatat ca fasaitul nu era de la duza sobei ci de viz-a-vis... de la cuptor (robinetul cuptorului fiind inchis). Cu un mare semn de exclamare deasupra capului fug repede la butelie s-o opresc... dupa care, cu mainile-n sold si cu capu-ntre urechi, analizand boacana constat doua lucruri...
1. Ca primul robinet de sub frigider opreste doar aragazul nu si cuptorul... iar cuptorul este conectat direct la butelie (n-am inteles de ce...).
2. Faptul ca am busit robinetul cuptorului cu toata presiunea buteliei. Desfac robinetul cuptorului de pe conducta si fug cu el in targ la Castani poate gasesc ceva asemanator... am gasit unele de aragaz dar foarte diferite si nu ma gandesc la improvizatii. Dupa ce am scotocit si pe Exis.ro fara rezultat, duc robinetul in casa sa-l desfac gandindu-ma ca o fi vr-o garnitura ceva plesnita... S-a desfacut destul de simplu insa numai parti metalice care... par sa functioneze... dupa ce l-am curatat (era ce-i drept plin de ceva grasime combinata cu mizerie neagra in interior) un pic cu alcool l-am ansamblat si l-am testat eu asa "buson la buson" si cand era pe pozitia inchis, oprea presiunea pe care o faceam eu cu gura...
Bun zic... fi atent ca l-am reparat si p-asta... l-am montat am montat si ceasul buteliei si cand sa-l testez... problema... cu robinetul inchis am dat foc cu o bricheta la iesirea gazului din robinet si ce credeti... arde o flacara foarte mica, semn ca robinetul nu inchide 100% pun si cateva foto...

14489yt.jpg

6qjep3.jpg

x2qyq1.jpg

Acum dupa cum vedeti si din fotografii... o scapare de gaz foarte mare n-ar fi dar nu ma gandesc sa ramana asa...

Ce sfat imi dati pentru a rezolva problema? Are cineva din dezmembrari acest robinet?
Dupa ce o rezolv p-asta va intreb si de soba :)

Cu multumiri,
Razvan.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Stoica

La cuptor nu are cum sa aibe termocupla.Cuptorul merge direct mai tare mai incet mai mult sau mai putin in functie de cum are nevoie bucatarul.In primul rind nu este in regula ca este pe direct .Ar trebui obligatoriu sa fie printr-un robinet.In al doilea rind atunci cind asamblezi robinetul pe partile mobile care asigura inchiderea si deschiderea ar trebui sa ai o pasta care asigura mobilitatea si etansietate .Cheama un meserias care lucreaza cu gaz si-ti va rezolva problema.Am patit-o si eu .Eu mi-am rezolvat-o singur, dar daca nu te pricepi cheama pe cineva.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Stan

@Adrian... trebuie neaparat sa ne vedem mai ales ca suntem relativ vecini... sa ma laud si eu cu englezoaica mea... poate-mi dai o idee cu soba... sun saptamana asta, multam de raspuns.

@Cristian... intr-adevar... cand am desfacut robinetul avea o mazga cleioasa si inchisa la culoare pe care am considerat-o mizerie si pe care am curatat-o cu alcool... se pare ca n-am facut bine... il voi desface iar si ii voi da cu pasta de etansare (sa vad unde gasesc...) Poate in felul asta intr-adevar il repar... multam de raspuns.

Va tin la curent cu "lucrarea"

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Robinetul de gaz etanseaza (inchide) pe o pelicula de vaselina. Ar trebui o vaselina care sa-si pastreze cam aceeasi vascozitate intre -10°C  si + 50°C.

Poti sa folosesti fara frica vaselina de rulmenti.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Stan

Pretioasa informatie... sigur va fi folositoare si altora. aw

Cum ajung acasa asta fac... am un spray cu vaselina albastra... speciala pentru uns lantul motocicletei, este rezistenta la apa... cu putina d-aia ii dau si fac un test.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Lubrifiantul pentru lant e foarte bun, in mod sigur nu ataca O-ringurile de cauciuc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Stan

Gata domn'e...    '/z

Pe langa faptul ca merge "ca uns" cu lubrifiantul de lant am eliminat si scaparile de gaz.

Multumesc tuturor pentru sprijin!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Ai rezolvat si soba?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Stan

Salut Ovidiu,

Nu, cu soba inca nu am rezolvat dar e pe lista de "to do" din aceasta saptamna... sper sa ma descurc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.